ПОБЕДНИЦА "ЕВРОСОНГА" ЈЕ ОСТАЛА БЕЗ ИМОВИНЕ: Крим национализује компаније, зграде и хотеле украјинских олигарха који спонзоришу војску
ВЛАСТИ Крима наставиле су да одузимају имовину украјинским олигарсима, као и особама које медијски ратују против припајања тог полуострва матици Русији. До сада је национализована имовина 110 физичких и правних лица због непријатељског понашања према Русији. Ових дана је национализована имовина победнице "Евросонга" 2016. Сузане Џамаладинове, познатије као Џамала. То је потврдио председник парламента Крима Владимир Константинов.
Џамала је покушала да сачува имовину тако што ју је преписала на своју родбину, али то власти нису уважиле. Осим куће у Алушти на Криму одузета су јој и два плаца грађевинског земљишта.
Певачица је по националности Татарка са Крима. Оптужена је за ширење лажи о руској армији и непријатељском односу према Руској Федерацији. Осим тога, Џамала је и спонзорисала украјинску војску. После почетка специјалне војне операције је отишла у Турску код родбине свог мужа. Узгред речено, у Турској живи велики број кримских Татара и многи од њих су непријатељски настројени били против СССР, а сада и Русије. Џамала се из Турске била пребацила у Пољску, где је провела једно време, али тамо је нису прихватили као звезду, па се вратила у Кијев. Њени родитељи и даље живе на Криму у селу Малореченско и у својој кући имају мали хотел "Кучук-Узен".
Кримски парламент је од јесени 2022. донео целу серију решења о национализацији имовине једног броја украјинских политичара и олигарха који су у вези са властима у Кијеву. Тим послом се бави антитерористичка комисија кримског парламента.
Председник Крима Сергеј Аксјонов је више пута објашњавао да новац добијен од продаје национализоване имовине украјинских олигарха и политичара одлази за потребе учесника руске специјалне операције.
Није готово
КРУПНА имовина украјинских олигарха на Криму је сада у власништву кримске републике, или су је купили руски инвеститори. Председник парламента тог полуострва каже да процес национализације није завршен и о раду антитерористичке комисије јавност се редовно информише.
"Новости" су већ писале о национализацији раскошног стана породице Владимира Зеленског у лепој елитној згради у Ливадији на Криму. У чувеној Ливадији на јужној обали Крима, где су некад давно Стаљин, Черчил и Рузвелт делили интересне зоне света, украјинска елита је зидала и куповала некретнине. У истој згради где и породица Зеленског имао је велики стан украјински политичар и олигарх Виталиј Хомутиник. И њему је стан национализован. Да подсетимо, тамо је трособан стан купила за 164.000 долара и супруга Зеленског, Јелена.
Један од првих коме је национализована имовина на Криму био је Арсениј Јацењук, бивши украјински премијер. Он је био власник компаније "Антеј 2012". Одузета му је велика зграда, као и земља на Криму. Јацењуку је национализован и биоскоп у Јалти "Сатурн ИМАX". Сада са породицом живи у Америци, далеко од рата. Али управо је он био један од оних који је уз суфлирање Американаца направио државни удар 2014. када је силом преотета власт легално изабраном председнику Виктору Јануковичу. Потом је у тандему са председником Петром Порошенком ширио мржњу према свему што је руско.
Јацењук се "прославио" и по томе што се залагао да се направи зид којим би се украјинска територија оградила и заштитила од Русије. Велики новац је потрошен, а никакав зид није направљен, већ је постављена на једном делу жичана ограда, што је код грађана Украјине изазивало подсмех јер она може да задржи једино зечеве и лисице. Јацењук је дао оставку на место премијера 2016. године јер је био оптужен за узимање мита. После тога се преселио у САД, где и сада живи.
Због лојалности властима у Вашингтону на удаљавању Украјине од Русије, Арсениј Јацењук је добио стални боравак у САД. Наравно да му због политичких "заслуга" тамо нико није проверавао порекло имовине.
Власти Крима су 18. децембра 2023. саопштиле да су национализовале око 1.150 добара покретне и непокретне имовине која се води на 77 украјинских правних и физичких лица. Стан председника Зеленског у згради у Ливадији је продат на аукцији за 44,3 милиона рубаља (један евро је 95 рубаља).
Одузете су и акције у две компаније Игора Коломојског украјинског олигарха и некадашњег спонзора Владимира Зеленског. Коломојски је финансирао и националистички батаљон Азов.
Власти на Криму треба да реше спор око хотела познате совјетске певачице Софије Ротару. Хотел "Вила Софија" ради од 2019, а сада је затворен под образложењем да власници желе да га реновирају. Певачица је власништво хотела пребацила на сина Руслана Јевдокименка који је после почетка рата побегао у иностранство. Породица је покушала да прода тај хотел за 25 милиона евра, али се није нашао купац. Софија Ротару која је по националности Молдавка не даје никакве изјаве, мада се сумња да је једно време новчано помагала украјинску војску. Ако се то докаже, некадашња велика звезда совјетске естраде остаће без имовине на Криму.
На списку особа којима је одузета имовина је породица бивше посланице Врховне раде Лидије Котељак која спонзорише украјинску војску. Лидији је одузета имовина холдинга "Кијевгород строј". Вадиму Вајспапиру је због спонзорства украјинске војске одузет хотел "Порто маре". Такође су национализовани хотели "Бристол" у Јалти, као и Платинум банка.
У буџет републике Крим већ је дозначено 2,1 милијарда рубаља од продаје национализованих објеката украјинских олигарха.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)