СТРАХ ОД НАПАДА И ДИВЕРЗИЈЕ? Русија ће први пут након 8 година отказати параду великих бродова за Дан морнарице

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

21. 07. 2024. у 20:00

ДЕО годишње руске поморске параде у Ст. Петербург је отказан први пут после осам година, јавили су руски медији.

СТРАХ ОД НАПАДА И ДИВЕРЗИЈЕ? Русија ће први пут након 8 година отказати параду великих бродова за Дан морнарице

Фото: Профимедиа/Илустрација

Председник Владимир Путин је 2017. године потписао указ којим се наставља традиција одржавања главне поморске параде у Санкт Петербургу поводом обележавања Дана руске морнарице.

Од тада, ратни бродови су сваке године пловили на паради у част Дана руске морнарице. Годишње прославе одржавају се последње недеље у јулу. Ове, 2024. године празник пада 28. јула.

Међутим, иако нема званичних информација, ове године је отказана главна парада са већим бродовима у Кронштату, док ће се у Санкт Петербургу одржати само мањи догађај на реци Неви, пренео је рбц.ру, позивајући се на изворе Фонтанке и 78.ру.

Администрација града Кронштата (30 км западно од Санкт Петербурга) обавестила је локалне званичнике о отказивању путем текстуалне поруке, преносе и руски медији, позивајући се на анонимни извор.

-Поштовани званичници, добар дан. Обавештавамо вас да у Кронштату неће бити поморске параде. Остали догађаји празника одвијаће се према плану, наводи се у поруци.

Прва обука за параду одржана је на Неви 16. јула, уз насипе су још увек стационирани ратни бродови, напомиње Фонтанка . Није било званичних информација о отказивању кронштатског дела параде.

Фото: ЕПА

МАЊИ БРОДОВИ ТУ, А НЕМА НУКЛЕАРНИХ ПОДМОРНИЦА

Према изворима Фонтанке, ове године парада ће бити одржана у скраћеном облику. Невом ће ове године продефиловати само 12 бродова Ратне морнарице Русије.

Такође, неће бити нуклеарних подморница, наводи цитирана публикација која напомиње да су велики противподморнички брод „Адмирал Левченко“ и нуклеарна подморница „Тамбов“ (Пројекат 671РТМК) већ напустили град Кронштат код Санкт Петербурга.

Прошле године је у паради учествовало 45 бродова, пловила и подморница и око 3.000 војних лица. Председник Еритреје Исаиас Афверки, председник Републике Конго Денис Сасу Нгесо или премијер Републике Танзаније Касим Мајалива само су неки од почасних гостију председника Путина који су учествовали на паради 30. јул 2023.

У уторак, 16. јула, одржана је прва проба за параду на реци Неви, а војни бродови су били усидрени у близини пристаништа, преноси издање Фонтанка.

Руска флота је била мета украјинских снага од почетка рата са Украјином. Постоји основана могућност да руске службе безбедности сматрају да је ризик од напада на руске бродове који учествују у паради веома висок.

Фото Танјуг/АП

Подсећамо да су кијевске снаге потопиле неке од руских бродова, преузимајући одговорност, укључујући и уништење заставног брода руске флоте у Црном мору, крстарице „Москва“.

Након поновљених напада, Русија је већину своје флоте пребацила са Крима у Новоросијск у руском Краснодарском крају. Неки су, међутим, ипак остали и у луци Феодосија, која се налази на истоку полуострва Крим, показују извештаји и сателитски снимци.

-Украјина је погодила трећину руске Црноморске флоте, тврдио је Дмитро Плетенчук, бивши портпарол украјинске морнарице. У основи, подморнице остају једини руски бродови који могу да патролирају Црним морем, у релативној безбедности.

ПРОЈЕКАТ 671РТМК

Пројекат 671РТМК, познатији по НАТО кодном имену “Victor-3,” представља једну од класа совјетских нуклеарних нападних подморница.

Ове подморнице су играле битну улогу у морнаричкој стратегији Совјетског Савеза током Хладног рата. Развијене су као део напора да се осигура доминација на мору и унапреди способност противподморничког ратовања.

Подморнице 671РТМК су дизајниране за противподморничко ратовање и имале су значајна побољшања у погледу смањења буке и сонарних способности у поређењу са претходницима, класама Victor-1 и Victor-2.

Ове подморнице су биле у оперативној употреби совјетске морнарице, а касније и руске морнарице након распада Совјетског Савеза. Служиле су патролирању и заштити совјетских морских интереса, посебно у Арктику и северном Атлантику.

Подморница "Белгород"

Пројекат 671РТМК је представљао врхунац совјетске технологије подморница током свог времена. Побољшања у дизајну трупа и напредне сонарне технологије омогућиле су овим подморницама да буду знатно тише и ефикасније у проналажењу и неутралисању непријатељских подморница.

Нуклеарна нападна подморнице су депласмана од око 7,000 тона под водом. Дужина им је приближно 106 метара, ширина око 10 метара, висина приближно 7 метара. Перформансе су такође биле завидне за своје време са брзином од око 30 чворова под водом и способношћу зарона до дубина од око 400 метара.

Што се наоружања тиче садрже 6 торпедних цеви, 4 x 533 мм и 2 x 650 мм. Поседују могућност лансирања торпеда и противбродских ракета, укључујући ракете СС-Н-15 и СС-Н-16.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)