ШТА ЈЕ КИНА ТЕСТИРАЛА ПРВИ ПУТ ПОСЛЕ 44 ГОДИНЕ: Смртоносна порука Америци - У домету сте наших пројектила (ВИДЕО)
КИНА је 25. септембра успешно испалила интерконтиненталну балистичку ракету (ИЦБМ) у Тихи океан, показујући своје стратешке способности у ретким јавним демонстрацијама.
Лансирање, прво те врсте у више од четири деценије, аналитичари су видели као сигнал упућен Сједињеним Државама и њиховим савезницима усред растућих регионалних тензија.
Пројектил је пропутовао око 12.000 километара (7.460 миља) од свог лансирног места на острву Хаинан, прошавши у близини Филипина и Гуама, пре него што је пљуснуо у Тихи океан у близини француских полинезијских Маркизских острва.
Овај догађај је први тест откако је Кина лансирала свој ИЦБМ ДФ-5 у јужни Пацифик 1980. године, прешавши преко 8.000 километара. Најновији тест наглашава развојне способности кинеског ракетног програма.
Такође наглашава његову способност да достигне удаљене циљеве, што ће вероватно повећати забринутост њених регионалних ривала и САД.
Иако Кина није званично открила тип пројектила коришћеног у недавном тесту, првобитне спекулације су указивале на Донг Фенг-41 (ДФ-41), ИЦБМ највећег домета у земљи, која може да носи до 10 нуклеарних бојевих глава и има домет од преко 12.000 километара.
Међутим, војни аналитичари су касније ревидирали своју процену, сугеришући да је вероватније да је ракета била варијанта ДФ-31, нешто мање моћне, али још увек страшне ИЦБМ. Стручњаци су закључили да је ДФ-31АГ највероватније коришћен у недавном тесту.
Аналитичар Open-Source Intelligence (ОСИНТ) Рик Џо приметио је да је профил пројектила усклађен са профилом 31А/АГ, иако је признао двосмисленост око лансирног апарата и реткост објављених слика кинеских ИЦБМ.
Иако није тако моћан као ДФ-41, ДФ-31АГ остаје огромно оружје у кинеском нуклеарном арсеналу. Тест је наглашена демонстрација кинеских стратешких способности и порука Сједињеним Државама и њиховим савезницима, сигнализирајући да је Пекинг спреман да потврди своје војно присуство усред растућих регионалних тензија.
ДОНГ ФЕНГ 31АГ ИЦБМ
Кинески стручњаци, како их цитира хонгконшки South China Morning Post, такође су потврдили да је интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) ДФ-31 учествовала у недавном тестирању.
ДФ-31, што у преводу значи „Источни ветар-31“, један је од три типа ИЦБМ-а који се тренутно налазе у арсеналу Народне ослободилачке армије (ПЛА). Друга два су старији ДФ-5, који је први пут постао оперативан почетком 1970-их, и напреднији ДФ-41.
Први пут уведен у употребу 2006. године, тростепени ДФ-31 и његове различите адаптације су дизајниране да носе или једну бојеву главу или више мањих бојевих глава.
Према Билтену атомских научника, ДФ-31 је био значајан по томе што је био први кинески ИЦБМ на чврсто гориво, друмски покретни, са дометом од приближно 4.470 миља. Ипак, основни модел не може доћи до континенталних Сједињених Држава из Кине.
Кина је развила најмање три кључне варијанте ДФ-31, посебно ДФ-31А, ДФ-31АГ и модел базиран за смештај у силос. Ове напредне верзије долазе са проширеним оперативним дометима и побољшаном маневрисањем.
ДФ-31АГ, који је нуклеарно способан, има ново дизајнирано ракетно возило које се може похвалити побољшаним теренским способностима, што га чини разноврснијим за распоређивање на различитим теренима.
Процењени домет ДФ-31 АГ је већи од 12.000 километара.
Фу Киансхао, бивши специјалиста за опрему ПЛА, истакао је да иако ДФ-31 има потенцијал за интерконтиненталне способности, до сада није прошао комплетан тест лансирања домета. Стога се овај недавни тест сматра кључним за потврђивање оперативне спремности пројектила.
Анкит Панда, аналитичар нуклеарне политике из Карнегијеве задужбине за међународни мир, такође је потврдио да је пројектил укључен у тест заиста био ДФ-31АГ.
Варијанте ДФ-31А и ДФ-31АГ могу да погоде циљеве до 13.200 километара (око 8.200 миља), стављајући копно САД у њихов оперативни домет.
ДФ-31АГ, који је дебитовао у јавности током војне параде 2017. поводом 90. годишњице ПЛА, опремљен је мобилном платформом за лансирање за побољшану маневарску способност и флексибилност распоређивања.
Ракета, коју је развила China Aerospace Science Corporation (CASC) у партнерству са компанијом Tai’an Special Vehicle Company, опремљена је лансером за подизање на точковима (ТЕЛ) дизајнираним за прелазак по грубом, неасфалтираном терену.
Ова способност омогућава ПЛА да сакрије и дистрибуира своја ракетна средства, отежавајући непријатељске напоре циљања. Тренутно су познате три бригаде ракета ДФ-31АГ које се састоје од 36 лансера.
Ове бригаде су стратешки позициониране у северозападној провинцији Гансу, као и централним провинцијама Хунан и Хенан.
eurasiantimes.com/Ashish Dangwal
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
КИНЕСКИ ГРОМ НА НЕБУ АЗЕРБЕЈЏАНА: ЈФ-17 мења руске млазњаке у наоружању (ВИДЕО)
28. 09. 2024. у 19:00
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)