ТЕХЕРАН МЕЊА СПОЉНУ ПОЛИТИКУ? Велика очекивања око иранског нуклеарног програма
ТРИЈУМФ Масуда Пезешкијана (69) над политичарем тврде струје Саедом Џалилијем на прошлонедељним изборима у Ирану, обрадовао је светске силе које се надају да ће имати већи уплив на ирански нуклеарни програм, разлог вишегодишње заваде Техерана са међународном заједницом. Његов долазак на власт ће, верују, омогућити да се иранска подршка паравојним организацијама у региону лакше зауздава.
Реформистички табор, са некадашњим председником Мохамадом Хатамијем на челу, подржао је Пезешкијана на изборима расписаним после погибије такође тврдолинијашког председника Ебрахима Раисија у паду хеликоптера у мају.
Пезешкијан је, како наводе аналитичари, успео да победи на таласу одабране средње класе и младих људи, погођених годинама репресије исламистичког режима. Његови ставови често су били супротни Раисијевим, који је пооштрио надзор над женама кад се не придржавају правила облачења и заузео је оштрију линију у преговорима са светским силама. Пезешкијан је обећао и да ће оживети посрнулу економију уништену лошим управљањем, корупцијом и америчким санкцијама.
Обећава да ће водити прагматичнију спољну политику, ублажити тензије у преговорима око атомског програма, а на унутрашњем плану донети социјалну либерализацију и политички плурализам.
У томе ће, међутим, пре свега, бити ограничен двојним политичким системом у својој земљи. Ирански председник не може да потписује (тектонске) промене, јер главну реч држи врховни вођа ајатолах Али Хамнеи (85). Али, он може да утиче на тон иранске политике, а биће и важан фактор у избору Хамнеијевог наследника, наводе западни медији. Пезешкијан је, подсећају познаваоци, ионако лојалан иранској теократској влади и не намерава да се супротстави моћницима у свештенству, нити моћним снагама безбедности. У телевизијским дебатама и интервјуима, обећао је да неће оспоравати Хамнеијеву политику.
Током другог председништва Мохамеда Хатамија (2001-2005), Пезешкијан је био министар здравља. Упркос својој умереној реторици, дао је подршку Револуционарној гарди, елитним војним снагама Ирана, и у априлу похвалио напад беспилотним летелицама и ракетама на Израел, који је највећи непријатељ његове земље.
Пезешкијан долази са северозапада Ирана. Током Првог заливског рата са суседом Ираком, завршио је студије медицине и био на фронту. После рата, наставио је да ради као лекар и изградио каријеру кардиохирурга у метрополи Табрис.
Посланик од 2008. године, Пезешкијан је син Азербејџана и Курткиње и подржава права свих мањина у Ирану. Често је критиковао сузбијање политичког и друштвеног отпора у земљи. Године 2022. године затражио је од власти објашњење у вези са смрћу Махсе Амини, која је умрла под сумњивим околностима у затвору пошто је прекршила правила облачења, а њена смрт изазвала је протесте широм земље.
- Пружићемо руку пријатељства свима - обећао је Пезешкијан, који је почетком деведесетих изгубио супругу и једног од синова у саобраћајној несрећи, а током предизборне кампање појављивао се са ћерком и унуком. - Хајде да сви радимо за напредак земље. Политички конкуренти су такође браћа.
Подршка Стратешког савета
ПРЕДСЕДАВАЈУћИ Иранског стратешког савета за спољне односе (СЦФР) Камал Харази упутио је јуче честитку Масуду Пезешкијану и изразио наду да ће проблеми изазвани санкцијама, које је Запад наметнуо Ирану бити решени под његовом влашћу. "Нагласак Ваше екселенције на коришћењу истакнутих стручњака у области спољне политике обећава заштиту правних интереса наше земље достојанствено и моћно", навео је Харази у поруци. Харази је најавио "спремност СЦФР да помогне Пезешкијану у развоју спољних односа, заснованих на међусобном поштовању и једнакости".
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)