ОБЈАВЉЕНИ ДОКУМЕНТИ О ВЕЗАМА ТРГОВАЦА РОБЉА И ЦРКВ: Кентеберијски надбискуп Велби у Јамајци
КЕНТЕРБЕРИЈСКИ надбискуп Џејсон Велби налази се у посети Јамајци у тренутку кад су објављени архивски документи о везама трговаца робља и енглеске цркве.

Tanjug/AP
Како преноси Гардијан, ти документи показују да је трговац робљем Едвард Колстон у 18. веку завештао енглеској цркви суму која је тада износила 300 фунти, односно више од 54.000 фунти у данашњем новцу.
У међувремену, објављени су и архивски документи који су показали везе између цркве и куповања робова.
Обзервер је у мају објавио да је Кентерберијски надбискуп из 18. века Томас Секер одобрио средства за куповину робова на плантажи шећера на Бардбадосу.
Велби је у тродненвој посети Западној Индији у част 200. годишњице диоцезе на Јамајци и Кајманским острвима.
Он је изјавио да ће црква успоставити фонд од 100 милиона фунти који ће помоћи локалним заједницама које “још увек носе ожиљке ропства”.
Званичници цркве навели су да су посвећени програму испитивања историјских веза између цркве и ропства, као и да ће бити транспарентни када је реч о открићима до којих ће доћи.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије
Препоручујемо

БЕГУНАЦ ИЗ ЗАТВОРА УХВАЋЕН ПОСЛЕ 40 ГОДИНА: Одала га једна информација (ФОТО)
МУШКАРАЦ који је побегао из затвора у Порторику пре скоро 40 година ухапшен је у Флориди, саопштила је полиција округа Ли.
09. 03. 2025. у 16:04

ВУЧИЋ ОТКРИО ВЕЗЕ УСАИД-А И ЦРТЕ: Организација "Да смрадови оду" добијала 190.000 евра, биће још много изненађења наредних дана
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обишао је у Ковину завршне радове на градском купалишту ''Шљункара'' и том приликом открио да је организација УСАИД плаћала 190 хиљада евра преко ЦРТЕ организацији која се зове "Да смрадови оду".
09. 03. 2025. у 11:56 >> 13:15

ИЗАШАО СЕВЕРИНИН "ФИЛМ", АРСЕН ПОСЛАО ШКАКЉИВУ ПОНУДУ: "Колегинице, чуо сам да имате неки филм... Могу ја музику да вам урадим?"
ПЕВАЧИЦА Северина Вучковић је током каријере прошла кроз многе успоне и падове, а и данас се препричава њена анегдота са легендарним кантаутором Арсеном Дедићем.
09. 03. 2025. у 18:32
Коментари (0)