АМЕРИЧКА КОМИСИЈА ИЗНЕЛА ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ПОДАТКЕ: Евентуални рат са Кином ће „исцрпити“ амерички војни арсенал за само 3 до 4 недеље (ВИДЕО)
У ЗАПАЊУЈУЋЕМ открићу, двостраначка комисија је упозорила да би Сједињене Државе могле да исцрпе своје залихе муниције за само „три до четири недеље“ ако буду укључене у продужени сукоб са Кином.
Ова алармантна процена, представљена Комитету за оружане снаге Сената, открива критичан јаз између „амбиција Пентагона и реалности“ за велики рат.
Извештај од 114 страница, који је саставила осмочлана комисија коју је именовао Конгрес, даје мрачну слику војне спремности Америке. У комисији су били пензионисани генерал војске, бивша демократска конгресменка и бивши амерички амбасадор.
Нарочито, извештај пореди залихе муниције у Сједињеним Државама са онима у Кини, другој по величини светској економији.
Према критичним налазима извештаја, САД би могле да исцрпе своје резерве муниције у року од само три до четири недеље у хипотетичком сукобу са Кином. Упозорава да би критична муниција, попут противбродских пројектила, могла трајати само неколико дана.
У извештају се такође наводи да су САД неприпремљене за продужени сукоб са Кином или Русијом, а камоли са обе истовремено, због посебно недовољних залиха муниције.
Ово оштро откриће наглашава хитну потребу за ревизијом војне спремности и управљања ресурсима.
РАЊИВОСТИ ЛАНЦА СНАБДЕВАЊА САД МУНИЦИЈОМ
Али проблем није само у количини - већ и у снабдевању. Важно је напоменути да ово није први пут да је Конгрес спровео проверу реалног америчког ланца снабдевања муницијом.
У заокрету геополитичке ироније, САД су се у великој мери ослањале на Кину и Русију за кључне компоненте свог ланца снабдевања муницијом.
Комитет за оружане снаге Представничког дома је у јуну 2022. изјавио: „Сједињене Државе су се последњих година скоро у потпуности ослањале на Кину — и у мањој мери на Русију — у набавци критичног минерала који је од виталног значаја за производњу муниције.
Комитет је изразио забринутост због геополитичке динамике са Русијом и Кином, упозоравајући да би то могло да убрза прекиде ланца снабдевања, посебно антимона.
У извештају се истиче да је Кина водећи произвођач ископаног и рафинисаног антимона и главни извор увоза из САД. Међутим, Кина губи тржишни удео у односу на Русију, другог по величини светског произвођача, док Таџикистан постаје значајан играч као трећи по величини добављач антимона.
ЗАЛИХЕ НАЦИОНАЛНЕ ОДБРАНЕ
Националне одбрамбене залихе, које су некада биле јака заштита, сада се сматрају неадекватним да задовоље захтеве конкуренције великих сила. Овај недостатак се протеже даље од „само муниције“ – читава америчка одбрамбена индустрија се бори да задовољи националне потребе, чак и у миру.
Залихе националне одбране су стратешка резерва ретких земних минерала неопходних за одбрамбено-индустријски ланац снабдевања. Укључује критичне материјале као што су титанијум, волфрам, кобалт и литијум.
Антимон је од виталног значаја за производњу низа војне опреме, од панцирних зрна и експлозива до нуклеарног оружја и наочара за ноћно осматрање.
Након што је Јапан зауставио америчке испоруке антимона из Кине током Другог светског рата, Сједињене Државе су почеле да набављају минерал из руде ископане у руднику злата у Ајдаху, који је престао са производњом 1997. Извештај америчког Геолошког института за 2020. напомиње да „нема домаћих извора антимона“.
Садашње залихе су неадекватне да задовоље захтеве конкуренције великих сила. У извештају из јуна 2022. наведено је да „националне залихе одбране више не могу у довољној мери да подрже потребе Министарства одбране у случају прекида ланца снабдевања“.
НЕДОСТАЦИ ОДБРАМБЕНЕ ИНДУСТРИЈЕ
Двостраначка комисија цитирала је извештај двојице аналитичара Центра за националну америчку безбедност из 2022, у коме се наводи да „САД немају довољно оружја да отупе и поразе почетну инвазију“ сила попут Кине.
Овај недостатак и даље постоји упркос недавном повећању производње оружја за подршку Украјини.
Комисија је такође упозорила да се целокупна одбрамбена индустрија бори, са недовољним капацитетом да задовољи националне потребе чак и у мирнодопским условима. „Америчка индустријска производња је крајње неадекватна да обезбеди опрему, технологију и муницију потребну данас, а камоли за сукобе великих сила“, наводи се у њиховом извештају.
Извештај Конгреса изазива озбиљну забринутост у вези са спремношћу САД за сукоб великих размера због значајних недостатака војних капацитета. Упозорава да су америчке одбрамбене способности недовољне за одвраћање или победу у великој конфронтацији, понављајући питања која подсећају на еру Хладног рата.
Стручњаци су приметили да постоји раскорак између планова Пентагона и стварног војног потенцијала, при чему САД заостају за Кином у неколико критичних области.
РУСКЕ И КИНЕСКЕ ПРЕТЊЕ
САД су такође забринуте због руских залиха осим Кинеских. Двостраначка комисија се позвала на извештај Краљевског института уједињених служби из 2022. о рату у Украјини, који је открио да је „на врхунцу борби у Донбасу Русија трошила више муниције за два дана него што је читава британска војска имала на залихама“.
Према извештају, „Кина и Русија су велике силе које настоје да подрију утицај САД“.
Ова отрежњујућа процена долази у време појачаних глобалних тензија. Комисија је приметила продубљивање „без ограничења” партнерства између Кине и Русије, које сада укључује војне и економске везе са Ираном и Северном Корејом. Ово слагање нација супротстављених интересима САД подиже баук локализованих сукоба који потенцијално ескалирају у више позоришта или чак глобалне ратове.
Као да желе да подвуку ове забринутости, недавне заједничке руско-кинеске војне вежбе у близини Аљаске подигле су обрве у Вашингтону. Секретар одбране Лојд Остин изразио је забринутост због ових маневара, који су довели до тога да је команда северноамеричке ваздушно-космичке одбране (НОРАД) повукла борбене авионе да пресретну четири бомбардера - по два из сваке земље.
Морамо запамтити да су противници такође пажљиви према извештајима америчког Конгреса. Руски и кинески медији истакли су налазе двопартијске комисије.
ПОЗИВ ЗА БУЂЕЊЕ
Док се Вашингтон суочава са овим изазовима, „претње су најозбиљније и најизазовније са којима се нација сусрела од 1945. и укључују потенцијал за краткорочни велики рат“, наводи се у извештају.
Извештај комисије служи као позив за буђење, одражавајући забринутост из доба хладног рата у вези са војном спремношћу. Упозорава се да тренутне одбрамбене способности САД могу бити недовољне да одврате или превладају у великој конфронтацији, посебно имајући у виду напредак Кине у неколико критичних области.
Хитно питање је да ли Америка може брзо да ојача своју одбрану како би се ефикасно суочила са овим еволуирајућим опасностима.
eurasiantimes.com/Схубханги Палве
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора
Препоручујемо
САД ПОНОВО ТЕСТИРАЛЕ ХИПЕРСОНИЧНО НАОРУЖАЊЕ: Пентагон и Бела кућа ћуте, исход непознат
30. 07. 2024. у 17:45
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)