УКРАЈИНСКИ Ф-16 ДОБИЛИ НОВУ УЛОГУ: Америка их опрема најновијин системима за електронско ратовање (ВИДЕО)
КЉУЧНА јединица америчког ваздухопловства репрограмирала је систем електронског ратовања (EW) борбених авиона Ф-16 испоручених Украјини, побољшавајући заштиту Fighting Falconс-а од савремених и будућих руских претњи.
Почетком августа Украјина је од партнера из НАТО-а добила прву серију Ф-16.
Ваздухопловство САД (USAF) је појачало EW способности ових борбених авиона. 350. Spectrum Warfare Wing америчког ратног ваздухопловства, које укључује 68. ескадрилу за електронско ратовање (EWS), предводило је операцију репрограмирања у координацији са својим колегама у Данској и Норвешкој, наводи се у саопштењу за јавност које је крило објавило 26. августа.
Служба је нагласила значај електронског ратовања у текућем сукобу у Украјини, наводећи да се и руске и украјинске оружане снаге у великој мери ослањају на неометан приступ електромагнетном спектру да би постигле своје циљеве и да су континуирано користиле тактику EW, као што су лажирање и ометање, како би добити супериорност у овом спектру.
-Са трансфером Ф-16 од треће стране од стране Данске, Норвешке и Холандије у Украјину, још једна способност EW се придружује борби за Украјину, тврди “крило” (Wing). Очекује се да ће Украјина у наредним годинама добити око 91 Ф-16 АМ/БМ из Данске, Холандије, Белгије и Норвешке заједно.
Подсистеме EW Ф-16 је требало репрограмирати како би се користили против променљивих руских претњи у овом спектру и успешно интегрисати у украјинско ваздухопловство. 68. EWS је одмах прихватио овај изазов захваљујући хитном приоритету који су му дале САД и њихови савезници.
На бојном пољу са високим улозима за операцијe електромагнетног спектра (EMF), агилност и брзина су најважнији. Противници често користе тактику ометања да би омели приступ електромагнетном спектру, блокирајући кључне могућности комуникације и навигације. Када се сигнал идентификује, снаге морају да раде на репрограмирању система EW како би му се супротставиле. Са украјинским Ф-16, то би било учињено у стварној борби.
USAF није открио тачну природу ове модернизоване EW способности, али до сада, чак ни Сједињене Државе немају ту могућност на располагању у својој служби.
Упитан шта репрограмирање система EW значи за украјинске Ф-16, ветеран IAF-а (Индијскогх ратног ваздухопловства), маршал ваздухопловства Анил Чопра рекао је за EurAsian Times: „Репрограмирање Ф-16 од стране USAF-а иде у корист Сједињених Држава и Украјине. Они морају да заштите своје фреквенције од Русије, која такође користи напредне обавештајне електронске алате. Ови алати бележе све. САД су репрограмирале систем EW Ф-16, тако да превише информација не падне у руке Русије.
Шеф ваздухопловства Чопра је додао да су „авиони који се шаљу у Украјину стари млазњаци које треба надоградити. Вашингтон је свестан да би надоградња компоненте EW била исплативија од, можда, надоградње радара. САД не дају украјинским Ф-16 оружје дугог домета. Они знају да ће ови ловци играти само одбрамбену улогу, тако да је фокус на јачању одбране и, самим тим, на јачању способности електронског ратовања.
Маршал ваздухопловства Чопра је објаснио да би претње по ове архаичне Ф-16 биле ажурирана информацијама о најновијим руским војним системима распоређеним на око 300 километара од линије фронта. САД, као и све друге земље, одржавају електронску библиотеку. Те информације се морају унети у систем EW старијих Ф-16. -Старији системи су били чврсто повезани, али новији системи су софтверски вођени и модернизовани да би били у току са реалношћу на бојном пољу.
