ЗАКЉУЧЦИ МИРОВНОГ САМИТА О УКРАЈИНИ: Ово пише у документу усвојеном у Швајцарској

Танјуг

16. 06. 2024. у 16:25

РАТ у Украјини изазива "људске патње и разарања великих размера", али за пут ка миру је потребно учешће свих страна, наводи се између осталог у завршном саопштењу након глобалне Мировне конференцији о Украјини која је одржана у Швајцарској.

ЗАКЉУЧЦИ МИРОВНОГ САМИТА О УКРАЈИНИ: Ово пише у документу усвојеном у Швајцарској

Фото: Michael Buholzer/Keystone via AP

Ово саоштење је подржала већина земаља учесница које су присуствовале самиту иако неке нису ставиле свој потпис на документ, попут Саудијске Арабије и Индије, преноси Ројтерс.

- Актуелни рат Руске Федерације против Украјине наставља да изазива велике људске патње и разарања стварајући ризике и кризе са глобалним последицама - наводи се у саопштењу са глобалне Мировне конференцији о Украјини.

Упозорава се да свако коришћење нуклеарне енергије и нуклеарних инсталација мора бити безбедно, прописно обезбеђено, заштићено и еколошки прихватљиво.

Фото: Michael Buholzer/Keystone via AP

- Украјинске нуклеарне електране и постројења, укључујући нуклеарну електрану у Запорожју, морају радити безбедно и под потпуном сувереном контролом Украјине, у складу са принципима ИАЕА и под њеним надзором - наводи се у заједничком саопштењу и истиче да је било каква претња или употреба нуклеарног оружја у контексту текућег рата у Украјин недопустива, преноси Укринформ.

У другој тачки саопштења се указује да глобална сигурност хране зависи од непрекидне производње и снабдевања прехрамбеним производима.

- У том смислу су слободна, потпуна и безбедна комерцијална пловидба, као и приступ морским лукама у Црном и Азовском мору, од кључне важности. Напади на трговачке бродове у лукама и дуж целе руте, као и на цивилне луке и цивилну лучку инфраструктуру су неприхватљиви - наводи се у саопштењу.

У трећој тачки се захтева ослобађање свих ратних заробљеника у предочава да сва депортована и противправно расељена украјинска деца, као и сви остали украјински цивили који су противправно притворени, морају бити враћени у Украјину.

- Верујемо да постизање мира захтева учешће и дијалог свих страна. Стога смо одлучили да убудуће предузимамо конкретне кораке у наведеним областима уз даље ангажовање представника свих страна - наводи се у саопштењу учесника Мировне конференције о Украјини које је потписало 80 земаља.

Потврђује се да Повеља Уједињених нација, укључујући принципе поштовања територијалног интегритета и суверенитета свих држава, мора бити основа у постизању свеобухватног, праведног и трајног мира у Украјини.

Председница Швајцарске Виола Амхерд изјавила је на конференцији за новинаре после самита, да је широко учешће показало да је међународна заједница забринута због рата у Украјини.

Фото: Michael Buholzer/Keystone via AP

- Месецима (пре конференције) смо разговарали о рату, снабдевању оружјем и војној подршци. Сада смо разговарали о миру, први пут на једном састанку на тако високом нивоу са толико земаља и организација. Чињеница да се огромна већина држава окупила овде и сложила о садржају заједничког саопштења конференције Биргенштоку показује шта се може постићи стпљивим дипломатским радом - нагласила је Амхердова.

Мировни самит у Украјини одржан је овог викенда у Швајцарској уз учешће стотинак делегација, али не и Русије која није позвана на скуп.

БОНУС ВИДЕО: РАКЕТНЕ ВЕЖБЕ У АТЛАНТИКУ: Бродови руске флоте стижу на Кубу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Црногорски судија пехаром ударио тренера из лажне државе Косово (ВИДЕО)