КИНЕСКИ ГРОМ НА НЕБУ АЗЕРБЕЈЏАНА: ЈФ-17 мења руске млазњаке у наоружању (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

28. 09. 2024. у 19:00

АЗЕРБЕЈЏАН је званично објавио да је авион ЈФ-17 Блок 3, који су заједно развили Пакистан и Кина, уведен у употребу.

КИНЕСКИ ГРОМ НА НЕБУ АЗЕРБЕЈЏАНА: ЈФ-17 мења руске млазњаке у наоружању (ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport www.roe.ru

Авион ЈФ-17 Блок 3 представљен је Илхаму Алијеву, председнику и врховном команданту Азербејџана, 25. септембра на Међународном аеродрому Хејдар Алијев.

-Ловци су већ интегрисани у арсенал азербејџанског ваздухопловства, наводи се у саопштењу из кабинета председника.

Како се наводи у саопштењу, министар одбране Азербејџана генерал-пуковник Захир Хасанов и председник одбора пакистанског ваздухопловног комплекса, вицемаршал ваздухопловства Хаким Раза, упознали су председника са кључним показатељима учинка, оперативним директивама и тактичко-техничким карактеристикама. авиона на церемонији.

Објављен је и сет фотографија на којима се види летелица на међународном аеродрому Хејдар Алијев. Председник се могао видети како прегледа летелицу и позира у кокпиту.

Набавка има за циљ повећање борбене способности и спремности земље суочене са сталним тензијама са Јерменијом. Две јужнокавкаске земље водиле су више сукоба током година.

Објављивање куповине долази неколико месеци након што су извештаји у фебруару 2024. указали да је потписан уговор вредан 1,6 милијарди долара за авион ЈФ-17 Блок 3. Уговор је укључивао свеобухватан пакет који покрива обуку пилота и наоружање за борбени авион. Гласине о потенцијалној куповини сежу даље у прошлост.

Из кабинета председника нису навели број авиона које је земља добила. Међутим, претходни извештаји у локалним азербејџанским медијима цитирали су пакистанске стручњаке који су рекли да ће споразум укључивати осам борбених авиона у првој транши и клаузулу за накнадну наруџбину још осам ЈФ-17.

EurAsian Times није могао независно да провери ове тврдње.

Ова аквизиција долази када је Баку диверзификовао своје војне набавке у покушају да се удаљи од Русије, која је историјски била највећи снабдевач опремом својој војсци.

Пакистан дели блиске везе са Азербејџаном и био је друга земља која га је признала као независну земљу 1991. после Турске. Три државе су заједно популарно познате као „Три брата“.

Поред тога, Пакистан је снажно подржавао Азербејџан у његовом сукобу са Јерменијом, посебно у вези са питањем Нагорно-Карабаха. Током 44-дневног Другог рата у Карабаху, Азербејџан је наводно примио војне саветнике из Исламабада. Било је и шпекулативних извештаја о пакистанским чизмама на терену.

Сукоб је практично окончан, пошто се јерменско становништво у региону евакуисало након значајног напада и распуштања непризнате Републике Нагорно-Карабах. Ипак, Азербејџан и Јерменија су покренули опсежне програме војне модернизације у припреми за потенцијална будућа непријатељства.

Баку је од Турске и Пакистана набавио дронове и борбене авионе, док је Јереван набавио ракете земља-ваздух Акасх и вишецевни ракетни бацач Пинака (МБРЛ) из Индије. Јерменија је такође набавила радаре, оклопне транспортере и хаубице из Француске.

Конфликт је створио два различита савеза: један који укључује Азербејџан, Турску и Пакистан, а други Јерменију, Индију и Француску.

Ово одговара Пакистану, који је тражио купце за авион ЈФ-17 Блок 3 који се производи заједно са Кином. Азербејџан је четврта страна земља која је набавила овај авион после Мјанмара, Нигерије и Ирака.

Борбени авион је био у великој мери промовисан у Аргентини, али је изгубио од половног данског Ф-16 Fighting Falcons. Дакле, продаја Азербејџану представља велики подстицај.

Фото Rosoboronexport www.roe.ru


ШТА ЈЕ ТАКО ПОСЕБНО У ВЕЗИ СА АВИОНОМ ЈФ-17 БЛОК 3?

Заједнички развијен од стране Пакистанског аеронаутичког комплекса и кинеске компаније Chengdu Aircraft Industry Corp, борбени авион ЈФ-17 Thunder (Гром) има руски мотор, кинески оквир авиона и западну авионику.

ЈФ-17 Thunder је једномоторни, лагани, вишенаменски борбени авион. Са плафоном од 50.000 стопа и максималном брзином од око 1.200 мпх, ЈФ-17 је способан да обавља широк спектар мисија, као што су пресретање из ваздуха и напад са земље. Има двоцевни аутоматски топ од 23 мм и може да понесе око 7.000 фунти бомби и пројектила на седам подвесних тачака.

ЈФ-17 је дизајниран да носи кинеско оружје на својих седам упоришта, укључујући ПЛ-5 ракета ваздух-ваздух кратког домета, ЛС-6 „Thunderstone“ ГПС-навођене клизне бомбе и ИЈ-12 суперсоничне и ИЈ-83 подзвучне против-бродске ракете. Иако није директно интегрисан, ЈФ-17 такође може да носи електро-оптичке/инфрацрвене сензоре и ометаче за самоодбрану на спољним модулима.

Од свог увођења у ПАФ 2007. године, ЈФ-17 је више пута унапређиван. Блок 3 варијанта долази са „супериорном маневрисањем, повећаним дометом и побољшаним борбеним способностима“.

ЈФ-17 Блок 3 је прилагодљив различитим борбеним ситуацијама. Може бити наоружан разним оружјем, као што су вођене и невођене бомбе, противбродске ракете, оружје ваздух-ваздух и ваздух-земља. Сада је такође опремљен пројектилом ПЛ-15 Beyond Visual Range (БВР – Изван видног поља) домета 300 километара.

Због нижег радарског пресека, ЈФ-17 Блок 3 има боље стелт карактеристике. Авион такође користи више композита и има бољу авионику.

Поседује активни електронски скенирани низ (АЕСА) радар. Према извештајима, радар за контролу ватре у ваздуху KLJ-7А је наводно инсталиран у авиону.

ЈФ-17 Блок 3 има приметне побољшане карактеристике попут интегрисаног електронског ратовања (EW), широкоугаоног паметног ХУД-а, додатних чврстих тачака и система за упозорење на долазак ракета (MAWS).

Од свог увођења, ЈФ-17 је постао ослонац пакистанских ваздухопловних снага и сада је спреман да ојача ваздушну флоту Бакуа, дајући јој предност на јужном Кавказу.
 

eurasiantimes.com/ Саксхи Тивари

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE