БУДУЋНОСТ ПРЕД ВРАТИМА: Ако вас занима како ће изгледати продавнице у времену испред нас, Немачка је права адреса да видите
У СВЕ више продавница се инсталирају самоуслужне касе. Постоји могућност мануелног скенирања производа или бесконтактног „препознавања“ робе. Ипак, нису све муштерије, а ни трговци, одушевљени таквим решењима.
У подружници шпанске компаније Бершка у Франкфурту, највећој филијали тог ланца у Европи, немачки медији наводе да муштерије очекује такозвани футуристички доживљај куповине.
Ово подразумева да купци своје артикле стављају на посебну касу која потом аутоматски "препознаје" шта су купили и то без уобичајеног мануелног скенирања робе и без контакта са запосленима који иначе наплаћују робу и скидају сигурносне чипове. Муштерије морају само још да плате своје нове "крпице", скину чипове и спакују робу у кесе.
Тај футуристички доживљај куповине је заправо самопослуга - од уласка до изласка из продавнице. Бершка тако само копира тренд који је у супермаркетима већ одавно стварност. Тамо купци на самоуслужним касама сами скенирају артикле, пакују робу у кесе и плаћају. Последњих година је број самоуслужних каси у Немачкој, према наводима истраживачког института ЕХИ, континуирано растао.
У Немачкој су 2019. године 903 продавнице својим муштеријама нудиле самоуслужне касе. А у 2023. било их је већ 4.270. Осим тога ту су и мобилни системи за скенирање који функционишу уз помоћ преносних скенера или апликација инсталираних на паметним телефонима. Неке продавнице нуде и једно и други решење, каже стручњак за трговину Јорг Фундер са Високе школе у Вормсу.
- Број продавница је у међувремену постао тако велики да се ту ради готово о комплетној покривености Немачке - рекао је.
Око 60 одсто свих продавница са стационарним самоуслужним касама биле су продавнице из сектора продаје прехрамбених намирница. Осим филијала великих ланаца као што су Rewe или Едека, тај сервис нуде и дисконтни дивови попут Лидла и Алдија. Око 15 одсто самоуслужних каса је инсталирано у дрогеријама, односно у продавницама које продају грађевински, односно материјал за радионицу, кућу и врт.
И ланац дрогерија ДМ од 2022. године нуди својим муштеријама самоуслужне касе. У међувремену такве касе, по наводима из самог предузећа, постоје у више од 350 филијала ДМ-а широм Немачке. У једној филијали у Фулди ове године је број каса овог типа повећан са две на три. Осим те три, постоје и две стандардне касе на којима седе радници. Муштерије су добро прихватиле самоуслужне касе те их користе купци из свих старосних група.
Ове касе се највише користе током великих гужви у циљу смањења времена проведеног чекајући у реду.
Не профитирају само купци већ и особље продавнице тако своје капацитете може користити на други начин, на пример за саветовање муштерија, што значи да ширење ове технологије неће нужно смањити број запослених.
Стручњак за трговински сектор Јорг Фундер види и неке друге предности за трговце.
- Тиме се отвара могућност комуникације један на један - каже он.
То значи да трговци могу анимирати муштерије да купују још више робе, како би на концу и профит био већи.
А док бројни трговци виде многе предности самоуслужних каса, за друге то није прихватљива опција. Поготово у мањим продавницама то није исплативо решење: продавнице су премале, промет пренизак.
Ипак, има и оних за које је ова промена превише радикална. Неки власници мањих продавница и бутика, који се ослањају на личан приступ и повезаност са муштеријама, не желе овај механизам конзумеризма који је безличан.
Развој у сектору малопродаје потврђује тренд напретка технологије која нуди и неке нове могућности за интензивирање доживљаја куповине. Слично као код Бершке, и друге велике компаније већ сад својим муштеријама нуде и самоуслужне касе на којима роба уопште не мора да се скенира, на пример Зара, Uniqlo или Decathlon.
Те касе функционишу уз помоћ тренутно најнапреднијег систем уз помоћ такозваних РФИД-чипова - то су чипови који одашиљу радио-сигнале. Само се превуку преко транспондера или ставе у кутију, и онда се они такорећи скенирају аутоматски.
Амазон те чипове тренутно тестира у Лондону, како би муштеријама убудуће уштедео чак и одлазак на терминале, тј. самоуслужне касе, каже Јорг Фундер.
- Можете ствари једноставно спаковату у ваш ранац и чим напустите продавницу, помоћу тих чипова се очитају артикли које сте купили - додаје Фундер.
Потом се аутоматски скида новац са рачуна купаца за купљену робу. Ту дакле нема активног скенирања производа, односно физичког плаћања истих.
Чипови су још увек релативно скупи, коштају осам до десет центи по комаду, зато се у овом тренутку и не исплате свим трговцима, преноси Дојче веле.
- Поготово у сектору прехрамбених намирница је то још увек превише да би се они свуда етаблирали - напомиње Фундер.
(Телеграф)
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)