ИДЕ ЛИ СУ-57 У ИНДИЈУ? Многе земље показују интересовање за овај стелт ловац 5. генерације (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

15. 08. 2024. у 19:11

КАКО су индијске аспирације за авионима пете генерације и даље удаљене, а Русија тражи купце за своје Су-57 Фелон, постоје неке спекулације у вези са потенцијалним интересовањем Њу Делхија за руске стелт ловце као привремено решење.

ИДЕ ЛИ СУ-57 У ИНДИЈУ? Многе земље показују интересовање за овај стелт ловац 5. генерације (ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport

Говорећи на форуму Армија 2024, руски директор Федералне службе за војно-техничку сарадњу Дмитриј Шугајев рекао је за државну новинску агенцију ТАСС да Русија добија захтеве страних земаља за куповину вишенаменског ловца пете генерације Су-57. борбени авион.

-Мултифункционални ловац Су-57 је високотехнолошки производ са мноштвом добављача који су укључени у његово стварање. Производња авиона захтева строгу координацију њиховог деловања и квалитетну обуку стручњака различитих дисциплина. Интерес страних земаља за куповину Су-57 постоји. Примају се релевантни захтеви, рекао је Шугајев. Међутим, Шугајев је престао да именује ове заинтересоване стране купце.

Русија већ дуже време покушава да промовише ловце Су-57. Међутим, са само ограниченим бројем произведених јединица и кашњењима у испорукама узрокованим преокупацијом Москве око украјинског сукоба, она се бори да улије поверење међу своје потенцијалне купце. Русија је такође распоредила летелицу у рату који је у току, али само за патроле противваздушне одбране и извођење напада из свог ваздушног простора.

Фото принтскрин youtube military update


Москва наставља да излаже авионе на аеромитинзима и изложбама како би привукла потенцијалне купце. Генерални директор Рособоронекспорта Александар Михејев, 2021. године, објавио је да је извозна агенција у преговорима са пет земаља заинтересованих за куповину Су-57. У то време, стручњаци су спекулисали да су пријатељске земље попут Индије, Алжира, Вијетнама и Турске можда показале интересовање за млазњак.



ИНДИЈИ ТРЕБА АВИОН ПЕТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ

Раније је Индија намеравала да купи до 144 авиона Су-57, али је на крају сматрала да Су-57 није усклађен са захтевима ИАФ-а и раскинула је споразум.

ИАФ је био укључен у пројекат борбених авиона пете генерације Сухој/ХАЛ (ФГФА), изведен из руског Сухој Су-57. Финализовани ФГФА је требало да има 43 побољшања која је препоручила Индија у односу на Су-57, као што су софистицирани сензори, умрежавање и борбена авионика.

Међутим, током преговора, ИАФ је изразио резерве у погледу способности авиона да крстари и његовог свеобухватног стелт недостатка. Поред тога, ИАФ је желео ловца са два седишта. Индија је на крају изашла из програма 2018. Међутим, руски званичници су рекли да тај програм није затворен.

Индија развија своју иницијативу за ловце пете генерације, напредни средњи борбени авион (АМЦА). Међутим, недавни извештаји указују на то да летелица неће полетети у небо до краја ове деценије и да ће ући у масовну производњу тек до 2035. Ово одлагање је створило значајан јаз у способностима између Индије и њеног противника, Кине.

Кина је већ поставила више од 200 борбених авиона пете генерације Ј-20. До тренутка када Индија представи свој први борбени авион пете генерације, АМЦА, Кина би могла имати 1000 стелт ловаца Ј-20 у свом инвентару.

Ово је навело посматраче да сугеришу да би Индија можда морала да купи стелт авион како би смањила јаз у односу на Пекинг док АМЦА не изађе са производних линија, што би могло да потраје још једну деценију. Само Русија, Кина и САД имају оперативне стелт ловце пете генерације.
Пошто је мало вероватно да ће САД продати Индији свој авион Ф-35 Лајтинг 2 под изговором да индијска војска користи руски систем противваздушне одбране С-400, једина опција стелт ловца за Њу Делхи је руски Су-57. Ово је навело стручњаке да претпоставе да би се летелица можда вратила у обрачун за ИАФ годинама након што се удаљила од ње.

МОЖЕ ЛИ ИНДИЈА НАБАВИТИ ЛОВЦЕ СУ-57?

