РУСКИ СИСТЕМ С-500 ПРОМЕТЕЈ ПОТПУНО ОТКРИВЕН: Шок и страхопоштовање - По први пут јавно представљен у Москви (ФОТО/ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

14. 08. 2024. у 21:00

НА Руској одбрамбеној изложби Армија 2024 по први пут се појавио ракетни систем ПВО С-500 Прометеј.

РУСКИ СИСТЕМ С-500 ПРОМЕТЕЈ ПОТПУНО ОТКРИВЕН: Шок и страхопоштовање - По први пут јавно представљен у Москви (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Јутјуб/ Минобороны России

Руска одбрамбена индустрија је први пут јавно представила противваздушни и противбалистички систем С-500 Прометеј током текуће руске војне изложбе “Армија 2024” у Москви.

 

С-500 ПОТПУНО ОТКРИВЕН

Тачније, руски „Прометеј“, систем дизајниран да пружи противваздушну заштиту великог домета чак и од надолазећих балистичких претњи, први пут је јавно приказан на изложби у руској престоници.

Као што потврђују прве фотографије из Армије 2024, С-500 је мобилни систем постављен на шасију БАЗ-69096 10×10. Ови руски системи ће постепено заменити старије противбалистичке одбрамбене системе типа А-135. А-135 већ деценијама штите Москву и друга оближња подручја.

Осим тога, очекује се да ће систем С-500 употпунити могућности ракетног система земља-ваздух С-400 Тријумф, који се често користи и за пресретање украјинских напада.

Једна од најважнијих карактеристика С-500 је његова свестраност. Како је компанија која производи Прометеј открила, систем може да лансира широк спектар различитих пројектила, што му омогућава да се носи са различитим претњама на различитим дометима и висинама.

Ова чињеница чини С-500 врхунским противваздушним системом у арсеналу руске војске и сигурно једним од лидера у свом сегменту у свету.

Фото МО Русије

Његов развој и производња није био лак задатак за Москву. Дизајн и развој С-500 почели су 2009. године, али је тек сада платформа први пут јавно откривена.

Програм се дуго одлагао, а прва серија је била испоручена руској војсци у октобру 2021. године. Први системи С-500 стављени су у употребу око руске престонице и других централних области државе, штитећи их.

Руски премијер Борисов је 23. августа 2021. године објавио да је систем започео масовну производњу, означавајући почетак нове фазе у развоју програма.

Исте године је у саопштењу руски председник Владимир Путин, желећи да истакне значај С-500 за одбрамбену стратегију своје земље, навео да је „више од 70% противваздушних ракетних пукова у Ваздушно-космичким снагама преопремљен савременим системима типа С-400. Испорука система С-500 војсци је следећи корак, а тестови су већ успешно завршени“.

Да је Русија на Криму већ поставила најновије противваздушне ракетне системе С-500 Прометеј, изјавио је и начелник Главне обавештајне управе (ГУР) Министарства одбране Украјине Кирил Буданов. Руска страна никада није потврдила ова нагађања.

ПОСЛЕДЊА РЕЧ РУСКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ У ПРОТИВРАКЕТНОЈ ОДБРАНИ

С-500, такође познат као Прометеј, је најновији руски развој у противракетној одбрани. Основни задатак овог комплекса је заштита од балистичких и крстарећих пројектила, као и других аеродинамичких циљева.

С-500 има низ јединствених карактеристика које значајно превазилазе могућности претходних система као што су С-300 и С-400.

Главни елементи радарске архитектуре и система за управљање ватром комплекса С-500 су радар за осветљење и означавање циља 77Т6 и радар за детекцију 91Н6. Радар 77Т6 има 10 циљаних канала и користи активне фазне антене (АФАР) X-опсега са дометом детекције циља са ефективном рефлективном површином (ЕРП) од 0,1 квадратна метра на око 250-300 км.

Углови елевације снопова у елевационој равни су проширени на 78+ степени, чиме се обезбеђује праћење балистичких циљева који роне из мезосфере и стратосфере под угловима од 75-90 степени.

