КИНЕЗИ ШПИЈУНИРАЛИ ЗА МИ6? Пекинг оптужио британску обавештајну агенцију да је регрутовала брачни пар са Далеког истока

А. В. В.

05. 06. 2024. у 06:45

ЗАТЕГНУТИ односи између Кине и Велике Британије додатно су се заоштрили после најновијих оптужби за шпијунажу, овога пута са Далеког истока.

КИНЕЗИ ШПИЈУНИРАЛИ ЗА МИ6? Пекинг оптужио британску обавештајну агенцију да је регрутовала брачни пар са Далеког истока

Танјуг

 Кинеско министарство државне безбедности уперило је прст у британску обавештајну агенцију МИ6, оптуживши је да је ангажовала брачни пар из Кине да у тајности раде за британску владу и достављају јој оперативне податке. Иако је саопштење Пекинга изазвало велике реакције у светској јавности, кинески надлежни органи одбили су да дају више детаља о случају, док су медији на зид ћутања наишли и од британске агенције, али и владе.

Кинеско министарство државне безбедности је у објави на платформи WeChat, најпопуларнијој друштвеној мрежи у Кини, навело да су оперативци МИ6 "намамили" човека са презименом Ванг, који је хонорарно радио за кинеску владину агенцију, током његове посете Британији 2015. где је боравио у оквиру програма размене студената. Наводи се и да је МИ6 "посебно бринуо о њему" и сазнао "да је имао снажну жељу за новцем". Додаје се да је агенција обучавала Ванга да постане шпијун и наредила му да се врати у Кину ради прикупљања информација. Наводи се и да је његова супруга, Џоу пристала да шпијунира за Британце. Кина напомиње да је случај и даље под истрагом, док нису изнели детаље како је брачни пар откривен, да ли су ухапшени, које податке су прикупили.

На мети ЦИА

МИНИСТАРСТВО државне безбедности Кине постало је активно на друштвеној мрежи WeChat лане где објављује случајеве шпијунаже и позива грађане да се придруже борби против стране инфилтрације. Државно тело је на платформи објавило и да је кинеске држављане који студирају и раде у иностранству, наводно, регрутовала америчка ЦИА.

- Надлежни органи су објавили детаљне информације о случају. Немам шта да додам - истакла је портпаролка кинеског МИП.

Ово је само један од многих случајева који су изашли на површину у минулом периоду кад је реч о међусобним оптужбама за шпијунажу две земље. Пре месец дана, тројица мушкараца у Великој Британији оптужена су за прикупљање обавештајних података за службу из Хонг Конга. Британска влада је у марту оптужила Кину за сајбер нападе који су компромитовали гласачке записе десетина милиона људи. Такође, оптужила је двојицу мушкараца, ухапшених прошле године, за шпијунирање у корист Кине. Један од њих двојице је, иначе, радио као истраживач у парламенту.

У јануару је кинеско министарство државне безбедности саопштило да је ухапсило странца који је радио за МИ6. Он је британској влади доставио 14 државних тајни, саопштило је Министарство, подсећа "Њујорк тајмс".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈЕ И НИЈЕ МОГЛО: Никола Јокић направио инцидент на окупљању кошаркаша Србије