ДУРОВ ПРЕЧИЦОМ ФРАНЦУЗ: Руски суоснивач "Телеграма" добио повлашћено држављанство у Паризу

Како је Павел Дуров добио француско држављанство, питање је којим се ових дана нашироко баве Французи.

ДУРОВ ПРЕЧИЦОМ ФРАНЦУЗ: Руски суоснивач Телеграма добио повлашћено држављанство у Паризу

Foto AP

Руски бизнисмен, који под судском контролом тренутно чека суђење због функционисања његове мреже "телеграм" и одбијања сарадње с властима, постао је француски грађанин 2021. године специјалном повлашћеном методом која интригира његове нове сунаорднике.

О свему се, из Београда, где се налазио у званчној посети, изјаснио и француски председник Емануел Макрон.

- Ту одлуку смо донели још 2018. године, ако се добро сећам. У потпуности стојим иза ње. Донета је у оквиру стратегије да уметници, спортисти, пословни људи, који учине напор да науче француски језик и развијају богатство, иновације које обасјавају свет, када то затраже, добију француско држављанство – пренели су француски медији изјаву станара Јелисеја током његовог боравка у Србији.

Макрон је нагласио да су француско држављанство на исти начин добили и амерички бизнисмен и власник "Снепчета" Еван Шпигел, глумци, спортисти…

- И мислим да је то добро за нашу земљу – нагласио је француски шеф државе.

"Монд" је пренео да су се Емануел Макрон и Павел Дуров срели 2018. године и да је током овог разговора Макрон Дурову предложио да седиште "Телеграма" базира у Француској. Наводи се да је о овом сусрету писао и "Волстрит Џурнал" и да је то потрвдила и Јелисејска палата.

"БфМ" преноси да је својевремено овај амерички економски дневник навео да је мобилни телефон Дурова прислушкиван неколико месеци пре тога током 2017. године, заједничком акцијом француских власти и Уједињених арапских емирата где "Телеграм" тренутно има седиште, нарочито због активности Исламске државе преко ове мреже.

Макрон је истовремено додао да није био у току да Дуров долази у Француску пре неколико дана, као и да није имао с њим предвиђен састанак.

У међувремену, Дуров под судском контролом чека суђење. Иако је првобитно било наведено да ризикује чак двадесет година затвора због одбијања сарадње с властима у разоткривању педофилских, терористичких и других криминалних активности појединих корисника мреже "Телеграм", у Француској преносе мишљења правних стручњака као што је Жан Батист Тјери, професор права на Универзитету Лорен, који сматра да оптужбе по 11 тачака на терет Дурова могу максимално да донесу упола мању казну, до 10 година иза решетака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића