ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА САД: Ратна морнарица у великим проблемима

Дејана Калинић
Дејана Калинић

14. 08. 2024. у 12:57

РАТНА морнарица САД се суочава са тешким изазовима, који укључују недостатак морнара и бродоградилишта, преноси "Нешенел интерест", додајући да су регрутација и задржавање особља постали веома тешки и да се због тога појавила забринутост око оперативности и безбедности.

ЛОШЕ ВЕСТИ ЗА САД: Ратна морнарица у великим проблемима

Фото Танјуг/АП

Пре скоро деценију, уочи председничких избора 2016, неколико кандидата Републиканске партије брзо је приметило да је величина флоте америчке морнарице најмања од Првог светског рата.

Ситуација се није нимало побољшала, па је у комбинацији са неуспехом у достизању циљева регрутације, повећана забринутост око способности овог вида америчке војске да одржи оперативне стандарде и безбедност, посебно пошто Вашингтон покушава да спречи ескалацију рата у Гази, док истовремено настоји да одврати Кину у Индо-Пацифику.

Затим, ту је и чињеница да су руски ратни бродови више пута посећивали Кубу и Венецуелу.

- Рећи да је америчка морнарица исцрпљена је потцењивање - пише амерички лист.

Недовољан број морнара

Ратна морнарица, попут Армије и Ратног ваздухопловства САД, последњих година се дословно мучи како би испунила циљеве регрутовања. Проблем је постао толико лош да су поморске снаге већ ублажиле неке услове за образовање, укључујући то да више не захтевају ГЕД (потврду о завршеним испитима) или диплому средње школе, док је прошле године морнарица дозволила регрутима у две дивизије "ограничен приступ" мобилним уређајима током одређених периода обуке да би "подигла морал".

Како се наводи, морнарица је као циљ за 2023. годину поставила регрутацију 37.700 морнара, међутим, у њене редове приступило је свега 31.834 људи. За 2024. летвица је подигнута на 40.600, како би се укупно бројно стање повећало на 337.800 морнара.

Раније током године, Агенција за одговорност САД (ГАО) издала је упозорење да је америчка морнарица била приморана да на поједине бродове пошаље мање чланова посаде него што је потребно за безбедно управљање овим пловилима, што је допринело повећању броја несрећа.

Поменута агенција је открила да бродови америчке морнарице крећу на море са само 84 одсто морнара од броја који је неопходан. Поред регрутације нових, постоји проблем и у задржавању старих морнара.

Стога су се у јуну појавиле информације да је Ратна морнарица САД ублажила и стандарде физичке спремности за део активних припадника. Тако сада део морнара има могућност да уколико не прође две кондиционе провере заредом, остане у морнарици и добије прилику за нови покушај, под условом да се њихов надређени официр сложи са тим.

- Нејасно је да ли ће ово бити довољно за решавање проблема - упозорила је Ирина Цукерман, председник и геополитички аналитичар.

"Тренутно бројно стање је једва довољно да се одржи постојећа флота, најмања од Првог светског рата. Америчка морнарица се мучи са остваривањем циљева регрутације, а још већи изазов за њу представљају носачи авиона. Без увођења неког облика обавезне регрутације, не постоји план да се надоместе опадајуће бројке", додала је она.

Проблем изградње будуће флоте

Други проблем са којим се сада суочава морнарица Сједињених Држава је тај што земљи једноставно недостају бродоградилишта за изградњу и одржавање велике флоте, а стање ће се вероватно погоршати пре него што постане боље.

- Осећам се узнемирено - рекао је Ерик Лабс, морнарички аналитичар у Конгресној канцеларији за буџет за АП раније овог месеца, и додао да је бродоградња америчке морнарице у ужасном стању.

- Не видим брз и лак начин да се извучемо из овог проблема. Требало нам је много времена да се упустимо у њега - додао је он.

САД су некада имале десетак бродоградилишта, сада их има тек неколико, а познато је да су чак и пре пандемије постојали проблеми у овом делу индустрије.

- Што се тиче укупних проблема са добављачима у овој области, 95 одсто продаваца се суочило са изазовима због раста трошкова услед инфлације, док је 79 одсто искусило повећање трошкова сировина од најмање 7 одсто - објаснила је Цукерманова.

Ни овде није крај мука Ратне морнарице САД јер, према писању "Нешенел интереста", чак и када би Вашингтон изненада успео да отвори додатне објекте за изградњу и одржавање флоте, морнарица не би имала довољан број обучених радника.

Недостатак кадрова у бродоградњи је велики, можда чак и већи од оног са којим се суочава сама морнарица.

- Нема довољно људи за управљање бродовима, а нема ни довољно људи за њихову изградњу - пише амерички лист.

- Питања са радном снагом такође остају озбиљан проблем, јер је 85 одсто фирми рекло да се и даље суочава са изазовима у запошљавању, обуци и задржавању своје радне снаге - рекла је Цукерманова и додала:

- Штавише, 32 одсто је рекло да су изазови везани за радну снагу имали штетан утицај на њихову способност да испуне уговоре. Дакле, ако се ови логистички изазови не реше, нада да ће се изградити довољна флота врхунских нуклеарних носача авиона се вероватно неће остварити.

(РТ Балкан)

БОНУС ВИДЕО: РУСКА СЕВЕРНА ФЛОТА: Погледајте вежбе противподморничког ратовања у Баренцовом мору

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

НАЈВЕЋИ ЈАТАК ЗЕМУНАЦА Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила

ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.

13. 11. 2024. у 10:23

Коментари (0)

„Вечити дерби“ на великом платну: МаxБет и Евролига представили филм „Ривалства“