БРИТАНСКИ КОНЗЕРВАТИВЦИ ПРЕД ФИЈАСКОМ: После 14 година на власти партији премијера Сунака прети пораз од лабуриста

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

02. 07. 2024. у 15:12

ВЛАДАЈУЋА Конзервативна партија британског премијера Ришија Сунака могла би да доживи историјски фијаско на парламентарним изборима у Великој Британији 4. јула. Како истичу аналитичари, висока инфлација и мала јавна улагања јесу разлози због којих ће, по свој прилици, после 14 година на власти, ова странка, бити убедљиво поражена.

БРИТАНСКИ КОНЗЕРВАТИВЦИ ПРЕД ФИЈАСКОМ: После 14 година на власти партији премијера Сунака прети пораз од лабуриста

Фото: Профимедиа

Предизборне анкете указују да је овакав сценарио и те како вероватан, а да је Лабуристичка странка спремна да се врати у владу и то са огромном већином бирачког тела коју ће освојити. Дојче веле наводи да је главни разлог за незадовољство Британаца лоше стање економије.

- После неколико тешких година кроз које је земља прошла, сада ствари почињу да иду набоље и враћа се поверење у привреду - изјавио је у мају Сунак, подсећају западни медији.

Ендрју Гудвин из "Оксфорд економикса" потврђује да постоје знаци економског опоравка. У првом кварталу ове године британска економија изашла је из рецесије са чак нешто већим растом него што се очекивало. Први пут за последње три године, инфлација је пала на прокламовани циљ Банке Енглеске од два процента.

- У светлу последњих неколико година, економији иде прилично добро. Раст јесте одржив, иако то није темпо који се обично виђа у раним фазама опоравка - рекао је Гудвин за Дојче веле. - Економска политика, међутим, не привлачи много наше бираче, па се странке углавном фокусирају на друга питања, али да висока инфлација и недовољно финансирање јавних услуга представљају два кључна фактора због којих бирачи желе да дође до промене власти на предстојећим изборима.

Шеф одељења за глобалну економију и финансије у Четам хаусу Креон Батлер рекао је за немачки медиј, да бирачи виде какве су последице лошег стања у привреди по јавну здравствену службу, али и низ других служби, од полиције, преко локалних власти, до издвајања за инфраструктуру.

Многи аналитичари истичу да се економске политике Конзервативне и Лабуристичке странке и не разликују много. Рејчел Ривис, која ће постати министарка финансија ако лабуристи победе, има углавном сличне ставове као и садашњи министар финансија Џереми Хант по питању опорезивања и фискалне политике, што ће бити пресудно када је у питању политика јавне потрошње.

Батлер, међутим, оцењује да се Лабуристичка партија суштински разликује од конзервативаца у три области економске политике, а то су улога јавног сектора, регулатива и однос према ЕУ.

- "Брегзит" би био у опасности под лабуристима - рекао је недавно и Сунак.

Батлер каже да ће лабуристи желети да развију продуктивније односе са ЕУ него што су били последњих неколико година. Студије су показале да је БДП Велике Британије између два и три процента нижи него што би био да је земља остала у ЕУ.

Грађани незадовољни

НАЈНОВИЈЕ сондаже јавног мњења показују да петина Британаца сматра да је економија земље у добром стању. Док је 2017. године, 75 одсто присталица Конзервативне странке позитивно оцењивало стање у економији, сада такво мишљење има само 27 процената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи