ОНИ СТОЈЕ ИЗА ЕКСПЛОЗИЈА У ЛИБАНУ И СИРИЈИ: Ове две израелске јединице су одговорне за крвави напад

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 09. 2024. у 17:25

МАСОВНИ бомбашки напад на Хезболах у Либану и Сирији скренуо је пажњу на тајну Израелску јединицу 8200, обавештајну јединицу израелских одбрамбених снага ИДФ, за коју је западни безбедносни извор рекао да је била укључена у планирање операције.

ОНИ СТОЈЕ ИЗА ЕКСПЛОЗИЈА У ЛИБАНУ И СИРИЈИ: Ове две израелске јединице су одговорне за крвави напад

Foto: Printskrin Youtube/NowThis World

Израелски званичници остали су нечујни о смелој обавештајној операцији у којој је убијено најмање 12 људи и рањено хиљаде оперативаца Хезболаха.

РОЈТЕРС: МОСАД И ЈЕДИНИЦА 8200 СТОЈЕ ИЗА ИЗРАЕЛСКОГ ПОКОЉА У ЛИБАНУ И СИРИЈИ

Високи либански безбедносни извор и други извор на који се позива Ројтерс рекли су да је израелска обавештајна служба Мосад одговорна за софистицирану операцију постављања малих количина експлозива у 5.000 пејџера које је поделио својима Хезболах.

У међувремену, западни безбедносни извор рекао је Ројтерсу да је Јединица 8200, војна јединица која није део Мосада, била укључена у развојну фазу операције против Хезболаха, која се припремала више од годину дана.

Извор је рекао да је јединица 8200 била укључена у техничку страну операције о томе како би могли да уведу експлозивни материјал у процес производње.

Јоси Купервасер, бивши званичник војне обавештајне службе, а сада директор истрага у Израелском одбрамбеном и безбедносном форуму, рекао је да нема потврде да је та војна обавештајна јединица умешана у напад.

Међутим, рекао је да су припадници Јединице 8200 једни од најбољих и најсофистициранијих у израелској војсци, који служе у јединици која ради на развоју одбрамбених способности Израела.

-Изазови са којима се суочавају су огромни, веома захтевни и потребни су нам најбољи људи који ће обављати посао, рекао је он.

Јединица, легија младих, одабраних војника, развија и управља алатима за прикупљање обавештајних података и често се пореди са Агенцијом за националну безбедност САД.

У ретком јавном саопштењу о активностима јединице, ИД је 2018. године рекао да је помогао у спречавању ваздушног напада Исламске државе у једној западној земљи. Тада је речено да се операције јединице крећу од прикупљања обавештајних података и сајбер одбране до „технолошких напада“.

Иако Израел никада није потврдио своју умешаност, јединица 8200 је наводно била укључена у напад Стуxнет-а који је онеспособио иранске нуклеарне центрифуге, као и низ других операција високог профила ван Израела.

Танјуг

НОВОРЕГРУТОВАНО ЕЛИТНО ТЕЛО

Јединица је у суштини израелски систем раног упозорења, и као и остале службе одбране и безбедности, сносила је део кривице за неуспех у откривању напада Хамаса 7. октобра на југу Израела.

Њен командант поднео је оставку прошле недеље, наводећи у писму које су објавили израелски медији да није испунио своју мисију.

Јединица је позната по радној култури која ставља нагласак на размишљање ван оквира како би се позабавила питањима која се раније нису решавала. Ово је помогло неким дипломцима да изграде израелски сектор високе технологије и неке од његових највећих компанија.

-Било да се ради о проблему с грешком у софтверу, математици, криптографији, проблему хаковања…морамо бити у стању да то урадимо сами, рекао је дипломац 8200 Ави Схуа, суоснивач Orca.

Јединица има високу стопу флуктуације нових регрута који замењују ветеране, рекао је Коби Самбоурски, још један бивши члан 8200 и извршни партнер Glilot Capital Partners, фонда који улаже у сајбер безбедност и вештачку интелигенцију.

-Овде је најважнија култура моћи, где је све могуће, рекао је Самбурски.

