РУСКА ТАКТИКА ГЛАВОБОЉА ЗА КИЈЕВ И НАТО: Украјинско ваздухопловство и НАТО знају како Руси „раде“, али не и како да се супротставе (ВИДЕО)
РУСКА војска је почела да примењује нову тактику која укључује извиђачке дронове без активне навигације, изјавио је Јуриј Игнат, представник Ваздухопловства Оружаних снага Украјине.
Током интервјуа за Радио Слобода, Игнат је открио да непријатељ (Русија) сада лансира беспилотне летелице (УАВ) без ГПС сигнала. Навигациони систем се активира само када се дрон нађе директно изнад циљног подручја, које је накнадно погођено пројектилима "искандер".
Ова метода је дизајнирана да компликује откривање и противмере за украјинске снаге, пошто је дронове тешко пратити све док не буду већ на позицији за извиђачке или ударне мисије.
-Непријатељ користи нову тактику: лансирање беспилотних летелица без навигације, без ГПС сигнала. Овај сигнал се укључује директно изнад објекта који непријатељ планира да извиди и тамо удари "искандером". Дакле, и ми морамо да реагујемо на ову ситуацију, рекао је Игнат.
Он је истакао хитну потребу да украјинске одбрамбене снаге развију и примене ефикасне противмере против ових извиђачких дронова.
Игнат је приметио: „Ако неко мисли да се ништа не ради, већ је много разговора обављено, а задатак да се овај проблем некако реши је постављен од највишег менаџмента.
Истичући актуелне изазове, истакао је Игнат. „Желео бих да вас подсетим да "шахеди" [ирански дронови] могу да лете чак до западних граница [Украјине]. Дакле, ово није први пут да "орлан" (извиђачка беспилотна летелица) одлети у позадину, у Полтавску област.
Повећана употреба извиђачких дронова од стране руских снага подстакла је украјинску војску да тражи иновативне методе да им се супротстави.
Украјинске одбрамбене снаге истражују различите приступе, укључујући распоређивање ФПВ дронова и противваздушних дронова, за које се сматра да су исплативе алтернативе традиционалним ракетним системима.
Игнат је истакао да, иако су ракете и даље кључне за одвраћање, ове новије, релативно јефтине технологије се интегришу у одбрамбену стратегију Украјине.
РУСИЈА КОРИСТИ „ВЕЛИКИ БРОЈ“ ДРОНОВА ЗА ИЗВИЂАЊЕ
Сваког дана, пријављено је да је и до 50 беспилотних летелица активних дуж линија фронта. Ове беспилотне летелице су у стању да спроводе континуирано ваздушно извиђање над регионима као што су Суми и Харков, где су у току активне борбене операције.
Поред тога, неки дронови су се упустили дубоко у територију Украјине, наглашавајући упорни изазов који представљају ови алати за надзор из ваздуха.
Према украјинским ваздухопловним снагама, руске војне снаге користе велики број извиђачких беспилотних летелица за надгледање кључних украјинских циљева, посебно енергетских објеката и аеродрома.
Ова способност надзора се показала као употребљива последњих недеља, омогућавајући прецизно циљање руских балистичких пројектила "искандер".
Систем балистичких ракета "искандер" је наводно погодио неколико критичних украјинских средстава, укључујући паркиране борбене авионе Су-27 и лансере МИМ-104 патриот и радарске системе "жирафа".
Међутим, накнадно обелодањивање од стране команданта украјинског ваздухопловства Миколе Олешчука, открило је неслагања у почетним извештајима. Он је указао да су неки од пријављених удара заправо погодили макете лансера противваздушне одбране "патриот", а не оперативну опрему, наглашавајући изазове тачне обавештајне податке на бојном пољу и сложеност разликовања између стварних и лажних циљева у условима рата.
Као одговор на ескалирајућу претњу УАВ-ом, украјинска војска је применила вишестрани приступ. Ово укључује распоређивање мобилних противваздушних јединица, ангажовање патрола ловачких авиона и коришћење софистицираних система за електронско ратовање чији је циљ ометање и неутралисање операција беспилотних летелица.
Успешна интеграција ових различитих одбрамбених мера, као што је размештање авиона Јак-52 у јужним регионима, наглашава адаптивне способности Украјине у ефикасном супротстављању упадима УАВ-а.
У међувремену, 8. јула, руске снаге су покренуле ракетни напад великих размера на Кијев и неколико других украјинских градова. Овај бараж, који је украјински председник Владимир Зеленски окарактерисао као намерни чин агресије, резултирао је трагичним губитком најмање 20 живота само у дечјој болници у Кијеву.
Напад је био усмерен на стамбена подручја и критичну инфраструктуру у више округа, узрокујући велика разарања и пожаре који су опустошили урбани пејзаж.
Украјинске оружане снаге су тврдиле да су успешно пресреле значајан број долазних пројектила. Према званичним изјавама, украјинска одбрана је оборила 30 од 38 руских пројектила лансираних током напада.
Врсте пројектила распоређене су балистичке ракете "кинжал" и "искандер-М", хиперсоничне крстареће ракете "циркон" и разне вођене и крстареће ракете као што су серије Х-101, "калибар", Х-22 и Х-59/69.
Напад 8. јула истиче се као један од најсмртоноснијих инцидената у последњих неколико месеци, ескалирајући цивилне жртве и инфраструктурну штету до нивоа који подсећа на претходне тешке ударе руских снага током зимског периода.
Ова ескалација долази у критичном тренутку, који се поклапа са предвечерјем самита НАТО-а у Вашингтону, где Украјина тражи чврсту обавезу дугорочне подршке и помоћи од савезничких нација усред сукоба који је у току.
(eurasiantimes.com/ Ашиш Дангвал)
БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)