ОТКРИВЕН "ТАМНИ КИСЕОНИК": Пронађене металне грудве на дну океана које производе сопствени кисеоник

Јована Шведић

23. 07. 2024. у 07:20

НАУЧНИЦИ који раде у зони Кларион-Клипертон у северном Тихом океану открили су да металне грудве, или нодули, на морском дну производе сопствени кисеоник.

ОТКРИВЕН ТАМНИ КИСЕОНИК: Пронађене металне грудве на дну океана које производе сопствени кисеоник

Фото Pixabay free images

Овим открићем дубокоморског кисеоника, названог "тамни кисеоник", научници су први пут приметили да се кисеоник може створити без учешћа живих организама и доводи у питање оно што знамо о настанку живота на Земљи, навели су истраживачи, преноси Лајв Сајенс.

Металне нодуле разбацане по морском дну Тихог океана производе кисеоник у потпуној тами и без икакве помоћи живих организама, откривају нова истраживања.

- Када смо први пут добили ове податке, мислили смо да су сензори неисправни, јер је свака студија икада спроведена у дубоком мору видела само да се кисеоник троши, а не производи -  рекао је водећи аутор студије Ендру Свитман, професор и вођа истраживачке групе за биогеохемију при Шкотском удружењу за науку о мору (САМС), наводи се у саопштењу.

Али када су инструменти наставили да показују исте резултате, Свитман и његове колеге су знали да су "нашли нешто револуционарно и о чему се није ни помишљало".

Овај набој може произаћи из разлике у електричном потенцијалу који постоји између металних јона унутар нодула, што доводи до прерасподеле електрона, наводи се у студији.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО:

МЕСЕЦ ИЗНАД ПОСЕЈДОНОВОГ ХРАМА: Погледајте призор који оставља без даха

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину