НОВА ЗАШТИТА ЗА РУСКЕ ТЕНОВЕ – САДА МОГУ ДА ОБАРАЈУ ПРОЈЕКТИЛЕ: Руски тенкови Т-90М интегришу нови систем активне заштите Арена-М (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 08. 2024. у 21:27

НАЈСПОСОБНИЈА оперативна класа главног борбеног тенка руске армије, Т-90М, имала је користи од , дуго очекиваног и најављиваног, значајног повећања могућности преживљавања на бојишту услед интеграције система активне заштите Арена-М за директно елиминисање претње.

НОВА ЗАШТИТА ЗА РУСКЕ ТЕНОВЕ – САДА МОГУ ДА ОБАРАЈУ ПРОЈЕКТИЛЕ: Руски тенкови Т-90М интегришу нови систем активне заштите Арена-М (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП


Иако остаје неизвесно какву ће ознаку добити Т-90М са најновијом надоградњом, потврђено је да је наручена прва серија тенкова са тим системима. Т-90М је раније интегрисао само  тзв. “soft kill” Штора систем за заштиту – који за разлику од система тзв. “hard kill” није активно нападао надолазеће пројектиле, већ уместо тога упозорава посаду и помаже тенковима да се маскирају.

Арена-М, насупрот томе, користи радарски систем за континуирано надгледање околног окружења за детектовање долазеће претње, а када детектује долазни пројектил аутоматски га прати, израчунава његову путању и примењује заштитну муницију да га пресретне и уништи пре него што удари у тенк. Најпознатији систем те врсте је израелски Трофеј, који је интегрисан у тенкове Меркава 4 од 2008. године - иако са, не безначајним, почетним проблемима са перформансама.

Фото Танјуг/АП

Русија развија систем активне заштите “hard kill” од 1990-их, при чему је систем Арена био развијен у више варијанти. Побољшана варијанта Арена-М први пут је представљена 2018. године, а званичници су најавили 2020. године да ће започети интеграцију на тенковима Т-90М до 2025. Сматра се да су услови сукоба у Украјини и ескалације сукоба са НАТО-ом додали значајну хитност у развоју система. Арена-М може да пресреће ракете, пројектиле и високоексплозивне противтенковске гранате које путују брзином до 1000 метара у секунди, и то може да уради на удаљености од 50 метара. Промотивни материјали за систем тврде да он може да се супротстави ракетама за напад одозго, као што су „Џавелин“ које су поставиле украјинске снаге и Bulsae-4 који је Русија недавно набавила од Северне Кореје, при чему систем експлодира у два правца – и надоле и нагоре – да би помогао уништење претње. Спекулише се да је широко распрострањена доступност пројектила Џавелин заробљених од украјинских снага почетком 2022. године утицала на перформансе система.

Фото принтскрин Јутјуб твзвезда.ру

Недостатак “hard kill” система активне заштите оставио је руске тенкове без својих врхунских могућности. Један од најновијих тенкова који има такав систем био је севернокорејски Chonma 2, док војска Пољске од краја 2022. године распоређује, на источној граници, све већи број јужнокорејских тенкова К2 са познатим системом активне заштите КАПС. Без обзира на то, западни тенкови су такође заостали у постављању таквих система, што је недавно показало рањивост М1А1 Абрамса, Леопарда 2 и Челинџера 2 у борбама у Украјини. И Сједињене Државе и Немачка су наручиле од Израела систем активне заштите Трофеј како би га интегрисали у сопствене тенкове да би се смањила њихова рањивост.

Систем Трофеј је виђен у акцији у Појасу Газе током недавних непријатељстава, у неким случајевима штитећи тенкове Меркава 4 од ракетних граната, приморавајући локалне палестинске паравојне формације да усвоје низ приступа да му се супротставе. Један од најједноставнијих је прилазак тенковима са задње стране и постављање експлозива директно на њихов труп, што се показало могућим у урбаним срединама.

Фото Танјуг/АП

Док се очекује да ће се Арена-М суочити са сличним ограничењима у градским борбеним ситуацијама, због непосредне близине из које пешадија из заседе може да покрене нападе, широм већег дела источне Европе постоје широка пространства у којима се очекује да ће руски тенкови сукобити са  украјинским и НАТО снагама, што чини овај систем потенцијално веома вредним. С обзиром да се Т-90 веома широко извозио, велика већина тенкова налази код клијената у иностранству, а не код саме руске војске, успех Арене-М има потенцијал да олакша његов извоз као део пакета модернизације за иностране флоте Т-90 – пре свега оне из Индије и Алжира. Ако успе, Арена-М ће вероватно бити разматрана и за интеграцију у друге руске тенкове, укључујући Т-80БВМ и нову варијанту Т-80 која се тренутно припрема за производњу, а која ће се бити супериорно мобилна у односу на Т-90М.

Иако је Русија такође развила супериорни систем активне заштите, Афганит, за свој тенк Т-14, планирани улазак Т-14 у службу крајем 2024. би у почетку могао да доживи да ти тенкови такође интегришу Арену-М, или у супротном еволуирану варијанту Афганита која ће имати користи од научених лекција у примени Арене-М у борби.

С обзиром да Арена-М значајно спречава тенкове да интегришу „кавезе“ против дронова, спекулисало се да би нови Т-90М могли да интегришу напредне системе за ометање дронова како би се то компензовало.

militarywatchmagazine.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

ЦУРЕ ДЕТАЉИ ТРАМПОВОГ МИРОВНОГ ПЛАНА: Украјина задржава суверенитет, формира се демилитаризована зона?

КАНДИДАТ републиканаца за потпредседника Џеј Ди Венс рекао је у интервјуу Шону Рајану 12. септембра да би мировни план Доналда Трампа за окончање рата у Украјини, могао да укључује, поред осталих аранжмана, успостављање специјалне демилитаризоване зоне између Украјине и Русије, преноси Кијев пост.

12. 09. 2024. у 21:39

БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

"БИЋЕМО ПРИНУЂЕНИ" Путин: НАТО одлучује да ли ће директно ући у сукоб у Украјини!

ЗЕМЉЕ НАТО-а сада не разговарају само о могућој употреби западног оружја дугог домета, већ одлучују да ли ће се директно укључити у украјински сукоб, рекао је руски председник Владимир Путин у разговору са новинарима, преноси РИА Новости.

12. 09. 2024. у 18:55

Коментари (0)

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ СЕ ОВО ДЕШАВА У ФИРМАМА: Ситуација коју нико у Србији ни свету није очекивао