ПРИСТИГАО ИЗВЕШТАЈ УН: Скоро 650 људи је погинуло у недавном таласу насиља у Бангладешу

Јована Шведић

17. 08. 2024. у 11:29

У ИЗВЕШТАЈУ се наводи да су међу погинулима били демонстранти, пролазници, новинари и неколико припадника безбедносних снага, додајући да су хиљаде демонстраната и пролазника повређене, док су болнице биле преоптерећене приливом пацијената.

ПРИСТИГАО ИЗВЕШТАЈ УН: Скоро 650 људи је погинуло у недавном таласу насиља у Бангладешу

Фото Tanjug

У извештају Канцеларије УН за људска права наводи се да је у недавним немирима у Бангладешу између 16. јула и 11. августа погинуло скоро 650 људи.

УН позива на свеобухватну, непристрасну и транспарентну истрагу о извештајима о вансудским убиствима, произвољним хапшењима и притворима.

Према извештају од 10 страница под називом „Прелиминарна анализа недавних протеста и немира у Бангладешу“, између 16. јула и 4. августа пријављено је скоро 400 смртних случајева, док је око 250 људи погинуло током новог таласа протеста између 5. и 6. августа, што је довело до свргавања бивше премијерке Шеик Хасине.

Јавни извештаји медија и самог покрета протеста наводе да је између 16. јула и 11. августа више од 600 људи погинуло због таласа насиља који је уследио након демонстрација студената против дискриминације.

Број пријављених убистава у осветничким нападима од тада још увек није утврђен, наводи се у извештају објављеном у петак у Женеви.

Извештај УНХЦР-а сугерише да је између 7. и 11. августа забележено неколико смртних случајева, укључујући оне који су преминули док су били под медицинским третманом због повреда задобијених у насиљу.

Међу погинулима су били демонстранти, пролазници, новинари и неколико припадника безбедносних снага.

Такође се наводи да су хиљаде демонстраната и пролазника повређене, а болнице су биле преоптерећене приливом пацијената.

Извештај истиче да је број пријављених смртних случајева вероватно подцењен, јер је прикупљање информација било ометано ограничењем кретања због полицијског часа и обуставом интернета.

Поред тога, болнице су наводно спречене од стране државних власти да пруже детаље о погинулима и повређенима, наводи се у извештају.

Протести студената у Бангладешу, који су избијали средином јуна као реакција на поновно увођење система квота за запошљавање у државним службама, претворили су се у насиље, са извештајима о тежким кршењима људских права од стране безбедносних снага.

Такође је било извештаја о пљачкама, подметању пожара и нападима на припаднике верских мањина, као и о осветничким нападима и убиствима припадника бивше владајуће странке и полиције након оставке Хасине 5. августа.

Дана 15. августа, наводно су гомиле наоружане бамбусовим штаповима, гвозденим шипкама и цевима напале подршке странке Авали Лиг из редова бивше премијерке који су се окупили да одају почаст Бангабанду Шеику Мојибуру Рахману на годишњицу његове смрти.

Извештај УН истиче важност брзог враћања реда и закона, као и потребу за ефективним мерама за спречавање даљег губитка живота, насиља и осветничких актова.

- Агенције за спровођење закона треба да приме јасне инструкције и обуку о употреби силе у складу са међународним стандардима људских права. Морају заштитити народ у ризичним ситуацијама од било ког насиља, укључујући мањинске заједнице -  наводи се у извештају.

У петак, шеф УН за људска права Волкер Турк је нагласио потребу за одговорношћу свих који су одговорни за кршење људских права и насиље, укључујући против верских мањина, у Бангладешу док је његова канцеларија објавила прелиминарни извештај.

Позивајући на свеобухватну, непристрасну и транспарентну истрагу свих кршења људских права, Турк је такође рекао да транзиција у Јужној Азији представља историјску прилику да се обезбеди управљање засновано на људским правима, инклузивности и владавини права.

Туркови коментари дошли су дан након што је најављено да ће тим из његове канцеларије наредне недеље посетити Бангладеш ради истраживања убистава демонстраната пре и после оставке Хасине као премијерке 5. августа.

- Наредна транзиција представља историјску прилику да се реформису и обнове институције земље, вратију основне слободе и грађански простор, и да се свима у Бангладешу омогући учешће у изградњи будућности - рекао је високи комесар.

Да подсетимо, у Бангладешу су настали нереди након што је Хасина побегла у Индију 5. августа. Пре тога, антивладини протести су од средине јула убили више од 500 људи.

Нобеловац Мухамад Јунус је 8. августа положио заклетву као главни саветник привремене владе након што га је председник Мохамед Шахабудин изабрао након распуштања Парламента, одлуке која је донета на основу захтева Покрета студената против дискриминације.

Национални хиндуистички савез Бангладеша је саопштио да је мањинска заједница била нападана и претрпела претње на 278 локација у 48 округа од пада владе Шеик Хасине, називајући то „нападом на хиндуизам“.

Неки хиндуистички храмови, домови и послови мањинске заједнице у Бангладешу су уништени током овог месеца у немирима.

- Високи комесар Турк је такође поздравио иницијативу различитих студентских организација, верских лидера и других група које су се формирале да заштите мањине и верске локације припадника мањинских заједница - наводи се у саопштењу, додајући да је привремена влада такође оштро осудила те акте.

Турк је поздравио ослобађање хиљада притворених особа и политичких затвореника на дуг рок - укључујући неке жртве принудних нестанака - и позвао на ослобађање свих оних који су произвољно затворени.

Извештај детаљно описује ситуацију са позадином и даје конкретне препоруке свим политичким актерима, привременој влади и међународној заједници „да се позабаве тренутном ситуацијом у земљи која је проистекла из демонстрација и догађаја описаних у извештају.“

Међутим, биће потребне дугорочне свеобухватне правне и институционалне реформе, наводи се у извештају.

Високи комесар је такође најавио да ће тим посетити Даку наредне недеље како би истражио области у којима Канцеларија УН за људска права може подржати транзицију.

(Телеграф Индија)

БОНУС ВИДЕО:
РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа Тајмс су легитимна војна мета

ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета

БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.

19. 12. 2024. у 09:50

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

ШОК ИЗЈАВА ШИПТАРСКОГ ПРОВОКАТОРА: Забранити мечеве Србије и Албаније