ЗА ПАСОШ - ДВЕ ГОДИНЕ У АРМИЈУ! Странци који желе да добију руско држављанство мораће да се пријаве у војну евиденцију
Странци који желе да добију руско држављанство убудуће ће морати да буду спремни да их мобилизују и пошаљу на служење војног рока од две године, предлог је о коме се расправља у руском парламенту. Председник Руске думе Вјачеслав Володин предложио је да сви странци који добију руске документе аутоматски буду уведени у војну евиденцију.
До сада је велики број грађана бивших совјетских република, поготово из Азије, било заинтересовано за добијање руских докумената, јер им је то олакшавало боравак и рад у Русији, а добијали су и бесплатно здравствено осигурање. Многи гастарбајтери су по добијању држављанства доводили своје породице да живе у Русију.
За странце ће сада бити подигнут рок докле их могу позивати у војску. Председник Истражног комитета Руске федерације генерал Александар Бистрикин, који је изнео овај предлог, сматра да их треба слати прво да учествују у специјалној војној операцији, а онима који одбију да иду у армију одузме руско држављанство.
Они који добију руско држављанство, сматра генерал, треба да буду у јединицама где су војници који су потписали уговор са Министарством одбране и за то добијају месечно 2.100 евра. Већ је појачана контрола миграната који морају да прођу, не само здравствене прегледе, већ и полицијске мере.
Савет руског парламента је расправљао о иницијативи и задужио генерала Андреја Картаполова, председника Комитета за одбрану, као и Ирину Јарову, потпредседницу парламента да са групом посланика припреме предлог закона.
Русија није јединствена земља где добијања држављанства везују са служењем у армији. Американци тако годинама привлаче у војску Латиноамериканце којима обећавају, после повратка из рата, држављанство.
Према најновијим подацима Руске државне статистике од укупног броја гастарбајтера, 55 одсто су мушкарци, а остало су жене. Највише их долази из Таџикистана и Киргистана. Већина их има завршену основну школу, или занат. Симболичан је број са вишим образовањем. Пошто је већина мушкараца дошљака у доби од 20 до 24 године, у Москви је то био разлог да се почне размишљати да они који хоће руско држављанство морају да иду у војску.
Према подацима УН 2020, у Русији је било 11,5 милиона гастарбајтера и она је била на четвртом месту, после САД, Немачке и Саудијске Арабије. Али, већ 2022. број миграната у Русији се повећао на 12,7 милиона.
Володин је пре пар дана најавио више федералних закона којим ће се повећати и контрола миграната. Већ је усвојен предлог о депортацији гастарбајтера који су прекршили руски закон, или немају право боравка. За мигранте ће бити уведено низ ограничења као што је куповина некретнина, или аутомобила. Расправља се и о забрани вожње са страним дозволама. Они који раде у Русији мораће да положе возачки испит, јер се сумња да су многи купили документа у својим земљама, а у Русији често раде као таксисти. Пооштриће се и контрола знања руског језика.
Срба све мање у Русији
Број грађана Србије, али и оних из других бивших југословенских република који раде у Русији је све мањи. Дуго се баратало старим подацима међутим, службена статистика показује да је 2021. године било само 2.300 грађана Србије који су имали радне дозволе у Русији. Томе треба придодати и пар стотина Срба који су ожењени Рускињама и имају руска држављанства. Многи су се Срби грађевинари вратили из Русије јер је све теже добити посао по повољној цени.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)