ЈУЖНОКОРЕЈСКИ ФА-50 ПРОТИВ ШВЕДСКОГ ГРИПЕНА: Симулација борбе у Аустралији наглашава супериорност Златног орла (ВИДЕО)
РЕЗУЛТАТЕ симулираних сукоба између ЈАС-39 Грипена и ФА-50, лаких ловаца које су извеле Краљевско тајландско ратно ваздухопловство и филипинско ваздухопловство, а одржани су у Дарвину, Аустралија, од 12. јула до 2. августа, објавили су бројни извори.
Ловци представљају најбоље летелице у флотама обе земље, а о исходу ових сукоба се спекулисало откако су први пут објављени 16. јула.
У почетку се очекивало да ће симулирани ангажмани резултирати победама тајландских ваздухопловних јединица, јер је Грипен, иако је један од најлакших модерних ловаца на свету, од самог почетка дизајниран за борбене улоге високог интензитета. Насупрот њему био је много јефтинији ФА-50, дериват тренажера Т-50 са релативно ограниченим борбеним могућностима.
Оба авиона имају скоро идентичан ниво потиска и имају веома сличну тежину, при чему су оба “веома лаки” ловци компатибилни са НАТО-ом мањи од обичних лаких ловаца као што је Ф-16, и долазе из истог распона тежине као ривалски кинески ЈФ -17. Поред ниске цене, такви авиони су цењени због лакоће са којом се могу одржавати на високом нивоу борбене готовости.
Процењујући способности два ловца, иако Грипен Ц/Д задржава приступ супериорном наоружању за борбе ваздух-ваздух, пре свега ракети ваздух-ваздух АИМ-120, ФА-50 је знатно софистициранији и интегрише модерније сензоре и авионику. Авион је добио значајне похвале од стране филипинских званичника због својих борбених перформанси и напредних могућности прецизног бомбардовања када је пружао ваздушну подршку у борби против побуњеника, при чему је председник Родриго Дутерте нагласио да су авиони далеко погоднији за такве улоге од америчких Ф-16. С обзиром да су производни и оперативни трошкови ФА-50 остали знатно нижи, исход вежби могао би имати штетне импликације за програм Грипен, пошто шведска фирма СААБ није успела да обезбеди иностране поруџбине за авион скоро деценију. Председник и извршни директор СААБ-а Микаел Јохансон је у августу 2022. обавестио новинаре о својој „екстремној фрустрацији“, окривљујући политичке факторе за недостатак продаје, што је одражавало много ограниченију способност Стокхолма да лобира за продају, посебно у поређењу са Паризом и Вашингтоном.
Корејски ФА-50 и Т-50, насупрот томе, све више освајају глобална тржишта, при чему су Тајланд и Ирак набавили варијанте за обуку, док су Сенегал, Пољска, Индонезија, Филипини и Малезија наручиле борбене варијанте. Ратно ваздухопловство САД такође планира да изнајми Т-50 због значајних кашњења у развоју домаћег тренажера Т-7. Пољска поруџбина за 48 авиона у јулу 2022. омогућила је ловцу да направи свој први продор на тржишта НАТО-а, а тренутно се очекују даље поруџбине земаља широм источне Европе.
Могућност надоградње ФА-50 значајно су побољшале борбене способности ове класе летелица. Грипен Ц/Д и Т-50 користе исти амерички мотор Ф404, иако новија варијанта Грипен Е користи побољшани Ф414 дериват дизајна. Иако је ово оставило оба програма подложнима вету Вашингтона на могућу продају, посебно планирану продају јужнокорејске летелице Узбекистану средином друге декаде овог века, у Кореји се тренутно развија домаћи мотор. Очекује се да ће овај мотор имати сличности са мотором који развија Hanwha Aerospace за домаћи ловац пете генерације КФ-21. Контраст између програма Грипен и ФА-50 наглашава прекретницу у индустрији ловаца у обе земље, при чему се очекује да ће Грипен бити последњи шведски домаћи ловац, док се очекује да ће ФА-50 бити први у дугом низу јужнокорејских ловаца који користе све веће могучности домаћих технологија.
(militarywatchmagazine.com)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (2)