МАНЕВАРСКО РАТОВАЊЕ: Зашто никоме није јасно колико су Украјинци заузели руске територије у Курску?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

13. 08. 2024. у 15:42

МНОГО је теже бити сигуран у линије фронта током маневарског ратовања и непосредно након пробоја, него током статичног ратовања.

МАНЕВАРСКО РАТОВАЊЕ: Зашто никоме није јасно колико су Украјинци заузели руске територије у Курску?

Фото Танјуг/АП

На Курском фронту то видимо свакодневно.

Сајт oruzjeonline.com покушао је да објасни како да будемо што сигурнији. Одриче се од одговорности за прецизне податке, а мапе и знаци на њима су само приближни примери.

Обично у традиционалном сукобу на који смо навикли имамо успостављену линију фронта и промене се пријављују са обе стране.

Ако страна која губи територију то призна, то се често доживљава као истина, јер обично нико не признаје пораз без разлога. Ако нападач преузме територију, обично желите неку врсту поткрепљеног доказа за тврдње као што то често буде геолоцирани видео или фотографија (прави пример су руски снимци дизања заставе у местима у источној Украјини).

Међутим, све је другачије када посматрамо како се одвија сукоб током маневарског ратовања.

Пре свега, не можете се ослонити ни на једну страну да даје тачне информације. Ако се ниједна страна не истакне много супериорнијом у односу на другу страну, као у руско-украјинском сукобу, продори ће бити блокирани након неког времена и линија фронта ће се поново стабилизовати.

Илустрација telegram rybar

Нападач жели и да стигне што је даље могуће и да што више обезбеди освојену територију.

То радите користећи и офанзивне и одбрамбене трупе. Офанзивне јединице гурају се што је могуће дубље у непријатељску територију и стварају пустош иза непријатељских линија.

Одбрамбене јединице се крећу полако и утврђују обезбеђену територију.

Када дефанзивац реагује, велики део територије испуњене нападачким истуреним јединицама врло вероватно ће бити враћен од стране браниоца. Ово стимулише обе стране да дају извештаје о сукобу због тога што дугорочно изгледају добро.

Нападач у почетку не жели превише да форсира, пошто би касније могао изгубити већи део предњег дела. Ако се то догоди, чиниће се да дефанзивац води успешну контраофанзиву, враћајући много територије.

С друге стране, дефанзивац би у почетку могао преувеличати досег свог нападача, тако да касније могу тврдити брзо и лако поновно враћање територије.

У Курску, извор близак украјинским обавештајним службама, Deepstate UA, полагао је право на врло мало територије коју контролишу украјинске снаге. С друге стране, приметили сте да руски Рибар признаје много веће губитке територије него што тврди већина извора.

Ако погледамо карту 1, плава је пример наводно обезбеђене украјинске територије. Љубичаста је апроксимација колико су украјинске јединице напредовале далеко.

Илустрација oruzjeonline.com

Многи Руси су брзо признали да је то украјинска добит. Нова стабилизована линија фронта ће вероватно бити успостављена ближе жутој линији, где су биле и почете украјинске тврдње.

Због тога је тешко ослонити се на било коју страну за добре информације током почетног периода, а из тог разлога смо наше извештавање драстично редуковали. Главни преостали извор на који се можемо ослонити су геолокације.

Међутим, ово ће такође потрајати док се не сакупи довољно информација према којима ће људи нацртати добру мапу.

У почетку би таква мапа могла показати фантастичан напредак нападача. Биће геолокације у великој области нападачких/украјинских јединица (плави X на мапи 2) или руских напада на такве украјинске јединице (црвене тачке).

Илустрација oruzjeonline.com

Ово сада свуда одаје утисак украјинске контроле, али у стварности само показује да тамо постоје украјинске јединице.

Ближе граници украјинска контрола је поузданија. Видимо и нека места са геолоцираним руским присуством. Онда знамо да та места нису у украјинским рукама. Касније добијамо све више геолокација.

Што је више руских јединица које су геолоциране, било приказивањем њиховог присуства (црвени X на мапи 3) или нападом од стране украјинских снага (плаве тачке), лакше је и једноставније да се коначно види нова линија фронта.

Илустрација oruzjeonline.com

Исто наравно важи и за украјинске јединице, али обрнутом логиком. Ако нестану са дела мапе, можемо бити прилично сигурни да су напустили ту територију.

Велики знак питања тренутно је жута област на северу. Руске јединице су јужно од области, али је виђено много руских снимака напада на украјинске јединице у овој области.

У западном делу украјинске јединице су изгледа нестале, али на североистоку украјинске јединице и даље остају. То тренутно вероватно нису нападачки врхови копља, као што неки тврде, већ остаци некадашњег врха копља.

Како ће се ствари развијати, остаје да видимо, међутим, сви се сећамо документарног филма „Видимо се у Читуљи” и култних кадрова сликања „код Поршеа”.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКА СЕВЕРНА ФЛОТА: Погледајте вежбе противподморничког ратовања у Баренцовом мору

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

МВП бy Моззарт Спорт: Велики избор најбољих спортиста Србије!