ХАГ УКРАЈИНИ ШАЉЕ Ф-16: "Ако буду на неком аеродрому суседних земаља, Русија задржава право да гађа и те авионске базе"
ВЛАДА Холандије донела је одлуку за експорт 24 војна авиона Ф-16 украјинској авијацији.
Најављено је да ће прва партија, могуће већ током јула, бити пребачена у Украјину.
Украјина ће добити и седам мотора за Ф-16. Холанђани не ограничавају Украјинцима како ће их користити. Десет украјинских авио-механичара је завршило обуку у Холандији, али се све чешће говори да би Кијев могао да ангажује западне пилоте, плаћенике. Недавно су Данци саопштили да ће у току лета послати авионе.
Сада је главно питање где ће ти авиони бити базирани у Украјини. Ако буду на неком аеродрому суседних земаља - Румуније или Пољске - Русија задржава право да гађа и те авионске базе - каже генерал Андреј Картаполов, председник Комитета за одбрану руске Думе.
Западни експерти кажу да сада Руси имају авионе боље од Ф-16, јер имају радаре који виде противника на већој удаљености. Осим тога, Руси имају одличне ПВО системе, тако да се очекује жесток дочек авиона Ф-16.
Кијеву су авионе Ф-16 обећали и Белгија и Норвешка. Украјинци су дуго чекали и још чекају Ф-16 зато што нису имали обучене пилоте. Они које су послали у САД на обуку слабо су знали енглески, а у авиону су све команде на том језику. Осим тога, није било инжењера и механичара за одржавање тих софистицираних авиона. А Украјинци и даље имају велики проблем што аерордроме који могу да приме Ф-16 Руси сталног гађају ракетама и дроновима.
Најбоље опремљен аеродром за пријем Ф-16 је у Староконстантинову у Хмељницкој области Украјине. Ове године он је ракетиран више пута. Староконстантиновски аеродром није много удаљен од западних граница Украјине. На њему је још у совјетско време направљена добра инфраструктура. Ту је некада била дивизија совјетских бомбардера.
После распада СССР један број пилота је положио заклетву украјинској војсци. Они који то нису хтели прешли су у Русију. Касније су Украјинци почетком овог века на том аеродрому формирали бригаду тактичке авијације.
На том аеродрому 2018. године Украјина је била домаћин маневара "Чисто небо", а учествовали су и пилоти из САД и десет земаља НАТО. Тај аеродром је 2021. сертификован по стандардима НАТО. Осим дугачке писте има и хангаре за заштиту авиона. Управо у тим хангарима који имају јака челична врата биће склоњени Ф-16.
Руси су често ракетирали тај аеродром, јер се на њему налазе авиони СУ-24М и СУ-24МП који могу да носе крстареће ракета "сторм шедоу" и СКАЛП. На сателитским снимцима се види да су Украјинци настојали да направе заштиту авионима. Јесу ли Украјинци у међувремену припремили писту и стојанке за пријем Ф-16 на неком другом аеродрому тек ће се видети. За опслуживање Ф-16 потребно је да Украјина обезбеди и велике резервоаре специјалног горива.
Уништавају "Искандерима"
УДАРИМА ракетних система "Искандер" Руси су уништили пет украјинских авиона СУ-27 на аеродрому "Миргород" у Полтавској области. Такође су уништена и два авиона Су-27 који су били на ремонту, саопштило је Министарство одбране РФ. Двомоторни авиони "сухој-27" наоружани су ракетама "ваздух-земља" и "ваздух-ваздух". Сада већ бивши портпарол украјинске авијације Јуриј Игнат казао је у априлу да Украјина има две бригаде авиона Су-27, што је 48 авиона.
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Руси извели пробој од 3км у дубину украјинске одбране; Искандер погодио још један аеродром ВСУ (ВИДЕО/ФОТО)
03. 07. 2024. у 08:27 >> 00:47
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)