Украјинци ће такође пружити САД податке које добију из стварних сукоба како би помогли да се побољшају и прошире могућности електронског ратовања којима обе нације, као и други пријатељи и партнери, имају приступ.
ЗАМОРАН ЗАДАТАК РЕПРОГРАМИРАЊА EW НА Ф-16
68. је део 350. Spectrum Warfare Wing америчког ратног ваздухопловства, основаног 2021. године након револуционарне студије о електромагнетном спектру са циљем да се ревитализује његово коришћење у оквиру службе. Три главна задатка Крила (Wing) су брзо репрограмирање, развијање циљања и таласних облика и процена могућности електронског ратовања ваздухопловних снага.
Под руководством 68. ескадриле за електронско ратовање, специјалисти USAF-а су морали да науче нови EW систем, а затим да га оптимизују користећи информације од Данска и Норвешка, које су захтевале значајан ниво флексибилности у свом раду.
68. EW наишао је на два изазова: прво, систем за Ф-16 који је требало да буде испоручен није био доступан у инвентару Сједињених Држава, а друго, постојао је хитан рок за оптимизацију ових EW система како би се испунио распоред испоруке авиона.
-Већина центара за репрограмирање би рекла 'нема шансе' када би приступила овом изазову; то је непозната политика, рекао је главни инжењер 68. EWS-а, чији идентитет није откривен у саопштењу. -Погледали смо се и рекли: ’Ако не ми, ко онда? Ми смо најбољи људи за ово.
68. EWS је саставио тим посвећен да преузме задатак репрограмирања, који се састоји од младих, талентованих инжењера и искусних професионалаца. Прва ствар коју су морали да ураде је да науче како да репрограмирају непознати EW систем.
Према ваздухопловству, осмишљене су нове процедуре и методе за разумевање и репрограмирање система EW на Ф-16 за одбрану од руских претњи. Надограђени систем је затим тестиран са „саиграчима из коалиције“ у „лабораторији партнерске земље“. Наведени циљ тима био је да тестира и верификује јединствене елементе које захтевају Украјинци.
-Ово није наша стандардна оперативна процедура, рекао је директор 68. EWS-а, чији је идентитет такође био маскиран. -Чињеница да је тим успео да схвати систем за две недеље, оде у земљу са партнером да развије најбољу датотеку података о мисији је незапамћена и успела је захваљујући таленту овде у ескадрили и крилу.
Развој се дешава упркос томе што су званичници и аналитичари изразили забринутост у вези са Ф-16, напомињући да је мало вероватно да ће овај авион бити брзо решење за извођење офанзивних операција или гађање руских авиона. Уместо тога, Ф-16 би се користио за улогу противваздушне одбране, спречавајући руске нападе дроновима и ракетама који угрожавају његову цивилну инфраструктуру. Додавање репрограмираног EW система би побољшало способност и преживљавање ових Ф-16.
-Када говорите о сукобу блиских снага, потребно је да сви ваши коалициони партнери раде са истим програмом како бисте могли да постигнете доминацију у спектру, рекао је директор 68. EWS-а. -Један Ф-16 са репрограмираном капсулом неће сам постићи доминацију у ваздуху, али вам може дати тернутак супериорности у ваздуху да постигнете циљ од стратешког значаја и утицаја.
Репрограмирање система за електронско ратовање од стране USAF-а неће га учинити непобедивим против свих претњи. Ипак, с обзиром на то да украјинско ваздухопловство делује у једном од најгушћих, најактивнијих окружења противваздушне одбране на свету, то може пружити виталну предност опстанка. Ово ће боље опремити САД и њихове савезнике да се носе са потенцијалним будућим непредвиђеним ситуацијама.
(eurasiantimes.com/Саксхи Тивари)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
Препоручујемо
АМЕРИЧКА ВОЈСКА БЕЗ ЗАШТИТЕ ОД ДРОНОВА: Руско-украјински рат „отрезнио“ Пентагон (ВИДЕО)
11. 08. 2024. у 17:16
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (1)