КРАЈ 15-ГОДИШЊЕ ЕРЕ: Премијерка Шеик Хасина подноси оставку и напушта Бангладеш

Јована Шведић

05. 08. 2024. у 13:11

ПРЕМИЈЕРКА Бангладеша Шеик Хасина поднела је оставку у понедељак, окончавши 15 година на власти након што су хиљаде демонстраната пркосиле војном полицијском часу и улетеле у њену службену резиденцију.

КРАЈ 15-ГОДИШЊЕ ЕРЕ: Премијерка Шеик Хасина подноси оставку и напушта Бангладеш

Фото Tanjug

Убрзо након што су локални медији приказали како се лидерка укрцава у војни хеликоптер са својом сестром, шеф војске Бангладеша, генерал Вакер-уз-Заман најавио је планове да тражи од председника смернице о формирању привремене владе.

Обећао је да ће се војска повући и да ће покренути истрагу о смртоносним обрачунима који су подстакли гнев против владе и затражио од грађана времена за успостављање мира.

- Верујте у војску, ми ћемо истражити сва убиства и казнити одговорне. Наредио сам да се ниједна војска и полиција не упуштају у било какву паљбу - рекао је он.

- Сада је дужност ученика да остану мирни и помогну нам - додао је.

Протести су почели мирно док су студенти тражили укидање система квота за владине послове, али су демонстрације од тада прерасле у изазов без преседана и устанак против Хасине и њене владајуће странке Авами лига.

Влада је покушала да умири насиље силом, што је резултирало смрћу скоро 200 људи.

Најмање 95 људи, укључујући најмање 14 полицајаца, погинуло је у сукобима у престоници у недељу, према водећим дневним новинама на бенгалском језику у земљи Протхом Ало.

Више стотина је повређено у насиљу.

Најмање 11.000 људи ухапшено је последњих недеља.

Немири су такође резултирали затварањем школа и универзитета широм земље, а власти су у једном тренутку увеле полицијски час.

Током викенда, демонстранти су позвали на "несарадњу", позивајући људе да не плаћају порезе или рачуне за комуналије и да се не појављују на послу у недељу, радним даном у Бангладешу.

Отворене су канцеларије, банке и фабрике, али путници у Даки и другим градовима су се суочили са изазовима да дођу до посла.

Хасина је у суботу понудила разговор са студентским лидерима, али је координаторка то одбила и објавила захтев за њену оставку.

Хасина је поновила своја обећања да ће истражити смрт и казнити одговорне за насиље.

Она је рекла да је спремна да седне кад год демонстранти желе.

Власти су у недељу искључиле мобилни интернет у покушају да угуше немире, док је широкопојасни интернет накратко прекинут у понедељак ујутро.

Био је то други нестанак интернета у земљи након што су протести у јулу постали смртоносни.
Хасина је рекла да демонстранти који су се бавили "саботажама" и уништавањем више нису студенти, већ криминалци, и рекла је да људи треба да се носе са њима гвозденим рукама.

Ова 76-годишњакиња је изабрана за четврти узастопни мандат на изборима у јануару које су бојкотовали њени главни противници, што је изазвало питања колико је гласање било слободно и поштено.

Хиљаде опозиционара затворено је уочи избора, које је влада бранила као демократски одржане.

Данас је она лидер са најдужим стажом у историји Бангладеша, претежно муслиманске нације од преко 160 милиона људи која се стратешки налази између Индије и Мјанмара.

Њени политички противници су је раније оптуживали да постаје све аутократскија и називали је претњом демократији у земљи, а многи сада кажу да су немири резултат њеног ауторитарног низа и глади за контролом по сваку цену.

БОНУС ВИДЕО:

ОКРШАЈ У ЦРВЕНОМ МОРУ: Хути напали танкер са нафтом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ ОРЕШНИКА: Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

ПРВЕ ФОТОГРАФИЈЕ "ОРЕШНИКА": Украјински истражитељи испитују остатке руске ракете (ФОТО)

УКРАЈИНСКИ истражитељи почели су да испитују остатке Орешника, нове руске балистичке ракете средњег домета, која је недавно употребљена у нападу на Дњепар, и представља најмоћније оружје употребљено у рату до сада.

24. 11. 2024. у 15:26

Коментари (0)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности