ИНДИЈСКИ ВАЗДУХОПЛОВНИ МАРШАЛ ОБЈАШЊАВА: Какве су шансе ловаца Ф-16 против руског Су-30 на украјинском ратишту? (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

25. 06. 2024. у 19:00

ЗАПАДНИ медији покушавају да прикажу појаву ловаца Ф-16 у Украјини као неку врсту новог „чудотворног оружја“ које би наводно могло чак и да преокрене ток непријатељстава у корист Кијева.

ИНДИЈСКИ ВАЗДУХОПЛОВНИ МАРШАЛ ОБЈАШЊАВА: Какве су шансе ловаца Ф-16 против руског Су-30 на украјинском ратишту? (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Пошто је изгубила већину својих авиона наслеђених из совјетске ере, Украјина нема другог избора него да тражи од Запада модерне ловце.

Још у мају 2023. међународна коалиција из Велике Британије и низа европских земаља НАТО-а објавила је намеру да снабде кијевски режим са неколико десетина Ф-16 и обуче украјинске пилоте. Овај процес је при крају и наводно се очекује да ће се ловци Ф-16 Фајтинг Фалкон појавити на небу Украјине до краја лета ове године.

Колико ови западни авиони заправо могу бити ефикасни против руских ловаца Су-30 и Су-35, оценио је пензионисани ваздухопловни маршал Анил Чопра, бивши искусни војни пилот ловачког ваздухопловства Индије (ИАФ).

Фото Танјуг/АП

Почнимо од тога да је једноставно нетачно поредити класу Су-30 са много мањим Ф-16. Прикладније је упоредити Су-27/30/35 са Ф-15, а Ф-16 са МиГ-29, појашњава пилот Анил Чопра.

Он је такође цитирао изјаву коју је недавно на друштвеним мрежама дао украјински пилот који је већ управљао Ф-16, рекавши да је чак и његов претходни Су-27 имао супериорне перформансе и да је лако могао да се носи са Ф-16 у ваздухопловној борби.

Чини се да се индијски пилот ветеран слаже. По његовом мишљењу, лична летачка вештина пилота може се одразити углавном у блиској борби, што је мало вероватно да ће бити релевантно у контексту украјинског сукоба. Оно што је данас много важније је радар који је способан да делује против моћних електронских противмера и претњи од ракета земља-ваздух великог домета.

Ф-16 који се пребацују у Украјину немају модерне радаре и друге системе сличне онима који су инсталирани на најновијој верзији Блок 70/72. Њихови системи за електронско ратовање такође нису најновија технологија. САД неће ризиковати да одају оно што би могло пасти у руке Русије, истиче индијски маршал ваздухопловства.

Истовремено, он истиче многе предности руског Су-30: Сухој ловац има већи потисак и може дуже да одржава већу снагу. Су-30 такође има могућност да дуже остане у ваздуху. Има боље маневарске способности и наоружан је са више пројектила.

Ф-16 пребачени у Украјину, иако остављају много простора да се надограде у погледу технологије радара и авионике, и даље имају неке шансе за успех у обрачуну са Сухојем.

Заправо, то је могуће само у једном сценарију: брзи „налет“, лансирање ракета ваздух-ваздух дугог домета и једнако брз бег. У другим случајевима, руски Су-30 и Су-35 ће највероватније без проблема „склонити“ са неба „борбене соколове“ америчке производње.

Данас ракета АИМ-120 надмашује руску Р-77, али новија Р-77М надмашује већину западних ракета… Ф-16 такође може бити угрожен од стране руског МиГ-31, који је способан да носи до шест ракета ултра дугог домета Р-37М (300-400км), каже Чопра.

Foto: EPA/Profimedia

Сасвим је природно да је индијски пилот ветеран сматрао за сходно да се подсети како 2019. године Ф-16 нису били у стању да делују на било какав ефикасан начин против Су-30 МКИ у последњем индијско-пакистанском сукобу.

Затим, у ваздушној борби, индијски ловци су имали задатак да одвуку пажњу пакистанским ловцима и успешно избегну 3-4 ракете АМРААМ испаљене на њих. Док друга (главна) група борбених авиона индијског ратног ваздухопловства у то време могла је готово несметано да бомбардује предвиђени циљ – камп за обуку исламистичких милитаната који подржава Пакистан.

