ТУРИСТИ, ВРАТИТЕ СЕ ОДАКЛЕ СТЕ ДОШЛИ: Италијански градови дуж Апенинског полуострва грцају под све масовнијим приливом посетилаца

ЛЕТЊА сезона у Италији још је једном указала на ризик који доживљавају најпопуларније туристичке дестинације где је број туриста далеко превазишао смештајне капацитете, угоститељске, могућност пријема места која желе да посете као и претњу за опасност од еколошке у друштвене неравнотеже са становницима тих места. Венеција и Фиренца постали су симболи градова прекомерног туризма и неодрживости, а уз њих су Рим и Напуљ.

ТУРИСТИ, ВРАТИТЕ СЕ ОДАКЛЕ СТЕ ДОШЛИ: Италијански градови дуж Апенинског полуострва грцају под све масовнијим приливом посетилаца

Фото: ЕПА

Некада је долазак туриста представљао наду и задовољство као допринос бољем животу земље, градова али после ере пандемије и изолованости стигло се до туристичког хаоса, људи жељни да путују у Лепу земљу.Сувише туриста, неодрживост у сваком погледу и је почела да представља озбиљну претњу одрживости живота у местима где су масовно стигли, па тако и немогућност контролисања. О прекомерном туризму у Италији почело се причати пре осам година, а вишак туриста је на трећем месту, после ризика од прекомерне и шпекулативне градње са жељом да се одговори на потражњу за гостопримство и загађења као последице од значајног повећања потрошње, путовања и производње отпада.

2024. сабира се евидентна деградација животне средине као последица прекомерног туризма и то су резултати неравнотеже у одрживости места и потрошњи онога што није доступно у великим количинама. Тако се стигло до бројних негативних вредности туризма, јер се трансформише локална средина и постаје неодржива са турстичком најездом.

Све је жешћа побуна грађана, превише је туриста, дневно присуство више него становника у градовима, у Венецији, Фиренци, Риму, Милану, Напуљу, Верони, Сијени, Пизи, али и Мантови, Парми, Риминију, Ливорну, Болцану, Тренту, на обали Лигурије, у одређеним подручјима Доломита, не могу се побројати сви региони и градови: сувише туризма, „туристи идите кући“.

Покушаја да се спасу градови било је, у Венецији где је била уведена дневна такса од 5 евра, од 25 априла до 14 јула, као нека врста експеримента за могуће одустајање да се посети град, сакупљено је 2.4 милиона евра који су искоришћени за побољшање јавних санитарних структура и у побољшању пријема туриста у граду, али експеримент није дао жељене резултате. Стога је од почетка августа уведено правило да туристи могу да се крећу у групама од 25, са водичем у аутобусу ако желе да посете историјски део града или оства, Мурано, Бурано, то се односи само на главну туристичку сезону.

Грађани Фиренце су у паници да се губи идентитет града. Довољан је податак да је Галерија Уфици само у време Ускрса у четири дана имала 91.000 посетилаца. Опасност по исторјске центре и места уметности и историје је огромна, доведени су до колапса, јер то нису више само они туристи „загризи и бежи“ значи са кратким боравком већ бораве више дана, тако да су власници станова претворили сваки простор који се може, а и не може за изнајмљивање. И читав регион Тоскане доживљава прави насртај туриста.

Демоскопско истраживање је показало како је прекомерни туризам озбиљна претња не само за одрживост дестинација које желе да посете, где се крећу, не може се једноставно одржати нормалан проток и приступ где желе да посете знаменитости, музеје, а посебна претња је компромитовање живота становника тих градова. Рафаеле Рио председник Демоскопике каже да је „дошло дотле да прекомерни број туриста надмашује могућност физичког присуства, еколошкли статус места као и могућност смештаја, све је компромитовано“.

У сабирању ефеката масовног туризма само они који сабирају приход у каси знају колико им доноси и то је онај позитивни, а због негативног "јаучу" - због пренатрпаности која кажњава и оне који стигну и оне који живе у тим местима, који треба да стигну до посла, да посете и они локале, ресторане. Ма колико локална заједница имала користи директно или индиректно од прекомерног туризма становници ризикују од последица „нежељених гостију“ због увећаних тона отпада, загађења воде и окружења у туристичким дестинацијама на мору, такође повећане потрошње и расипања чисте воде, увећање потрошње енергија, тако туризам постаје претња и немогућност да се пруже квалитетне услуге и смањује квалитет доживаљаја туриста, угрожавајући имиџ локација и ризик од лошег утиска лепоте Италије у свету.

На европском плану у многим земљама епицентрима масовног и прекомерног пристизања туриста није ништа боља ситуација, побуне у Шпанији, Барселони „Туристи идите кући, нисте добро дошли“, али таквих је и другом местима, на Мајорки, на Канарским осртвима, у Грчкој, па до северног дела евопског континента у Норвешкој. Грађани протествују како против туриста тако и против агенција које без икаквог плана и консултација шаљу трусите на жељене дестинације или протв крузера који их довозе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.

17. 01. 2025. у 14:48

Коментари (0)

АЛ ХИЛАЛ БЕЗ МИТРОВИЋА ДАО ДЕВЕТ ГОЛОВА: Сергеј заблистао у победи за памћење (ВИДЕО)