СУМОРНА СЛИКА АМЕРИЧКЕ ВОЈНЕ ИНДУСТРИЈЕ: Амерички медији – Како је пао амерички одбрамбени комплекс

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 08. 2024. у 07:11

ТОКОМ више од 70 година војноиндустријски комплекс САД омогућавао је Америци да се суочи са низом опасних војних изазова и да одвраћа потенцијалне противнике, али је његов пад данас очигледан због смањених улагања и промена у одбрамбеној индустрији, пише "Нешенел интерест".

СУМОРНА СЛИКА АМЕРИЧКЕ ВОЈНЕ ИНДУСТРИЈЕ: Амерички медији – Како је пао амерички одбрамбени комплекс

Фото Икс (Твитер)@dana916

Пад америчког војноиндустријског комплекса учинио је САД мање безбедним у односу на потенцијалне непријатеље, што показује и нови извештај Стратегије националне одбране (НДС).

У овом извештају се закључује: "Претње са којима се суочавају САД су најозбиљније са којима се држава срела још од 1945. године." Америка је, додаје овај лист, данас једва спремна да се бори против Русије или Кине, али је потпуно неспремна да ратује против обе силе у исто време.

Пропадање војноиндустријског комплекса учинило је некада моћну Америку изузетно рањивом. У овом тренутку, бродоградња америчке морнарице је на најнижој тачки у последњих 25 година. Насупрот томе, Кина већ поседује бродоградилишта која истовремено могу да граде тринаест бродова.

Заправо, Американци, како тврди овај лист, морају да изграде нови и потпуно другачији војноиндустријски комплекс, који би одговарао изазовима 21. века.

Данас буџет за одбрану, од око 876 милијарди долара, не прелази 3,5 одсто БДП-а.

Са завршетком Хладног рата, потрошња за одбрану се смањила. Од десетак водећих америчких војних произвођача, преостала су само четири. Притом, приходи три највеће одбрамбене војне компаније - "Локид Мартина", "Рајтеона" и "Нортроп Грумана" - не досежу ни половину прихода компаније "Епл".

Фото DVIDS USN Seaman Larissa T. Dougherty

Што је још важније, недавни извештај Конгресне истраживачке службе показује да је удео Министарства одбране за истраживање и развој опао са 36 процената из 1960. на само 3,1 проценат у 2019. години. "Више од 70 година", закључује се у овом извештају, "војнотехнолошка супериорност САД је обезбеђивала америчким и савезничким трупама супериорно оружје и системе, упркос другим предностима противника. Смањење те предности има дубоке импликације по америчку националну безбедност."

ВЕОМА СУМОРНА СЛИКА ПО САД

Кинески расходи за истраживање и развој од 1991. до 2018. порасли су за 35 одсто. Кинезима се ова велика инвестиција исплатила. Недавни извештај открива да би Кина могла да производи системе наоружања који су пет до шест пута бржи од оних које производе САД. Осим тога, државни секретар Ентони Блинкен је недавно изјавио да Кина помаже Русији да изгради савремену војноиндустријску базу, обезбеђујући јој полупроводнике и другу неопходну опрему.

Све у свему, слика по САД је веома суморна. Али, постоје неки важни кораци које морамо да предузмемо, пише "Нешенел интерест".

Најпре, предлаже лист, треба да се промени начин на који Пентагон троши постојећа средства. Извештај Конгресне комисије предлаже низ реформи у погледу распоређивања постојећих ресурса Пентагона.

Осим тога, постоји много комапнија, укључујући и оне у Силицијумској долини, које су спремне да учествују у изградњи новог, високотехнолошког војноиндустријског комплекса, који би могао да надмаши достигнућа старог, уз помоћ вештачке интелигенције, сајбер, космичке и квантне технологије.

Фото DVIDS USN Seaman Apprentice Derek Kelley

То значи обнављање буџета за истраживање и развој Пентагона, налик оном из Хладног рата. Тренутно, САД троше само две милијарде долара из буџета за одбрану на основна истраживања. Али, ако желимо да одвратимо или победимо противника, нови војноиндустријски комплекс ће захтевати издвајање десетине милијарди средстава за развој нових оружја, лобира "Нешенел интерест" за потенцијалне кориснике тих средстава.

На крају Хладног рата, америчка војска је била спремна да се бори у два велика сукоба, наводи се даље.

Данашњи војноиндустријски комплекс и даље може да произведе веома сложене системе наоружања, као што је авион Ф-35 или носач авиона класе "Џералд Форд", али ова скупа оружја неће одлучивати у ратовима 21. века.

У савременим ратовима све већу улогу имају дронови и наоружање опремљено вештачком интелигенцијом, као и оно које почива на усмереној енергији. То су фактори који ће имати одлучујућу улогу у будућим ратовима, закључује "Нешенел интерест".

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ПЕШИЋ ТВРДИ: Стојаковић ће играти за Србију, стигла реакција младог кошаркаша