Иначе, током овог конкретног инцидента, индијски МиГ-21 је оборио пакистански Ф-16 (иако је неколико секунди касније и сам оборен његовим пројектилима).

Пакистанске ваздухопловне снаге користе десетине Ф-16, укључујући верзије АМ/БМ Блок 15 МЛУ, А/Б АДФ и Ц/Д Блок 52+. Односно, у питању је готово иста опрема (са радаром АПГ-68(В9) и ракетама АИМ-120Ц-5) коју Запад сада спрема да пребаци Украјини.

УКРАЈИНСКИ Ф-16

Након што је изгубила велики број својих авиона, Украјина је тражила модерни ловац са Запада. Многе западне земље су биле у процесу замене својих Ф-16 са такође америчким ловцима пете генерације Ф-35.

У мају 2023. међународна коалиција Британије, Холандије, Белгије и Данске објавиле су своју намеру да обучавају украјинске пилоте авиона Ф-16 пре могућих будућих испорука ради повећања способности украјинског ваздухопловства у актуелном сукобу.

Данска је понудила своје авионе за обуку. Румунија је понудила да буде домаћин будућег центра за обуку. Један број украјинских пилота почео је обуку у Данској и САД. 17. августа 2023. САД су одобриле трансфер Ф-16 из Холандије и Данске у Украјину након што су украјински пилоти завршили обуку.

Две земље ће наводно донирати Украјини до 61 ловац Ф-16 АМ/БМ Блок 15 МЛУ, за укупно 85 апарата Ф-16 који су обећани Украјини. Ови авиони се према најновјијим обећањима очекују на украјинском небу до краја лета 2024. године.

Стандард Блок 15 Мид-Лајф Упдејт (МЛУ) је дао могућност отприлике аналогну оној код авиона Ф-16Ц/Д Блок 50/52, са побољшаним системом детекције пријатељ-непријатељ, радиом и радаром и могућношћу ношења напреднијих пројектила који могу да дејствују изван визуелног домета (АИМ- 120).

СУ-30 МКИ

Сухој Су-30 МКИ споменут као референца у овом тексту господина Чопре је двосед, вишенаменски ловац који је развио руски Сухој, а направила га је по лиценци индијска компанија Хиндустан Аеронаутикс Лимитед (ХАЛ) за индијско ратно ваздухопловство ИАФ. У питању је варијанта породице Сухој Су-30/27 и у питању је тешки ловац дугог домета способан да дејствује у сим временским приликама.

Авион је скројен за индијске потребе и интегрише индијске системе и авионику, као и француске и израелске подсистеме. Има способности донекле сличне Сухој Су-35, са којим дели многе карактеристике и компоненте.

Први Су-30МКИ руске производње Индија је почела да користи 2002. године. Први Су-30МКИ састављен у Индији ушао је у употребу у новембру 2004. године Авион је окосница ИАФ-а, са приближно 260 апарата у употреби.

Земља порекла                           РФ                САД

Дужина                                      21.935 м       15.06 м

Распон крила                             14.7 м            9.96 м

Тежина                                      18,400 кг        8,573 кг

Максимално оптерећење        38,800 кг       19,187 кг

Брзина                                       2 Маха            2.05 Маха

Тачке вешања и оптерећење   12-8,130 кг      11 - 7,700 кг

Борбени радијус                       1,500 км           550 км

Мотор и потисак

СУ-30: 2×Сатурн АЛ-31ФП (123 кН сваки)

Ф-16:  1×Џенерал Елецтрик Ф110-ГЕ-129  (131 кН)

Радар и домет

СУ-30: НИИП Н011М Барс (Пантер) 400 км детекција, 200 км обележавање

Ф-16:  Блок 15 АПГ-66(В)2 150 Км

Ракете ваздух-ваздух (Домет)

Су-30:Р-77-1, РВВ-СД: 110 Км, касније Р-77М (193 Км)

Ф-16: АИМ-120 АМРААМ (120 км)

oruzjeonline.com/ваздухопловни маршал Анил Чопра

БОНУС ВИДЕО - НУКЛЕАРНЕ ВЕЖБЕ: Руске снаге вежбају електронско лансирање ракета током нестратешких вежби

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом