НОВИ ИГРАЧ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ, ИЗРАЕЛ ТРАЖИ ОДГОВОР: Совјетски Ту-143 трансформисан у крстарећу ракету (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 09. 2024. у 19:34

ИЗРАЕЛСКЕ одбрамбене снаге [ИДФ] активно гађају војне објекте Хезболаха у Либану. У недавном нападу, ИДФ је открио и елиминисао лансирно место које је преуређено из зграде, опремљене крстарећом ракетом ДР-3.

НОВИ ИГРАЧ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ, ИЗРАЕЛ ТРАЖИ ОДГОВОР: Совјетски Ту-143 трансформисан у крстарећу ракету (ВИДЕО)

Фото принстскрин youtube ukraine military


Ова ракета је модификована верзија извиђачке беспилотне летелице из совјетског доба, Ту-143 „Лет“.

Ту-143 „Полет“ [Лет] има интригантну историју, која датира из 1970-их. У почетку су га развили совјетски инжењери за извиђачке сврхе. Са својим напредним функцијама надзора, играо је кључну улогу у совјетској тактичкој авијацији, обезбеђујући суштинске обавештајне податке на бојном пољу.

Ново редизајнирани ДР-3 може се похвалити импресивним дометом до 200 километара. Према израелским новинама i24news, ова ракета може да достигне циљеве чак на северу до Тел Авива, представљајући нове изазове за израелске одбрамбене системе. Иако је тачан број крстарећих ракета ДР-3 у поседу Хезболаха и даље неизвестан, извештаји сугеришу да је група 22. септембра имала планове да лансира преко 150 ракета и дронова на Израел.
До недавно, докази који су указивали на то да је Хезболах имао приступ крстарећим ракетама ДР-3 руског порекла или сличним системима, нису постојали. За израелску војску сусрет са ДР-3 био је новина, пре свега зато што је у суштини модификована верзија беспилотне летелице Ту-143 „Полет“. Тачне методе трансформације Ту-143 у ДР-3 остају интригантна мистерија. Ове модификације су укључивале интеграцију напредних система за навигацију и контролу, што је омогућило његову употребу као крстареће ракете.

Ту-143 „Полет“ се сматра једним од висококвалитетних извиђачких беспилотних летелица свог времена. Са дужином од око 14 метара и распоном крила од око 14,5 метара, Ту-143 може да лебди на висинама између 1.000 и 1.500 метара. Достиже максималну брзину од око 1.000 километара на сат и има домет од отприлике 1.000 километара. Првобитно дизајниран за извиђачке мисије, конверзија на ДР-3 значајно је проширила његове функционалне могућности.

Све су веће спекулације да је Хезболах можда набавио неколико Ту-143 од режима Башара ал-Асада у Сирији, који је ове беспилотне системе добио од Совјетског Савеза. Кључно је нагласити да се технологија за претварање извиђачких беспилотних летелица у крстареће ракете може приписати претходној техничкој помоћи Русије. Ово поставља питања о међународној подршци Хезболаху и његовом приступу напредној војној технологији.

Али како је настао концепт претварања Полета у крстарећу ракету домаће производње? Тренутно се чини да ИДФ указује на руско порекло за ДР-3, наговештавајући да су руски стручњаци можда дали технолошку помоћ за ову „надоградњу“. Док стратегије које Израел може применити као одговор на ове напредне технологије остају неизвесне, ова ситуација наглашава неопходност да Израел унапреди своју одбрамбену тактику.
Овај сценарио наглашава растућу претњу коју представљају асиметричне војне технологије у региону, наглашавајући важност развоја израелских одбрамбених стратегија. Претварање извиђачког дрона у крстарећу ракету означава значајан технолошки скок који би могао да промени динамику сукоба на Блиском истоку.

Фото: Принтсцреен

Израелске одбрамбене снаге [ИДФ] се боре са претњом ДР-3 кроз комбинацију побољшаних обавештајних операција и стратешког планирања. Користећи сопствену беспилотну летелицу и сателитске технологије, Израел помно прати активности Хезболаха у реалном времену.

Поред тога, ИДФ унапређује своје системе противваздушне одбране како би се супротставио и неутралисао тако страшне ракетне претње. Препознат по брзом одговору на нове опасности, очекује се да ће Израел појачати ваздушне нападе на сумњиве складишта оружја и производне погоне Хезболаха. ИДФ често користи превентивне ударе како би осујетио потенцијалне будуће нападе.

Хезболахов арсенал асиметричних војних технологија укључује беспилотне летелице, крстареће ракете и преносива противтенковска оружја која могу да гађају израелска средства. Ове технологије представљају значајан ризик због своје побољшане прецизности и повећаног домета, омогућавајући Хезболаху да погоди стратешке циљеве у Израелу уз минималну изложеност сопственим снагама.

Са напретком у беспилотним летелицама и пројектилима као што је ДР-3, постизање веће прецизности и домета постаје стварност, изазивајући израелске системе противваздушне одбране. Хезболахова способност да изведе софистициране нападе који укључују више дронова и пројектила компликује одбрамбене одговоре Израела.

Штавише, напредак у технологији могао би омогућити Хезболаху приступ новом и софистициранијем оружју, укључујући алате за сајбер нападе који би могли угрозити критичну инфраструктуру Израела. Непредвидива природа Хезболахових акција које користе асиметричне технологије чини изазов за Израел да предвиди своје следеће потезе.
Постоје бројни случајеви у којима су Хезболах и друге групе у региону успешно примениле такве технологије. У сиријском сукобу, Хезболах је користио дронове за прикупљање обавештајних података и извођење напада на противнике, укључујући ИСИС. Током рата између Израела и Хезболаха 2006, група је лансирала ракете дугог домета на израелске територије, што је довело до значајне штете и жртава.

Поред тога, Хезболах има користи од иранске технологије, као што су беспилотне летелице, које су биле ефикасне у различитим операцијама. Успешни удари дроновима на израелске војне циљеве служе као примери како су Хезболах и сличне групе интегрисале нове технологије у своје стратегије, што представља значајне изазове за регионалну безбедност.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

РУСИ СРАВЊУЈУ УГЛЕДАР СА ЗЕМЉОМ: Град је опкољен - ово су последњи тренуци (ВИДЕО)