Када је индијски премијер Нарендра Моди посетио Русију да се састане са својим колегом Владимиром Путином раније ове године, неколико експерата је навело да је дневни ред самита Моди-Путин укључивао „споразум о снабдевању логистиком ради јачања сарадње између две војске, чиме је поново покренут разговор о заједнички развој борбеног авиона пете генерације (ФГФА) и сарадња на нуклеарној енергији”.

У јулу 2018, Нирмала Ситхараман, која је у то време била министар одбране Индије, обавестила је Business Standard: „У фебруару је Русима пренето да могу да наставе са развојем ловца без нас. Али опција остаје, и могли бисмо се вратити у каснијој фази и тражити да купимо ловце."

Од тада, Русија је решила проблеме које је ИАФ покренуо током тестирања у развоју и операцијама. Индијски стручњаци и ветерани су сада сугерисали да би авион могао бити прикладан за потребе Индије.

Ветеран индијског ваздухопловства и страствени посматрач руске војске, вођа ескадриле Вијаиндер К. Тхакур раније је приметио нова достигнућа у Су-57 која би могла да заинтересују Индију. Ово укључује моторе АЛ-51 Stage-2 (Фаза 2), који олакшавају супер крстарење. Потисак мотора је 11 тона сувог и 17,5 тона са накнадним сагоревању, знатно бољи од 9 тона сувог и 14,5 тона у накнадном сагоревању претходног АЛ-41Ф1.

Значајно повећање снаге мотора омогућиће суперкрстарење при максималној брзини од 1,6 Маха. Према неким руским изворима, Су-57 тренутно може да крстари брзином од скоро 2 маха без потребе за накнадним сагоревањем, што га чини најбржим суперкрстарећим ловцем.

Мотор Stage-2 додатно побољшава прикривеност борца. Има шеврон млазницу или назубљену издувну млазницу. Назубљене млазнице могу да компликују откривање и праћење ловца за инфрацрвене и радарске сензоре променом расподеле температуре и облика издувног облака.

Русија је такође уградила друге надоградње у ловац, које превазилазе очекивања ИАФ-а. На пример, Русија развија варијанту ловца који ће бити у стању да делује као матични брод за покретање напада стелт беспилотних летелица УЦАВ дубоко на територију противника.
Штавише, Русија не само да је побољшала Су-57, већ је и оперативно тестирала стелт ловац у Сирији и Украјини. Такође, Русија је завршила развој различитих система наоружања који би требало да буду инсталирани у унутрашњим одељцима за наоружање авиона.

Фото: ЕПА

Ови атрибути позиционирају Су-57 као убедљив избор за ИАФ, посебно имајући у виду све већи диспаритет са његовим противницима. Поред претње са којом се суочавају ловци Ј-20 кинеске Народноослободилачке армије, Пакистан је такође наводно покренуо процес куповине авиона пете генерације ФЦ-31 од Кине – што представља значајан изазов за ИАФ.
Без погрешних речи, Тхакур је сугерисао да је „оживљавање пројекта ФГФА добра опција за Индију да попуни настали оперативни јаз. Русија је чврсто посвећена подршци индијској жељи за локализованом одбрамбеном производњом и дељењем одбрамбене технологије. Познато је и да су руски системи исплативи“.

Тај став је поновио и други ветеран и стручњак. Пишући за EurAsian Times, маршал ваздухопловства Анил Чопра (у пензији), ветеран индијског ратног ваздухопловства и пробни пилот, тврди: „Са Кином која агресивно повећава своју флоту Ј-20 стелт ловаца и Пакистаном који указује на своје интересовање за кинески стелт ловац (ФЦ- 31), Индија треба брзо да делује. Пре него што АМЦА стигне, Индији је потребно решење за заустављање. Амерички Ф-35 би могао бити одлична опција, али за сада није званично на столу. Друга опција за ИАФ је да истражи Су-57, па чак и Су-75 Шах-мат који Русија предлаже. Запамтите, Индија је све своје могућности држала отвореним!“

Индијско Министарство одбране (МО) још није изразило интересовање за руске авионе пете генерације. Међутим, пошто су Тејас ЛЦА МК2 и АМЦА одложени, Индија треба да убрза борбене борбе под ММРЦА. Индија би желела ратни авион пете генерације, а постоје само две опције: Ф-35 и Су-57, од којих су обе прожете политичким изазовима.

(eurasiantimes.com/Саксхи Тивари)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Видјени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

БЕЗ МИЛОСТИ: Легендарној Рускињи одузета олимпијска медаља из Лондона