ЕВО КАДА ЋЕ РАТ У УКРАЈИНИ БИТИ ГОТОВ: Амерички дипломата изнео четири фактора за окончање сукоба
РЕПУБЛИКАНАЦ Залмај Калилзад, бивши амерички амбасадор у УН и Ираку и специјални представник за Авганистан за време мандата Џорџа Буша у Белој кући, изнео је неколико фактора због којих ће се, по њему, рат у Украјини завршити наредне године.
У интервјуу за "Нешнал Интерест" Калилзад је рекао да постоје четири разлога због којих би 2025. година могла да буде година завршетка украјинског рата, али има и много разлога зашто би он могао да се настави у догледно време.
Главни међу њима је велики јаз између Владимира Путина и Владимира Зеленског када је реч о потенцијалним условима у којима би се они нашли. Међутим, како оцењује Халилзад, чини се да су фактори који су погодовали окончању рата све јачи.
Ово је списак фактора које Калилзад сматра одлучујућим за окончање рата...
Први фактор: Напад на Курску област
Први фактор, каже он, је бриљантан и храбар потез украјинске војске да изврши напад на руску област Курск. Краткорочно, то је свакако имало велики утицај на стање ствари – рат се прелио и на саму Русију и Москва се показала рањивом. Такав развој догађаја је вероватно учинио да Путинов наставак рата буде нешто контроверзнији међу Русима.
Ограничене могућности ескалације Напад у Русији је такође подигао морал у Украјини. Већи део ове године, Украјинци су се борили и економски трпели, што је резултирало опадањем подршке рату. Украјински напад је такође успорио пад политичке подршке Запада рату у Украјини. Ово је Русији наметнуло додатне војне и репутационе трошкове, а ако се окупација руске територије може одржати, то би могао бити адут у преговорима о окончању рата.
Други фактор: напредовање Украјинаца веома ризично
Такође, као још један важан фактор, напредовање украјинских снага у Русији било је нешто веома ризично. Око 10.000 војника морало је да буде повучено из њихове претходне критичне одбрамбене мисије у источној Украјини, што је била прилика да Кремљ искористи, као што је то заиста и учинио, посебно у Доњецку, где Путинове снаге напредују. Руска тактика, с друге стране, постаје све бруталнија, што резултира повећаним жртвама и губицима Украјинаца, како на бојном пољу у источној Украјини, тако и другде.
Чини се, како оцењује овај спољнополитички експерт, да је циљ Русије да за предстојећу зиму што више осакати енергетску инфраструктуру Украјине. Напади на украјинске производне капацитете и инфраструктуру се повећавају и вероватно ће се наставити. Резултат ће највјероватније бити смањење доступности струје на око дванаест сати дневно, што ће бити велики терет за цивилно становништво и вјероватно ће наставак рата учинити још непопуларнијим.
Трећи фактор: Ограничене могућности за велику војну ексалацију са обе стране
Трећи моменат је да су могућности Русије и Украјине за велику војну ескалацију веома ограничене и ризичне. Украјина жели велики број оружја дугог домета којим би још више угрозила Русију или директније укључила НАТО или поједине чланице у сукоб. Украјински председник и његов тим вероватно процењују да би то били кораци који могу да преокрену рат у своју корист.
Међутим, изгледи за обе ове опције нису велики због потенцијалних ризика везаних за ескалацију и сукоб између Русије и Запада, како оцењују амерички и други кључни западни лидери. Русија је, у међувремену, запретила да ће прибегавати употреби нуклеарног оружја, али би такав потез носио велике ризике на више фронтова и мало је вероватно да ће се десити, осим у тако екстремним околностима да је то мало вероватно. Према Халилзаду, праве опције су скори споразум или договор након још неколико година борбе.
Четврти фактор: САД и Европи не иде у прилог продужетак рата у недоглед
Четврти фактор су трендови у САД и Европи, који не иду у прилог продужењу рата у недоглед. Улога САД била је кључна у подршци ономе што се каже да је херојски отпор Украјине, а Европљани су били други најважнији извор те подршке. Међутим, после предстојећих председничких избора, САД ће вероватно временом смањити своју подршку. Ако буде изабран, Доналд Трамп ће ускоро почети да се залаже за дипломатско решење, сматра амерички дипломата, али ће у случају победе кандидаткиња демократа Камала Харис тешко одржати досадашњи ниво подршке.
Тренд у Европи, посебно у Немачкој, након недавних избора, на којима су политичке групе које се противе подршци рату у Украјини, постигле добре резултате, вероватно ће довести до тога да Берлин изврши значајна прилагођавања своје политике. Немачки канцелар Олаф Шолц већ је најавио своју решеност да се заложи за мировни споразум кроз мировну конференцију на којој би, за разлику од последње мировне конференције у Швајцарској, учествовала и Русија. После избора у САД, како истиче, и амерички савезници би као главни циљ требало да прихвате споразумно решење рата у Украјини.
У прилог овом циљу, стратегија мора бити двосмерна – подршка Украјини мора остати јака јер без ње Путин неће бити заинтересован за преговарачко решење, као и подједнако снажно ангажовање и са Русијом и са Украјином о модалитетима преговора и услови за разуман исход, закључује Залмаи Кхалилзад у Натионал Интересту.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)