СПОР НА ХАВИЈИМА: Од олтара и историјских споменика направили депонију отровних остатака пожара

Јована Шведић

07. 09. 2024. у 16:07

ПОСТОЈАЊЕ депоније макар била и привремена, угрожава светиње и олтаре на Хавајима и скрнави древне хавајске гробнице, наводи се у тужби коју су поднела два мештана у Оловалуу.

СПОР НА ХАВИЈИМА: Од олтара и историјских споменика направили депонију отровних остатака пожара

Foto: Tanjug

На Хавајскком острву Мауи,истоимена племена која живе од пољопривреде и риболова живе на привременој депонији за складиштење отпада од смртоносног шумског пожара који је током прошлог лета 2023. разорио историјски град Лахаину, уништивши хиљадае зграда и убивши 102 особа, наводи Вијести.

Количина отпада може да покрије пет фудбалских терена пет спратова увис, а око тог града је земљиште загађено оловом и арсеном.

Спор око локације, да ли је она стварно привремена и када би званично могла депонија да се премести, извазвао је жестоку судску борбу са десетинама милиона долара у игри, не рачунајући непроцењиву вредност екосистема који је богат коралима, манта ражама и другим живим светом у мору.

Главна ставка коју пре свега питају становници овог града јесте зашто би се то истоваривало на месту које је чисто.

Руковање остацима након великих пожара увек представља логистички изазов.

Пошто је пожар 2018. убио 85 људи и спалио већи део града Парадајза у Калифорнији, било је потребно више од 300.000 тура камиона за транспорт отпада на три депоније, рекао је Кол Гленрајт, заменик команданта те операције која је трајала годину дана.

На Мауију је потребно много више, имајући у виду забринутост за животну средину и времена које је потребно како би се очистиле уништене парцеле, културна места домородаца Хаваја и да се реше препирке око власништва над потенцијалним сталним местом за отпад.

Привремена депонија у Оловалуу је бивши каменолом на земљишту у државном власништву и близу Лахаине, што ју је учинило погодним избором за брзо складиштење отпада да би могло да почне обнављање града.

Званичници верују да ће сушна клима у тој области смањити ризик од ширења загађења и наводе да су предузели многе мере предострожности, укључујући коришћење дебеле подлоге и усмеравања атмосферских вода.

Званичници су анализирали узорке тла, подземних и површинских вода и нису нашли трагове загађења, по кварталном извештају објављеном у јулу.

Међутим место је изнад самог коралног гребена, те неки мештани страхују од еколошке катастрофе ако загађење доспе у море.

Постојање те депоније макар и била привремена угрожава светиње и олтаре на Хавајима и скрнави древне хавајске гробнице, по тужби коју су поднеле две особе које не желе рушевине у Оловалуу.

Један од тужилаца је Маноа Ка'ио Мартин, чији су преци сахрањени у близини.

Други је пољопривредник Еди Гарсија који брине да се не загади храна - таро, банане, ананас и звездано воће.

Усред захтева да се уклоне остаци из Оловалуа, округ Мауи настоји да заузме бивши каменолом у приватном власништву у близини Централне депоније Мауи с друге стране острва да би се користио као трајна депонија.

То је изазвало још једну правну битку јер компанија која је власник земљишта, Комар Мауи Пропертис, не жели да га се одрекне.

Федерална агенција САД за управљање ванредним ситуацијама, да би решила тај проблем, обећала је да ће власницима депоније по тежини платити накнаду за одлагање остатака од пожара у Лахаини, а Округ Мауи већ наплаћује 110 долара по тони за комунални чврсти отпад.

- Када се то прерачуна, произлази да ће Агенција "бацити 400.000 тона у ову рупу, а 44 милиона долара дати ономе ко има рупу - рекао је један активиста.

Док се расправља о томе, камиони пролазе натоварени отровним теретом, а становници се плаше прве велике кише које ће проузроковати велик загађење околиних њива.

Оно што додатно компликује ситуацију јесте пепео или кости неких жртава пожара који су помешани са рушевинама, те се породица жртава сада питају "шта заправо садрже посмртни остаци или су они сада на депонији"

(Вијести)

БОНУС ВИДЕО:
ПОТОЦИ ЛАВЕ НА ХАВАЈИМА: Вулкан Килауеа не престаје са ерупцијама

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)