АФРИЧКА ДРЖАВА СЕ СПРЕМА ЗА НАБАВКУ СУ-57: Донира МиГ-29, припрема се за куповину ловаца 5. генерације - цена 100 милиона долара (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

01. 10. 2024. у 18:11

АРАПСКО издање Defense Arabic недавно је известило да би руски МиГ-ови 29, којима тренутно управља алжирско ваздухопловство, ускоро могли да ојачају суданско ваздухопловство.

АФРИЧКА ДРЖАВА СЕ СПРЕМА ЗА НАБАВКУ СУ-57: Донира МиГ-29, припрема се за куповину ловаца 5. генерације - цена 100 милиона долара (ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport


Овај потенцијални трансфер је у складу са плановима Алжира да модернизује сопствену флоту, што укључује очекивану испоруку авиона Су-57 и постојећих 70 ловаца Су-30.

-Афричке одбрамбене снаге су спремне за значајне промене, што сугерише да би алжирско Министарство одбране ускоро могло да обезбеди вишак борбених авиона МиГ-29 из Русије за суданско ваздухопловство“, наводи арапски извор. „Занимљиво је да су ови МиГ-29 камен темељац тренутних могућности борбених авиона Алжира. Алжирске ваздухопловне снаге се наводно спремају за даљу модернизацију са плановима за набавку борбених авиона пете генерације Су-57 из Русије касније ове деценије.

Иако овај развој догађаја није сасвим нов, недавне расправе између алжирских и суданских извора поново су покренуле разговоре о потенцијалном договору. Ова вест, иако још увек незванична, прати пола деценије турбуленција у Судану, обележену државним ударом 2019. којим је свргнут председник Омар ал-Башир.

Следеће године биле су сведоци фрагментације суданске војске и значајног пораста спољних утицаја, посебно из Европе. Ово је на крају изазвало унутрашњи сукоб између националних оружаних снага и милиције Јанџавид, која сада функционише као Снаге за брзо реаговање.

Министарство одбране Алжира је 1999. године затражило куповину 31 ловца МиГ-29. Испорука је обављена следеће године по тросмерном уговору са Русијом и Белорусијом. У почетку се очекивало да ће ова класа ловаца играти много већу улогу у алжирском ваздухопловству. Међутим, ова визија се променила 2006. године када је обустављена набавка напреднијих ловаца МиГ-29СМТ, што је довело до враћања ових авиона Русији.

Алжирске ваздухопловне снаге сада снажно фаворизују тешки ловац Су-30МКА. Упркос вишој цени, овај авион нуди веће могућности. Поређења откривају да Су-30МКА, тренутно примарни ловац алжирског ратног ваздухопловства са око 72 јединице у служби, значајно надмашује мањи МиГ-29.

Од 2020. године, Алжир је убрзао повлачење својих старијих авиона МиГ-29. Уместо њих, нација је набавила 14 најсавременијих ловаца МиГ-29М и додатних 16 ловаца Су-30МКА. МиГ-29М има потпуно реновирану конструкцију, што га чини не само исплативијим већ и оперативно ефикаснијим од оригиналног совјетског дизајна. Сходно томе, набавка ових новијих модела довела је до вишка старијих МиГ-ова 29.

Фото: ЕПА

Гласине да ће Алжир потенцијално донирати ове вишкове борбених авиона МиГ-29 сугеришу на стратешки потез за јачање односа између две земље. Раније је Алжир показао спремност да пружи војну помоћ региону, наглашавајући своју растућу улогу у Африци.

Што се тиче Су-57, Алжир је у преговорима са Русијом о набавци овог ловца пете генерације од раних 2020-их. Ова аквизиција је део ширег, дугорочног плана Алжира да модернизује своје ваздухопловство, које је већ имало користи од куповине напредних модела МиГ-29М и Су-30МКА, знатно супериорнијих у односу на њихове старије колеге.

Ако Алжир обезбеди Су-57, а Судан МиГ-29, војна и геополитичка динамика у региону ће се драматично променити. За почетак, војна снага Алжира ће бити значајно појачана са Су-57, ловцем пете генерације који је познат по својим стелт способностима и напредној маневарској способности.

Фото: ЕПА

Су-30

Војни стручњаци попут Александра Голца истичу да ће Су-57 пружити Алжиру значајне предности у ваздушним операцијама, ојачавајући његов статус преовлађујуће снаге у северној Африци. Ова промена може да узнемири суседне земље попут Марока и Туниса, потенцијално их подстаћи да појачају сопствене војне ресурсе као одговор.

За Судан, набавка МиГ-29 повећава способност националних оружаних снага да одрже контролу ваздушног простора, посебно усред унутрашњих сукоба и претњи побуњеника. Иако је МиГ-29 старији модел у поређењу са савременим ловцима као што је Су-57, он остаје моћно средство за обезбеђивање надмоћи у ваздуху.

Ово би могло да ојача моћ владе против унутрашњих опозиционих снага као што су Снаге за брзо реаговање. Политиколог Мухамед Калид је приметио да страна подршка Судану, посебно од нација попут Алжира, може довести до појачане зависности од спољних партнера у питањима одбране.

Геополитички, партнерство Алжира и Судана, које подржава Иран, могло би створити нове сфере утицаја у регион. Ово би могло да изазове реакције традиционалних западних савезника и нација попут Саудијске Арабије и УАЕ, који имају интересе у Судану. Политиколог Хани Наср је сугерисао да би такви војни савези могли да успоставе нове регионалне блокове и да закомпликују западне дипломатске напоре.

У међувремену, суданско друштво би могло другачије да реагује, при чему неке фракције поздрављају спољну помоћ, док друге брину о све већем ослањању на стране силе и потенцијалном јачању војне власти.


Економске последице ових споразума су значајне и за Алжир и за Судан. За Алжир је набавка Су-57 значајна инвестиција. Упркос богатим природним ресурсима попут нафте и природног гаса, финансирање таквог споразума могло би да оптерети државни буџет, посебно имајући у виду потребу за одржавањем, обуком и инфраструктуром.

Војни аналитичари процењују цену једног Су-57 на преко 100 милиона долара, а Алжир планира да набави до 14 јединица. Ови значајни трошкови би могли имати дугорочне економске утицаје, потенцијално присиљавајући буџетске резове у другим областима за финансирање војних пројеката.

У Судану су економске импликације вишеструке. Иако су алжирски МиГ-29 донирани, за одржавање и модернизацију ових релативно застарелих авиона биће потребна средства. Ови трошкови би могли додатно оптеретити економију Судана, већ оптерећену текућим унутрашњим сукобима и политичком нестабилношћу.

Штавише, одржавање таквих војних система захтева техничку експертизу и инфраструктуру, којој је можда потребан развој. Ова врста потрошње могла би да преусмери ресурсе из основних сектора као што су здравство и образовање, потенцијално подстаћи социјално незадовољство.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

РАСИПАЊЕ ХРАНЕ: Глобални проблем који има дубоке еколошке, економске и социјалне последице