АМЕРИЧКА КОМИСИЈА ИЗНЕЛА ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ПОДАТКЕ: Евентуални рат са Кином ће „исцрпити“ амерички војни арсенал за само 3 до 4 недеље (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

02. 08. 2024. у 20:35

У ЗАПАЊУЈУЋЕМ открићу, двостраначка комисија је упозорила да би Сједињене Државе могле да исцрпе своје залихе муниције за само „три до четири недеље“ ако буду укључене у продужени сукоб са Кином.

АМЕРИЧКА КОМИСИЈА ИЗНЕЛА ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ПОДАТКЕ: Евентуални рат са Кином ће „исцрпити“ амерички војни арсенал за само 3 до 4 недеље (ВИДЕО)

Танјуг

Ова алармантна процена, представљена Комитету за оружане снаге Сената, открива критичан јаз између „амбиција Пентагона и реалности“ за велики рат.

Извештај од 114 страница, који је саставила осмочлана комисија коју је именовао Конгрес, даје мрачну слику војне спремности Америке. У комисији су били пензионисани генерал војске, бивша демократска конгресменка и бивши амерички амбасадор.

Нарочито, извештај пореди залихе муниције у Сједињеним Државама са онима у Кини, другој по величини светској економији.

Према критичним налазима извештаја, САД би могле да исцрпе своје резерве муниције у року од само три до четири недеље у хипотетичком сукобу са Кином. Упозорава да би критична муниција, попут противбродских пројектила, могла трајати само неколико дана.
У извештају се такође наводи да су САД неприпремљене за продужени сукоб са Кином или Русијом, а камоли са обе истовремено, због посебно недовољних залиха муниције.
Ово оштро откриће наглашава хитну потребу за ревизијом војне спремности и управљања ресурсима.

Фото Танјуг/АП


РАЊИВОСТИ ЛАНЦА СНАБДЕВАЊА САД МУНИЦИЈОМ

Али проблем није само у количини - већ и у снабдевању. Важно је напоменути да ово није први пут да је Конгрес спровео проверу реалног америчког ланца снабдевања муницијом.
У заокрету геополитичке ироније, САД су се у великој мери ослањале на Кину и Русију за кључне компоненте свог ланца снабдевања муницијом.

Комитет за оружане снаге Представничког дома је у јуну 2022. изјавио: „Сједињене Државе су се последњих година скоро у потпуности ослањале на Кину — и у мањој мери на Русију — у набавци критичног минерала који је од виталног значаја за производњу муниције.

Комитет је изразио забринутост због геополитичке динамике са Русијом и Кином, упозоравајући да би то могло да убрза прекиде ланца снабдевања, посебно антимона.
У извештају се истиче да је Кина водећи произвођач ископаног и рафинисаног антимона и главни извор увоза из САД. Међутим, Кина губи тржишни удео у односу на Русију, другог по величини светског произвођача, док Таџикистан постаје значајан играч као трећи по величини добављач антимона.

Фото Танјуг/АП


ЗАЛИХЕ НАЦИОНАЛНЕ ОДБРАНЕ

Националне одбрамбене залихе, које су некада биле јака заштита, сада се сматрају неадекватним да задовоље захтеве конкуренције великих сила. Овај недостатак се протеже даље од „само муниције“ – читава америчка одбрамбена индустрија се бори да задовољи националне потребе, чак и у миру.

Залихе националне одбране су стратешка резерва ретких земних минерала неопходних за одбрамбено-индустријски ланац снабдевања. Укључује критичне материјале као што су титанијум, волфрам, кобалт и литијум.

Антимон је од виталног значаја за производњу низа војне опреме, од панцирних зрна и експлозива до нуклеарног оружја и наочара за ноћно осматрање.

Након што је Јапан зауставио америчке испоруке антимона из Кине током Другог светског рата, Сједињене Државе су почеле да набављају минерал из руде ископане у руднику злата у Ајдаху, који је престао са производњом 1997. Извештај америчког Геолошког института за 2020. напомиње да „нема домаћих извора антимона“.

Садашње залихе су неадекватне да задовоље захтеве конкуренције великих сила. У извештају из јуна 2022. наведено је да „националне залихе одбране више не могу у довољној мери да подрже потребе Министарства одбране у случају прекида ланца снабдевања“.

Фото Танјуг/АП

НЕДОСТАЦИ ОДБРАМБЕНЕ ИНДУСТРИЈЕ

Двостраначка комисија цитирала је извештај двојице аналитичара Центра за националну америчку безбедност из 2022, у коме се наводи да „САД немају довољно оружја да отупе и поразе почетну инвазију“ сила попут Кине.

Овај недостатак и даље постоји упркос недавном повећању производње оружја за подршку Украјини.

Комисија је такође упозорила да се целокупна одбрамбена индустрија бори, са недовољним капацитетом да задовољи националне потребе чак и у мирнодопским условима. „Америчка индустријска производња је крајње неадекватна да обезбеди опрему, технологију и муницију потребну данас, а камоли за сукобе великих сила“, наводи се у њиховом извештају.

Извештај Конгреса изазива озбиљну забринутост у вези са спремношћу САД за сукоб великих размера због значајних недостатака војних капацитета. Упозорава да су америчке одбрамбене способности недовољне за одвраћање или победу у великој конфронтацији, понављајући питања која подсећају на еру Хладног рата.

Стручњаци су приметили да постоји раскорак између планова Пентагона и стварног војног потенцијала, при чему САД заостају за Кином у неколико критичних области.


РУСКЕ И КИНЕСКЕ ПРЕТЊЕ

САД су такође забринуте због руских залиха осим Кинеских. Двостраначка комисија се позвала на извештај Краљевског института уједињених служби из 2022. о рату у Украјини, који је открио да је „на врхунцу борби у Донбасу Русија трошила више муниције за два дана него што је читава британска војска имала на залихама“.

Према извештају, „Кина и Русија су велике силе које настоје да подрију утицај САД“.
Ова отрежњујућа процена долази у време појачаних глобалних тензија. Комисија је приметила продубљивање „без ограничења” партнерства између Кине и Русије, које сада укључује војне и економске везе са Ираном и Северном Корејом. Ово слагање нација супротстављених интересима САД подиже баук локализованих сукоба који потенцијално ескалирају у више позоришта или чак глобалне ратове.

Као да желе да подвуку ове забринутости, недавне заједничке руско-кинеске војне вежбе у близини Аљаске подигле су обрве у Вашингтону. Секретар одбране Лојд Остин изразио је забринутост због ових маневара, који су довели до тога да је команда северноамеричке ваздушно-космичке одбране (НОРАД) повукла борбене авионе да пресретну четири бомбардера - по два из сваке земље.

Морамо запамтити да су противници такође пажљиви према извештајима америчког Конгреса. Руски и кинески медији истакли су налазе двопартијске комисије.


ПОЗИВ ЗА БУЂЕЊЕ

Док се Вашингтон суочава са овим изазовима, „претње су најозбиљније и најизазовније са којима се нација сусрела од 1945. и укључују потенцијал за краткорочни велики рат“, наводи се у извештају.

Извештај комисије служи као позив за буђење, одражавајући забринутост из доба хладног рата у вези са војном спремношћу. Упозорава се да тренутне одбрамбене способности САД могу бити недовољне да одврате или превладају у великој конфронтацији, посебно имајући у виду напредак Кине у неколико критичних области.

Хитно питање је да ли Америка може брзо да ојача своју одбрану како би се ефикасно суочила са овим еволуирајућим опасностима.

eurasiantimes.com/Схубханги Палве

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље

21. 12. 2024. у 21:27

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)