ПРОЦУРИО ШОЛЦОВ ПЛАН ЗА КРАЈ РАТА У УКРАЈИНИ: Русија задржава окупиране територије? Ни Путин, ни Зеленски неће бити срећни

Марко Колашинац
Марко Колашинац

10. 09. 2024. у 16:58

ПРЕМА италијанском листу "Ла Република", немачки канцелар Олаф Шолц припрема мировни план који подразумева руско задржавање окупираних украјинских територија.

ПРОЦУРИО ШОЛЦОВ ПЛАН ЗА КРАЈ РАТА У УКРАЈИНИ: Русија задржава окупиране територије? Ни Путин, ни Зеленски неће бити срећни

AP Photo/Markus Schreiber)

У тексту се наводи да канцелар Шолц ради на томе да Руску Федерацију доведе за преговарачки сто, под претпоставком да ће Кијев прихватити територијалне уступке.

Шолц је такође рекао да је шокиран поражавајућим резултатима избора у две немачке државе – Тирингији и Саксонији – где је крајње десничарска партија АфД освојила већину.

Како наводи лист, Шолц види могућност очувања своје позиције управо у решавању "украјинског питања".

Немачка је кључна држава Запада

Иако су земље БРИКС-а и мађарски премијер Орбан нешто већ покушали, ова иницијатива има много већу тежину. Реч је о иницијативи представника земље која је друга или трећа по важности држава на глобалном Западу, кључна држава Европске уније и најважнији савезник САД на европском континенту.

Ако се Шолцовој иницијативи придруже земље Глобалног југа, на челу са Кином и Индијом, вероватноћа мировних преговора значајно расте. Заједничкој платформи једне од водећих земаља Запада, као и земаља глобалног Југа, биће готово немогуће супротставити се.

AP Photo/Markus Schreiber)

Међутим, то не значи да ће Украјина или Русија одмах подржати такву иницијативу или чак наставити војну акцију упркос томе. Штавише, лидери обе зараћене земље већ су дали много изјава у којима одбацују територијалне компромисе. Осим тога, Курска офанзива украјинских снага додатно је закомпликовала идеју о примирју.

Тренутна позиција

Иако су почетни ставови Кијева и Москве у принципу познати када је реч о преговорима, јасно је да ће, уколико до преговора ипак дође, морати да се дође до компромиса. Исто тако, враћањем у офанзиву у Курској области мења се преговарачка позиција. Идеју о примирју дуж линије фронта Руска Федерација не може прихватити јер се линија фронта налази и на њеној међународно признатој територији. 

Иако је Руска Федерација у свој састав увела четири украјинске покрајине, постоје војно-бирократски термини који јасно одређују механизме деловања, успостављене још у јесен 2022. године.

Дакле, ове четири области, које су по међународном праву украјинска територија, а интегрисала их је Руска Федерација (иако не у потпуности) су области под "војним стањем". У Курској области, као и у другим пограничним областима, Русија је увела "средњи ниво одговора".

Фото: Ливеумап

У том смислу, јасно је да Русија види четири украјинска региона као предмет преговора, али не и Курску област. То ствара одређене проблеме у Кремљу када су у питању мировни преговори. Украјинска дипломатија би могла да затражи од својих савезника, укључујући земље глобалног југа, да натерају Русију на преговоре. 

Од Курска нема повлачења

У том случају Русији не би преостало ништа друго него да или јасно покаже да је спремна за дијалог и преговоре, чак и у неповољној ситуацији на терену, или одбије да тргује сопственом територијом. Земље које се сматрају савезницима Русије, пре свега Кина, која је и сама више пута позивала на преговоре, не би биле најсрећније том одбијању.

Током целог рата, Кремљ се глобалној јавности представљао као странка која је спремна за преговоре, али уз разумевање да ће његови захтеви, као и реалност на терену, бити испоштовани. Међутим, сада када је ситуација на терену нешто компликованија, могућност преговора се одлучно одбацује.

Foto: profimedia

С друге стране, још се не зна шта је циљ Кијева у Курској области. Ако је идеја да се тргује руском територијом, то је врло мало извесно. Поставља се питање за шта би Украјина мењала ту територију. У војно-стратешком смислу, то је само пар села и мањих градова, који у равноправној размени Украјини не би донели ништа значајно.

Такође, тражење знатно већег дела територије или неког стратешког дела као што је НЕ Запорожје није сасвим реална опција. Али свакако је вероватно да Украјина не намерава да дозволи Руској Федерацији да окупира територију, а да не добије ништа заузврат.

Кина и Немачка су кључне

Сва ова питања биће отворена тек када Шолцова иницијатива заживи и ако га Кина подржи. Канцелар Шолц до сада није званично потврдио да постоји.

Ако заиста постоји план немачке канцеларке и ако се не ради о још једној ПР иницијативи, онда би се раније поменута спорна питања отворила са могућношћу решавања.

Међутим, за сада и Украјина и Русија, свака из својих разлога, раде на томе да се овај план не реализује.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину