АМЕРИЧКЕ РАКЕТЕ ЦИЉАЈУ КИНУ: Систем Typhon са ракетама Томахавк и СМ-6 неће бити повучен са Филипина (ВИДЕО)
ОД почетка ове године, САД су у Данску и на Филипине донеле систем Тајфн (Typhon) који може да лансира конвенционално наоружане, ракете средњег и краћег домета СМ-6 и Томахавк (Tomahawk).
Сједињене Државе немају непосредне планове за повлачење ракетног система средњег домета распоређеног на Филипинима, упркос кинеским захтевима, и тестирају изводљивост његовог коришћења у регионалном сукобу, рекли су извори Ројтерсу.
Систем Тајфн, који може да буде опремљен крстарећим ракетама СМ-6 и Томахавк способним да гађају кинеске циљеве, допремљен је на северне Филипине на заједничке вежбе у априлу ове године и тамо је остао.
Учешће у априлским вежбама било је његово прво распоређивање у индо-пацифичком региону и важан је сигнал Кини, иако током вежби није испаљен ниједан пројектил.
Штавише, филипински званичници су рекли да су филипинске и америчке снаге наставиле да тренирају са ракетним системом, који се налази на Лузону, острву филипинског архипелага које је најближе Тајвану и Кини.
РАКЕТЕ СМ-6 И ТОМАХАВК, СТРАТЕШКИ ПОЗИЦИОНИРАНЕ НА ФИЛИПИНИМА
САД и Филипини тамо тестирају изводљивост употребе система у случају сукоба.
Филипини имају веома затегнуте односе са Пекингом око територијалних спорова, посебно у Јужном кинеском мору, и надају се да ће набавити ракете средњег домета у будућности, а филипински званичници чак желе да користе систем Тајфн.
-Биће консултација, али за сада нам је потребан… ракетни бацач Тајфн за нашу обуку и за побољшање способности наших оружаних снага, рекао је саветник за националну безбедност Филипина Едуардо Ано.
Са своје стране, САД су заинтересоване да одрже чврсто војно присуство у близини Тајвана.
Иако је америчка војска одбила да каже колико ће пројектила СМ-6 бити распоређено у индо-пацифичком региону, више од 800 тог типа требало би да буде купљено у наредних пет година, према владиним документима у којима се наводе војне куповине. Неколико хиљада Томахавк-а је већ у инвентару САД, показују документи.
Такође познат као Тајфн, систем је дизајниран за лансирање крстарећих ракета Томахавк и квазибалистичких пројектила СМ-6 са копна, а у будућности и суперсоничних LRHW.
Комплетна батерија Тајфн састоји се од четири лансера, мобилног командног места на приколици и других возила и помоћне опреме. Било би потребно неколико налета авиона Ц-17А да би се померила батерија Тајфн.
Ракете СМ-6 се сматрају „стратешким“ оружаним системом који се може користити против циљева веће вредности, као што су циљеви противваздушне одбране и командно-контролни чворови, на удаљеностима до 460 км.
Ракете Томахавк проширују домет система Тајфн и додају могућност гађања копнених и морских циљева удаљених до 1.600 км.
Сличну конфигурацију користи америчка морнарица која користи лансер Мк 70 Мод 1 за испаљивање пројектила СМ-6. Кључна оперативна разлика је у томе што војска планира да користи СМ-6 који се лансира са земље само за гађање циљева на земљи или на мору, док морнарица није искључила да га користи за гађање ваздушних циљева.
Корпус америчких маринаца такође има могућност ракетног лансирања Мк 70 Мод 1 Томахавк и СМ-6.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)