Радар 91Н6 са двосмерним рефлектујућим фазним низом има домет детекције циљева на великим висинама са појачивачем слике од 0,1 квадратни метар на удаљености од 300-350 км и мете са појачивачем слике од 3 квадратна метра на удаљености до 900-1000 км.

Ове карактеристике омогућавају комплексу С-500 да ефикасно открива и прати различите врсте ваздушних и ракетних претњи на великим удаљеностима.

Систем с-500 / Фото МО РФ

ПРЕСРЕТАЧИ ХИПЕРСОНИЧНИХ РАКЕТА 77Н6

Једна од кључних карактеристика комплекса С-500 Прометеј су хиперсоничне противваздушне вођене ракете (земља-ваздух) 77Н6. Ове ракете имају домет од 500-600 км и могу да погоде циљеве на висинама до 45-50 км.

Двостепене ракете 77Н6 су дубока модификација ракета 9М82МД које се користе као део ПВО система С-300В4. Опремљени су тежим и високоимпулсним првостепеним ракетним моторима на чврсто гориво (СРМ), што значајно повећава њихове борбене способности.

Нова дивизија С-500 интегрисана је у систем противваздушне одбране усмерене на мрежу заједно са дивизијама С-300В4 и С-400. Ово је обезбеђено употребом аутоматизованих система управљања (АЦС) „Пољана-Д4М1“ или „Бајкал-М“.

Ова интеграција омогућава стварање вишеслојне одбране способне да се ефикасно супротстави широком спектру ваздушних претњи.

Поређења ради, С-500 има јединствену способност да пресреће маневарске хиперсоничне ракете при брзинама већим од 10 Маха, а где се претпоставља да систем средњег домета С-400 може да пресреће циљеве од 8 Маха.

Напредне карактеристике због којих је С-500 цењен укључују веома висок степен свести о ситуацији са дометом детекције од 800 км је и његова способност да се умрежи са старијим системима противваздушне одбране као што је С-400 за још бољу свест о ситуацији.

РЕЛЕВАНТНОСТ И ИЗГЛЕДИ

Размештање другог дивизиона С-500 на Кубану је само по себи јасан показатељ колико је ова област од стратешког значаја за Русију. Азовско-црноморски регион је кључна област са важним морским и ваздушним путевима, као и великим војним и цивилним објектима.

Јачање противракетне одбране у овом региону може значајно повећати ниво заштите од могућих напада потенцијалних противника.

Поред тога, С-500 пружа могућност ефикасног супротстављања модерном и будућем оружју за ваздушни напад, укључујући хиперсоничне ракете, које постају све хитнија претња у савременим условима.

Моћне радарске станице и високопрецизне ракете комплекса С-500 обезбеђују поуздано откривање и уништавање таквих циљева.

Планови за даљи развој система С-500 укључују повећање мобилности и компактности комплекса, што ће омогућити да се користи не само за заштиту стационарних објеката, већ и за брзо распоређивање у подручјима потенцијалних сукоба.

Ово би се могло показати као посебно важно у савременом ратовању, када брзина и флексибилност у реаговању на претње постају кључни фактори успешне одбране.

С-500 У ФЕБРУАРУ ПРОШАО ТЕСТОВЕ, А ВЕЋ РАСПОРЕЂЕН

Да руска војска уводи у службу ПВО системе нове генерације С-500 Прометеј у две верзије, писали смо пре неколико месеци. Очекује се да ће руски систем ПВО бити допуњен и ажуриран ове године. Данас је удео савремених противваздушних система у руској војсци 82%, у наредне две године ће порасти на 85%.

Подсетимо, раније ове године, Прометеј је завршио серију тестова, потврђујући своју способност да обара хиперсоничне мете, према руским изворима. Последња фаза тестирања комплекса С-500 одржана је 22. фебруара, када је Прометеј погодио интерконтиненталну балистичку ракету Р-29РМУ2 Синева.

После овога је најављено да ће се ове године придружити трупама. Руско Министарство одбране саопштило је да ће Прометеј ове године почети да улази у службу, што ће значајно ојачати потенцијал ПВО/Противракетне одбране земље.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (1)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати