СТИЖЕ ЏИГЕРИЦА ИЗ ЕПРУВЕТЕ? Италијани забринути јер ће се ускоро, по директиви Брисела, продавати и јести месо култивисано у лабораторијама

АЛАРМ звони за узбуну у Италији, пошто је француски "Гурмеј" представио европским регулаторним органима захтев за врхунски специјалитет "фоа гра", односно за култивисану гушчију џигерицу. У новембру 2023. године Италија је била прва земља ЕУ која је донела Закон о забрани производње, маркетингу меса узгојеног у лабораторији репликовањем матичних ћелија узетих од животиња, као и промету, без обзира на тадашње ригорозне процене о закону од стране ЕУ. Ако би Брисел сада усвојио захтев француске фирме, Италија би ризиковала да буде оптужена за "непоштовање јединственог европског тржишта".

СТИЖЕ ЏИГЕРИЦА ИЗ ЕПРУВЕТЕ? Италијани забринути јер ће се ускоро, по директиви Брисела, продавати и јести месо култивисано у лабораторијама

Први бургери узгојени су у лабораторији пре десетак година, Фото АП

Ако би "Гурмеј" добио дозволу да његов производ направљен од синтетичког меса, у овим случају од масне јетре гуске, или патке, може да се продаје у свих 27 земаља чланица ЕУ, то укључује, очигледно, и Италију. Тако би скупи "фоа гра" био замењен јефтиним и, уједно првим, производом направљеним у лабораторији који стиже у европске самопослуге. Италијани се сад теше да ће и тада оригинални француски производ остати и даље на тржишту.

Подношењем захтева француске компаније Бриселу, очигледно је да се отвара нови европски фронт са узгојем меса. То је прва компанија у историји која је званично затражила дозволу, како од ЕУ, тако и од здравствених и прехрамбених власти, за стављање у промет култивисане хране у Сингапуру, САД, Великој Британији и Швајцарској, јер су то одувек били фаворити за култивацију.

Сада питање преузима Европска комисија, прва на списку надлежности за питање нове хране, а потом Европска управа за безбедност хране (ЕФСА). Процес траје око годину и по дана.

Пошто Европска комисија прогласи захтев валидним, ЕФСА има задатак да изврши процену безбедности у року од девет месеци на основу студија, података и информација садржаних у захтеву и доступних у научној литератури. После тог одобрења Европска комисија и све државе чланице одлучују, обично у року од седам месеци, да ли ће издати дозволу за промет нове хране и услове за њену употребу, као и етикетирање.

Данас у Европи постоји педесетак независних компанија које се баве узгојем таквог меса. Бројне земље као што су Шпанија, Немачка, Холандија, направиле су значајна улагања, како у истраживање и развој, тако и у пројекте који директно укључују узгајиваче, универзитете и истраживачке институте.

Прво пробају куце и маце

Пре неколико дана Британска агенција за стандарде Одељења за животну средину, храну и рурална питања, одобрила је култивисано пилеће месо британског "Метлија" намењено кућним љубимцима. У року од три године производња би требало да достигне обим довољан да омогући масовно лансирање те хране, па ће енглеске куце и маце прве окусити месо из лабораторије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза