ВОЈСКА И КОНГРЕС ПРЕСУДИЛИ – Ф-22 ОСТАЈЕ: Амерички програм авиона 6. генерације НГАД доживео критичан ударац
АМЕРИЧКО ратно ваздухопловство (УСАФ) наговестило је да нема замену за Ф-22 Репторе, само неколико дана након што је објавило да се програм “Next Generation Air Dominance” (НГАД), који се развија да замени Репторе, преиспитује.
Говорећи 10. јула на Институту за ваздухопловне студије Мичел, шеф ваздушне борбене команде генерал Кенет С. Вилсбах рекао је да 32 ловца Блок 20 Ф-22 треба да буду задржана у служби, иако је Ваздухопловство учинило усаглашене покушаје да отпише старије летелице у сваком од последња три буџета.
Вилсбах је додао да ће Ваздухопловство вероватно задржати Ф-22 јер сада нема јасне замене за њега.
-Тренутно, искрено, не постоји замена за Ф-22, рекао је генерал Кенет С. Вилсбах. -Ф-22 је фантастичан авион. Планирамо неколико надоградњи млазњака док причамо, а тренутно нема званичне замене за Ф-22.
Вилсбах је посебно навео да је један од главних разлога због којих мисли да старији Ф-22 не би требало да буду пензионисани јесте неизвесност око ловаца Next-Generation Air Dominance (НГАД).
У почетку, борбени ловац шесте генерације са посадом иницијативе НГАД имао је за циљ да делимично замени Ф-22 у структури снага УСАФ-а. Међутим, УСАФ је недавно открио да преиспитује свој програм шесте генерације „Next Generation Air Dominance“ због његових високих трошкова и потребе да се дају приоритети ресурсима за друге важне програме.
Неколико дана касније, решавајући све забринутости око одлагања НГАД-а, секретар УСАФ-а Френк Кендал уверио је да програм није мртав и да служба ради на стварању напредног ловца следеће генерације. Међутим, био је потребан редизајн како би се контролисали трошкови и побољшала интеграција лојалних дронова.
Међутим, његови коментари су одражавали да су трошкови дубљи од џепова УСАФ-а, бацајући сенку на изводљивост НГАД-а. Кендал је рекао: „Концепт дизајна који је произашао из те [иницијативе] је веома скуп. Скала је битна, бројеви су важни, па тако и време. Желимо да брзо нешто добијемо.”
Вилсбах је изјавио да очекује овогодишњи избор НГАД авиона (између Боинга и Локид Мартина). Међутим, чини се да је будућност НГАД-а све нејаснија с обзиром на то да УСАФ покушава да уштеди трошкове на млазњацима, који наводно коштају 250 милиона долара или више сваки, док се такође узима у обзир колико се брзо развија ваздушна битка.
Штавише, додао је да НГАД треба посматрати као „породицу система“, а не као посебан авион са посадом.
-Само желим да свима буде јасно да је то породица система. И има много ствари које нису у јавној сфери на којима већ неко време радимо, и наставићемо да ширимо тај део, али само ћу рећи да је то породица система, а не један ствар.
Док су амерички највиши званичници, укључујући Кендал и Вилсбаха, тврдили да је НГАД веома жив, двосмисленост у суштини није оставила моћну замену за УСАФ Репторс. Вилсбах је признао да би се одлука Ратног ваздухопловства да повуче старији авион Блок-20 Ф-22 променила ако се та породица система одложи.
-Залажем се за задржавање Блока 20-их“, рекао је. -Они нам дају велику вредност за обуку, па чак и ако бисмо морали – у хитним случајевима – да користимо Блок 20 у борбеној ситуацији, они су веома способни.
НЕМА ПЕНЗИЈЕ ЗА Ф-22 РЕПТОРСЕ?
Прошле године, америчко ваздухопловство је затражило да се повуку 32 Блок 20 Ф-22 као део свог фискалног буџета за 2024. како би новац потрошен на њихово одржавање могао да буде преусмерен на платформу шесте генерације НГАД.
Авиони Ф-22 Блок 20 нису борбено способни и део су раних модела производње познатих као млазњаци Блок 20. Њихова примарна улога била је обука. Упркос томе што је мање употребљив од напреднијих варијанти Рептора, авиони имају годишње оперативне трошкове од 485 милиона америчких долара, или отприлике 15 милиона долара по авиону.
У свом буџетском захтеву за фискалну 2024., Ваздухопловство је предложило да се Ф-22 за обуку повуче из употребе јер они више нису у рангу са Блок 35, борбено кодираном и конфигурисаном варијантом ловца.
Објашњавајући зашто је служба уопште тражила повлачење, генерал-потпуковник Ричард Мур, заменик начелника штаба за планове и програме Ваздухопловства, рекао је: „Много се мисли да је прерано за одлазак из авиона пете генерације, а Блок 20с свакако јесу. Али то нису авиони Блок 30/35. Они нису ваздухопловне снаге пете генерације које ћемо повести у борбу, и то је био помало тежак избор, али избор који смо ипак направили јер верујемо да је императив да се стигне у будућност.
Упркос овим уверљивим аргументима званичника УСАФ-а, Конгрес је више пута одлагао захтев. У последњем захтеву, Конгрес је одбио предлог да се ови Рептори да пошаљу на гробље упркос аргументу да се његово одржавање показало претераним.
Овлашћени представници Дома и Сената у Закону о овлашћењу за националну одбрану у ФГ23, који је објављен у децембру 2023, забранили су служби да се ослободи Ф-22 Блок 20 Рептора.
Штавише, супротно раније одлученом плану да се цела флота Рептора пензионише до 2030. године, буџет за 2025. захтева више од 7 милијарди долара у надоградњи за Ф-22 у наредних пет година, укључујући нове танкове у стелт крилима, систем инфрацрвене претраге и праћења и друга побољшања.
Дизајн Ф-22 Рептор почео је 1980-их, а авион је први лет имао 1997. године, а 2005. је ушао у употребу. Овај стелт авион пете генерације стар је више од тридесет година. С обзиром на напредак у технологији откако је последњи Ф-22 напустио производну линију, логично је да ће авиону бити потребна ажурирања да би наставила са радом.
И поред тога, док се УСАФ до сада залагао за Репторово пензионисање, Вилсбахови најновији коментари могу бити први показатељ да за сада можда запушта јер је НГАД наишао на лоше време. Будућност Ф-22 Репторса, за сада, остаје неизвесна. Међутим, ако су Вилсбахови коментари нешто што је потребно, авион је ту да остане.
eurasiantimes.com
БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (1)