НОВА ИСТРАЖИВАЊА УКАЗУЈУ НА ПОРАСТ ИМИГРАЦИЈЕ У ЕУ: Ево шта се дешава након добијања налога за депортовање

Јована Шведић

01. 10. 2024. у 15:57

НОВА истраживања Евростата, која су објављена 30. септембра, показују да је већини грађана пореклом из држава које су ван Европске уније наређено да напусте блок, а да то нису учинили.

НОВА ИСТРАЖИВАЊА УКАЗУЈУ НА ПОРАСТ ИМИГРАЦИЈЕ У ЕУ: Ево шта се дешава након добијања налога за депортовање

Фото АП

Истраживања такође показују да је систем под оптерећењем и да, упркос порасту наредби за депортовање, само део оних којима је упућен захтев се вратио у своју родну земљу, преноси Брисел Сигнал.

Евростат је навео да у другом кварталу 2024. године више од 90.000 људи је добило налог за депортовање из држава ЕУ, док се само 25.285 вратило кући.

Ови подаци сугеришу да ова велика разлика између долазака и враћања досељеника доводи у сумњу способност држава чланица ЕУ да спроведу сопствену имиграциону политику.

На националном нивоу, Француска је издала више од 31.195 налога за депортовање у последњем кварталу, али је мање од 5.000 људи заправо отишло. Немачка је следи са 12.885 налога, али је и ту стопа такође пала.

Насупрот томе, мање земље као што су Литванија и Финска објавиле су уравнотеженије бројке, са већим делом поврата у односу на издате налоге.

Подаци такође наглашавају чињеницу да, иако су бројеви налога за депортовање  константно високи, крећући се између 90.000 и око 120.000 по кварталу, број успешних повратака стагнира, са мало промена у последње две године.

За многе је ова неповезаност истакла ширу кризу са којом се ЕУ суочава док се земље чланице боре са све већим бројем тражилаца азила и миграната, оптерећујући постојеће политике и инфраструктуру.

Заједничка правила ЕУ о повратку страних држављана који су незаконито ушли или бораве у блоку је сложена процедура.

Након што се изда налог за повратак, појединцима се нуди саветовање, а они могу да изаберу добровољни повратак и улазе у програм потпомогнутог добровољног повратка и реинтеграције (АВРР), примајући подршку као што су стручна обука и школовање.

Помоћ пре одласка и након доласка је осмишљена да помогне у реинтеграцији, фокусирајући се на учешће на тржишту рада за појединца који напусти ЕУ.

За оне који се опиру или се не слажу са одлуком, требало би да се спроведе присилна депортација, без приступа истим мерама подршке које се пружају добровољним повратницима.

Усред пораста имиграције, неколико европских лидера позвало је на оштрију политику.

БОНУС ВИДЕО:

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО У ТАНГУ: Погледајте плесаче како се такмиче у најзаноснијем плесу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН СРЦА: Активан приступ може спасити животе