УБИТАЧАН ТАНДЕМ Су-57 И ДРОН Ц-71: Први у свету авион који може да избацује и купи дронове у ваздуху (ФОТО/ВИДЕО)
ОБЈАВЉЕНА је прва слика прототипа руског јуришног дрона, који је дизајнирала компанија Сухој за интеграцију са ловцима пете генерације Су-57.
Занимљиво је да су 1. априла 2024. откривени детаљи о патенту за развој ваздушне ударне беспилотне летелице и њен оперативни метод. Тајминг, који се поклопио са првим априлом, навео је многе изворе да ту вест у почетку одбаце као шалу. Ипак, патентне слике приказују дрон као саставни део наоружања Су-57. (Погледајте комплетан руски патент Ц-71 објављен у Заводу за патенте са ове везе).
Најранији медијски извештај о овим новим дроновима појавио се у новембру 2023. године, позивајући се на инсајдерске информације. Крајем јула 2024. године, Сергеј Чемезов, шеф државне корпорације Ростец, званично је потврдио укључивање ових дронова у арсенал руских авиона пете генерације.
Овај револуционарни дрон се истиче на модерном бојном пољу. Не само да може уништити различите статичке и мобилне извиђачке мете, већ има и изванредну способност да аутоматски идентификује своју мету и одлучи да ли је напад неопходан.
Проучавајући детаље патента, дрон показује изузетну аутономију. Може да функционише независно у аутоматском режиму, самостално открива и погађа мете. Алтернативно, може да ради у релејном режиму, где преноси информације о откривеним циљевима и чека упутства за напад са мобилне земаљске контролне станице. Импресивно, такође може да прими потврде погодака од пилота оператера у авиону за лансирање. Ово несумњиво означава значајан скок у технологији ратовања!
Извори указују да је развој овог вишенаменског дрона почео 2019. Са почетком специјалне војне операције [како Русија назива инвазију на Украјину], процес је убрзан и поједностављен како би се обезбедила брза масовна производња. Поред тога, компанија Сухој је успоставила сопствену производну линију за системе контроле и навођења како би смањила зависност од спољних добављача компоненти. Овај ниво иновативности и самодовољности поставља нова мерила у одбрамбеној индустрији.
Уређаји су првенствено добили могућности напада, повећани домет и побољшану скривеност. Дрон С-71 има трапезоидни дизајн који минимизира његов радарски потпис, преклопна закретна крила за смањење отпора, В-пераје за стабилност и турбомлазни мотор.
Опремљен турбовентилаторским мотором ТРДД-50, који се такође налази у напредним руским крстарећим ракетама Х-59М и Х-101, дрон може да достигне брзину до 0,6 Маха и има плафон лета од 8.000 метара. Иако специфичан домет дрона остаје неоткривен, доступан је у две варијанте: С-71М Монохром и С-71К Килим. Варијанта Монохром се може чувати у унутрашњем одељку трупа ловца, док је варијанта Килим дизајнирана за спољно вешање.
Варијанта Монохром је опремљена модуларном бојевом главом и електро-оптичким системом навођења, ефикасним и у дневним и у ноћним условима, и контролисаним путем канала података који је повезан са оператером. Поред тога, у аутономном режиму, дрон може да користи податке на летелици за лоцирање и напад на циљеве, захтевајући потврду оператера пре удара.
Килим је у суштини модернизована верзија дрона, дизајнирана да функционише као прецизна ракета ваздух-земља.
Од 2022. Русија активно помера границе технологије, фокусирајући се на лансирање дронова са бомбардера и ловаца. Неки извештаји сугеришу да је Русија успела да провали сложени код механизма за пристајања на авионе. Овај генијални механизам омогућава да се беспилотне летелице [УАВ] ухвате, одложе у авион у току лета и распореде по потреби. Бука око овог развоја ескалирала је када је државни медиј ТАСС открио да је United Aircraft Corporation (УАЦ) патентирала овај напредни систем за пристајање на/у авион.
Патентна документација открива трансформативну иновацију из сектора ваздухопловства. Ово је најсавременији алат за конструисање авиона опремљених беспилотним летелицама. Кључни пробој овде је систем и метод који су направљени за безбедно хватање УАВ у товарном простору авиона помоћу посебне опреме за пристајање.
Овај свестрани систем може се уградити у различите типове авиона, укључујући борбене авионе, стратешке бомбардере и транспортне авионе. Патент Федералног института за индустријску својину наглашава широку применљивост система и флексибилност.
Пролиферација беспилотних летелица [УАВс] у војним арсеналима широм света је незаустављива. Тактичка предност коју пружа размештање више дронова је у фокусу војске широм света, посебно у САД и Кини. У новембру 2021. године, америчка војска је направила значајан корак тако што је успешно спровела лансирање у лету и извукла беспилотну летелицу X-61 Gremlins из авиона Ц-130.
Ово значајно достигнуће означава кључни напредак у сталним напорима америчке војске да усаврши распоређивање ројева дронова са ваздушних матичних бродова. Успешно лансирање дрона Gremlins одржано је на полигону Дугвеј у Јути 29. октобра.
Интеграција дронова за напад са Су-57 значајно повећава његову свестраност на бојном пољу. Лансирањем беспилотних летелица са свог крила, Су-57 може да прошири свој домет и да гађа циљеве који су изван његове непосредног видокруга.
Беспилотне летелице које се лансирају са Су-57 могу да служе као мултипликатори снаге обављајући различите улоге као што су извиђање, електронско ратовање и директни напад. Ова вишенаменска функционалност омогућава Су-57 да прикупља обавештајне податке у реалном времену и омета непријатељске комуникације и радарске системе, чиме се повећава његова свест о ситуацији и оперативна ефикасност.
Употреба беспилотних летелица такође омогућава Су-57 да се укључи у тактику ројева, где више дронова може бити распоређено да надмаши противничку одбрану. Ово може створити конфузију и натерати противника да рашири своје одбрамбене ресурсе, што олакшава Су-57 и другим пријатељским снагама да продру у непријатељске линије.
Поред тога, беспилотне летелице могу да делују као мамац, одвлачећи непријатељску ватру од Су-57 и других средстава високе вредности. Жртвовањем релативно јефтиних беспилотних летелица, Су-57 може да сачува сопствену прикривеност и борбене способности, одржавајући тако своју оперативну спремност за критичније мисије.
Могућност лансирања дронова са Су-57 такође побољшава његове стелт способности. Дронови се могу користити за идентификацију и неутралисање непријатељских радарских и противваздушних система пре него што Су-57 уђе у спорни ваздушни простор. Ова превентивна акција минимизира ризик од откривања и ангажовања од стране непријатељских снага, омогућавајући Су-57 да задржи свој стелт профил.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)