СОФИЈА ОТКАЗАЛА ПОСЛУШНОСТ ВАШИНГТОНУ? Зашто је Бугарска одлучила да наручи ИРИС-Т СЛМ уместо МИМ-104 Патриот (ВИДЕО)
БУГАРСКЕ противваздушне ракетне снаге су већ дуго биле на надоградњи. Тренутно се земља ослања на старе совјетске системе С-200 и С-300, који су представљени још 1984. и 1989.
Изненађујуће, прошле недеље је објављена вест да Бугарска планира да набави седам ИРИС-Т СЛМ батерија од Diehl Defence-а, са потврђеном почетном куповином најмање једног система. Ако се Софија одлучи за потпуну набавку, комплетан договор би могао бити финализован до 2032. године. Саопштење је изазвало шок због брзог развоја догађаја. Према изворима попут Janes, који се позива на извештај бугарског парламентарног одбора за одбрану, преговори између бугарског Министарства одбране и Diehl Defence вођени су од 22. јула до 24. јула. Убрзо након тога, 6. августа, парламент је одлучио да настави са куповином једног ИРИС-Т СЛМ система у вредности од 182 милиона евра [199 милиона долара]. Уколико Бугарска настави са куповином преосталих шест ИРИС-Т СЛМ и једног ИРИС-Т СЛКС (IRIS-T SLX), укупан износ посла могао би да се попне на скоро 1,4 милијарде долара.
Овај договор је већ изазвао неке контроверзе. Бивши министар одбране Красимир Каракачанов истакао је неколико забрињавајућих чињеница у вези са овом куповином. Прво, он је тврдио да је домет ИРИС-Т од 40 км мањи у поређењу са „већим дометом америчких Патриот и израелских система“. Друго, критиковао је недостатак учешћа бугарских компанија. Треће, приметио је одсуство процеса јавних набавки, где се произвођач бира директно. На крају је указао на недостатак транспарентности у овом послу.
Ако оставимо по страни позната административна питања на која је указао бивши министар [која су, у ствари, прилично чињенична], хајде да се удубимо у суштину одлуке – зашто дајемо предност ИРИС-Т у односу на Патриот? Први истакнути разлог је разлика у трошковима између ИРИС-СЛМ и Патриот-а. Већ је наведено да ће бугарска ИРИС-Т СЛМ батерија коштати око 200 милиона долара. За поређење, једна батерија МИМ-104 Патриот кошта око милијарду долара. Када се посматра шира слика, Бугарској је потребно најмање седам батерија ПВО. За ово, Бугарска је планирала са Diehl Defence да потенцијално набави седам до 2032. године за комбиновани трошак од 1,4 милијарде долара. Разлика у трошковима је упадљива. Други кључни разлог је избор Бугарске да се усклади са паневропском иницијативом за уједињену противваздушну одбрану, Европском иницијативом за небески штит (ESSI). Удруживањем снага са Белгијом, Чешком Републиком, Естонијом, Финском, Немачком, Мађарском, Летонијом, Литванијом, Холандијом, Норвешком, Словачком, Словенијом, Румунијом и Уједињеним Краљевством, Бугарска посвећеност ESSI-у наглашава склоност европским произвођачима, посебно Немачкој — земља са којом је Бугарска неговала снажне односе у последње три деценије, који датирају из доба Хладног рата и постојања Источне Немачке.
Трећи разлог би могао бити у домену тактичког војног дизајна. ИРИС-Т СЛМ систем је посебно направљен за пресретање дронова, хеликоптера, авиона и крстарећих пројектила на средњим и малим дометима. Тренутно, главна безбедносна претња Бугарској долази из Русије, посебно са Црног мора. Иако је напад балистичким пројектилима из Русије могућ, то није примарно очекивање. Уместо тога, забринутост је због ваздушних и копнених крстарећих ракета, посебно поморских, које потичу претежно из Црног мора. Ове крстареће ракете представљају значајну претњу за критичну енергетску инфраструктуру Бугарске, укључујући нуклеарну електрану Козлодуј, различите електричне и хидроелектране и бране подигнуте у време комунистичког лидера Тодора Живкова, које су првобитно имале за циљ да преплаве Европску Турску у случају јужње претње. Бугарска има успостављене системе против балистичких ракета попут С-200 и С-300 из совјетског доба. Међутим, када је реч о савременој оперативној опреми која може да пресретне крстареће ракете и дронове, ситуација је знатно изазовнија. На пример, Бугарска још увек користи застареле и технички заостале противваздушне системе као што су 2К12 Куб, 9К33 Оса, ЗСУ-23-4 Шилка и Стрела-10.
Бугарска ће се ослонити на свог северног суседа Румунију, која је такође чланица ЕУ и НАТО. Капацитети противваздушне одбране Румуније су знатно напреднији, значајно због четири батерије Патриот. Ове батерије су добро припремљене да се супротставе балистичким претњама и вероватно ће понудити значајну заштиту над НЕ Козлодуј, бугарским примарним извором енергије и виталним извозником енергије у Европу, која се налази у близини границе са Румунијом.
Када се систем Патриот пореди са изабраним бугарским ИРИС-Т СЛМ, систем Патриот се јасно истиче, барем према техничким спецификацијама. Амерички систем Патриот се може похвалити механизмом противваздушне одбране великог домета на великој висини који је способан да пресретне различите претње, укључујући тактичке балистичке ракете, крстареће ракете и напредне авионе. Ова свестраност чини Патриот систем супериорним у руковању великим брзинама и претњама на великим висинама са којима се ИРИС-Т СЛМ може борити.
Поред тога, домет ИРИС-Т СЛМ представља ограничење. Иако је ефикасан у свом одређеном радијусу, недостаје му широк домет система Патриот. Патриот може да циља претње на много већим удаљеностима, нудећи ширу одбрамбену покривеност на већем подручју, што је кључно за заштиту од претњи великог домета.
ИРИС-Т СЛМ заостаје за напредним радарским и сензорским системима који се налазе у систему Патриот. Патриотов радар се истиче у откривању и праћењу више циљева истовремено, нудећи већи домет и већу прецизност. Ова напредна способност је кључна за пресретање сложених, координисаних или скривених претњи које би ИРИС-Т СЛМ могао пропустити.
Ипак, охрабрујуће је видети бугарску владу како предузима кораке да ојача своје војне способности. Иако ИРИС-Т СЛМ можда није врхунац противваздушних система, он представља напредак. Ово је прво значајно побољшање бугарске противваздушне одбране у последње три деценије.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора
Препоручујемо
ВОЈНИ САВЕТНИК АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ: Операција у Курској области неће побољшати позицију Кијева
13. 08. 2024. у 22:00
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (1)