ПЕЈЏЕРИ ФАНТОМСКЕ МАЂАРСКЕ ФИРМЕ

Непоредно након експлозија у Либану, на сликама уништених пејџера које је анализирао Ројтерс, биле су уочљиве налепнице на полеђини које су указивале на произвођача Голд Аполло.

Но, према извештају Ројтерса из Њу Тајпеја од 18. септембра, модел пејџера коришћен у детонацијама у Либану производ је компаније BAC Consulting са седиштем у Будимпешти. Овај извештај се заснива на изјави тајванске фирме Голд Аполо.

Председник компаније Голд Аполо (Gold Apollo), Хсу Цхинг-куанг, изјавио је за штампу да ова фирма три године уназад има уговор о лиценцирању за пејџере АР-924 са BAC Consulting.

Према тајванском Министарству за економска питања, од почетка 2022. до августа 2024. године, Голд Аполло је извезао 260.000 комплета пејџера. Од тога, само у периоду од јануара до августа 2024. експортовано је више од 40.000. Министарство је саопштило да нема евиденцију о директном извозу пејџера Голд Аполло у Либан.

Иначе, друштво са ограниченом одговорношћу (Korlátolt Felelősségű Társaság, Kft.) BAC Consulting регистровано је у мају 2022. у Будимпешти, у улициСзőнyи бр. 33/А. Компанија је била регистрована на извесну Цристиану Росариу Барсони-Арцидиацоно, која је уједно била и једини запослени.

Фирма је, наводно, у 2022 години располагала капиталом од 7840 евра. Исте године Воки тов18. септембра известили су да су видели имена више компанија, укључујући и BAC Consulting, окачена на комаде папира на прозору.

Неименована жена потврдила је новинарима да зграда „даје адресе седишта разним компанијама“. Но, медији нису успели да контактирају наведену особу нити саму фирму тако да се претпоставља да је у питању фантомска компанија.

Елијах Ј. Магниер, ветеран са седиштем у Бриселу и виши аналитичар политичког ризика који каже да је разговарао са члановима Хезболаха и преживелима од напада, примећује да Хезболах користи пејџере још од 2006. године. Новији тип пејџера који је коришћен у експлозијама 17. септембра, набављен је пре више од шест месеци. Како су стигли у Либан остаје нејасно.

ЕКСПЛОДИРАЈУ И ВОКИ-ТОКИЈИ

Током 18. септембра у Либану су забележене нове експлозије комуникационих уређаја. Дан раније, 17. септембра, први извештаји су наводили да је вероватно око 5000 пејџера адаптирано у експлозивне направе.

Но, само током 18. септембра, у року од једног сата, истовремено је експлодирало најмање 500 пејџера. Према изворима саудијске новинске мреже Ал-Хадатх,проблем је у томе што су детонирали не само пејџери него и други уређаји.

У питању су првнствено мобилни телефони и преносни радио-уређаји, воки-токи типа Ицом-В82, које је Хезболах набавио само пре две недеље. Према првим вестима, у поновљеној серији експлозија девет људи је погинуло, а више од 100 је рањено.

Ове експлозије су изазвале пожаре у многим областима Бејрута. Према Ројтерсу, воки-токији које користе чланови либанског Хезболаха експлодирали су у упоришту групе у Бејруту. На друштвеним мрежама је приказан хаос који је настао током експлозије.

Током експлозија 17. септембра, погинуо је Мохаммад Махди Аммар, син либанског посланика Али Аммара. На сахрани 18. септембра, Али Аммар одао је почаст сину и другим „мученицима“.

Он је њихову жртву описао као племениту одбрану суверенитета и националног јединства Либана. Но, према неким изворима, чак и током ове сахране је дошло до експлозије једног уређаја. Западни извори само потврђују да је до детонације дошло „током сахране једног од припадника Хезболаха који је погинуо 17. септембра“.

Још увек се спекулише да ли и ко је у све ове уређаје уградио експлозив. Наиме, мала је вероватноча да је дошло до прегревања и детонације литијумских батерија. У сваком случају, све оптужбе иду на рачун израелске службе.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота