УЗБУНА НА ЗАПАДУ - КИНА ЛАНСИРА САЗВЕЖЂЕ QIANFAN: Очекује се да „кинески Старлинк” буде дупло моћнији од америчке мреже
СВОЈИМ најновијим достигнућима које директно угрожавају позицију Сједињених Држава и Старлинк (Starlink) мреже у свемиру компаније SpaceX, Кина лансира констелацију сателита у ниској орбити који могу да покрију било коју област Земље.
Према писању кинеских државних медија, 6. августа прва група од 18 сателита у сазвежђу под називом „Qianfan“ (Хиљаде једара) лансирала је у орбиту кинеска државна компанија за сателитску технологију Shanghai Yuhi.
Цео пројекат предвиђа мрежу од око 14.000 сателита – двоструко више од броја који тренутно поседује Старлинк у властиштву Илона Маска – са циљем пружања више услуга, укључујући толико жељени Д2Д (директно повезивање са уређајем).
Прва половина укупног броја биће активирана до краја следеће године, а друга половина до краја 2027. године.
Од 2. августа 2024. године, Старлинк, у власништву америчке компаније SpaceX, имао је око 7.000 сателита у орбити, што га чини највећим светским сазвежђем у ниској орбити.
Употреба Д2Д технологије омогућила је Старлинк-у да пружи интернет и комуникационе услуге Украјини током рата са Русијом, потез за који се сматра да им је прилично помогао.
Компанија SpaceX је за америчко Министарство одбране још 2021. године почела да ствара мрежу сателита познату као Starshield који ће служити америчким одбрамбеним и обавештајним агенцијама.
Комунистичка партија Кине (КПК) је све набројано одмах запазила, и убрзо су из листа ПЛА Даилy, званичног листа Народне ослободилачке армије КПК, оптужили Сједињене Државе за „милитаризацију свемира“.
Кинески војни истраживачи анализирали су различите могућности Старлинка 2022. године. Написали су да Старлинк представља „потенцијалне опасности и изазове“. Кинески истраживачи позвали су власти да развију нове противмере које би укључивале способности „да се онеспособе неки Старлинк сателити и поремети оперативни систем сазвежђа“.
Прошле године, научници са Универзитета за ваздухопловну технику, кинеског војног истраживачког универзитета, предложили су методе за “субијање” Старлинк и Starshield комуникација, укључујући електромагнетне сметње и употребу микроталаса или ласера велике снаге за оштећење или уништење одређених Старлинк сателита.
Поред тога, кинеске одбрамбене публикације расправљале су о украјинским операцијама и потенцијалној употреби америчких технологија, укључујући Старлинк, у будућем рату против Тајвана, према анализи Ројтерса из 2023. године.
Пројекат Qianfan Constellation није први који долази из Кине
Генерал Стивен Н. Вајтинг, шеф америчке свемирске команде, упозорио је у априлу да је напредак Кине у свемиру “невероватно брз”.
Лансирање Старлинк сателита 2019. означило је увођење сателитског интернет система са глобалном покривеношћу, што је представљало потенцијалну претњу кинеском интернет заштитном зиду.
Старлинк може пружити Кинезима услуге које могу заобићи тренутну интернет услугу коју пружају кинеске власти. Илон Маск је 2022. рекао да га је кинески режим замолио да не продаје Старлинк Кини.
Следеће године, КПК је поднела Међународној унији за телекомуникације (ИТУ) план интернет констелације под називом „GW“ (акроним за Guo Wang или Националну мрежу), са циљем лансирања приближно 13.000 сателита у ниској орбити. Међутим, GW план је био спор и није успео да постане први који је лансирао сателите Кини.
Кроз тренутни пројекат Qianfan Constellation, Кина у основи заузима фреквенцијске и ниско орбитне (LEO) ресурсе које их ИТУ тренутно додељује по принципу „ко први дође, први је услужен”.
Због своје ближе удаљености од Земље, сателити који раде у LEO представљају предности у смислу брзине протока информација, дакле резолуцију слике, комуникацију и генерално дељење информација у реалном времену на бојном пољу.
Очекивано, све ово је одмах пробудило гнев у Сједињеним државама па преко проксија одмах стиже рафална паљба по конкуренцији стандардном реториком на коју смо навикли:
Си-Фу Оу, директор Одељења за кинеску политику, војне и борбене концепте у тајванском институту за истраживање одбране и националне безбедности, рекао је за Epoch Times да је развој кинеске сателитске констелације у војне сврхе.
Био је уверен да су сателитске и анти-сателитске способности КПК сада реалност и да ће наставити да напредују. Међутим, с обзиром на тренутну технолошку и војну снагу Сједињених Држава, мало је вероватно да ће нова кинеска сателитска констелација у кратком року достићи амерички ниво, изјавио је овај становник Тајвана.
Тсунгнан Лин, професор електротехнике на Националном тајванском универзитету, рекао је за Epoch Times да кинеска инвестиција Qianfan Constellation показује амбиције режима да развије „кинески Старлинк“ упркос тренутној економској кризи у земљи.
-Кинеска економија је погођена претњама дефлације, смањеног извоза и презадужених тржишта некретнина, а настојање је више да се покаже да Кина има сопствену сателитску способност и да се „спрема за потенцијалне сукобе са Сједињеним Државама“, рекао је Лин, професор електротехнике.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)