РУСИ “УЛОВИЛИ” ТРИ ПВО СИСТЕМА: Ланцет смртоносан за украјинске Осе 9К33 (ВИДЕО)
РУСКА војска гађала је три совјетска система противваздушне одбране 9К33 Оса кратког домета украјинских снага у правцу Харкова користећи лутајућу муницију Ланцет.
Снимци удара које је извела Група снага Север објављени су на друштвеним мрежама између 29. и 31. маја. Удари су уништили два система ПВО. Трећи је претрпео само лака оштећења, али га је посада напустила.
Украјина је наследила око 120 Оса од Совјетског Савеза. Нису сви ови системи били у оперативном стању када је ескалирао сукоб фебруара 2022. Касније је Украјина од Пољске добила додатни унапређени Оса-АКМ-П1.
Оса може да гађа ваздушне циљеве као што су ловци, хеликоптери, беспилотне летелице користећи ракете вођене радарском командом са дометом од 15 километара и висином од 12 километара.
9К33 Оса је систем противваздушне одбране који дејствује на малим висинама, кратког домета који користи командно навођене ракете и познато је да има оптички систем за праћење као резерву својим радарима.
Ракетни систем земља-ваздух је монтиран на врху БАЗ-5937 са шест точкова, потпуно амфибијским и ваздушно преносивим транспортерским лансером и радаром. Радар се користи за откривање и праћење циљева, док се командни центар користи за одабир и гађање циљева као и за навођење пројектила у лету. Саме ракете се руководе радио-контролом, што омогућава корекцију курса у лету.
Ланцет, који је коришћен за гађање три украјинска система Оса, развила је ЗАЛА Аеро Гроуп, подружница руског одбрамбеног гиганта Концерна Калашњиков.
Компанија производи две верзије лутајуће муниције, Изделије-52 са издржљивошћу од 30 минута и бојевом главом од једног килограма и већу Изделије-51 која има издржљивост од 40 минута и наоружана је бојевом главом од три килограма.
Лутајућа муниција лети према одређеном подручју помоћу инерцијалног навигационог система уз помоћ ГЛОНАСС-а. По доласку у подручје, оператер користи уграђени електро-оптички систем преко двосмерне везе за пренос података да открије, прати и закључа мету. Систем ласерског домета затим контролише детонацију бојеве главе.
Мали радарски пресек и минимални инфрацрвени знак лутајуће муниције на електрични погон чине је веома тешким за откривање и пресретање.
Украјински покушаји да зауставе Ланцет да лутају муницијом ватром противваздушне одбране, електронским ратовањем или противмерама углавном су били неуспешни.
Руска војска покренула је ограничену копнену операцију у правцу Харкова раније овог месеца након поновљених напада кијевских снага на Белгорд и друге суседне руске регионе. До сада је заробљено више десетина насеља.
Према руским изворима, сузбијање система противваздушне одбране кратког домета као што је Оса је кључно за успех копнених операција јер олакшава операције ловаца-бомбардера, хеликоптера за напад и дронова.
9К33 ОСА УКРАТКО
9К33 Оса је мобилан, намењен малим висинама, тактички одбрамбени ракетни систем земља-ваздух кратког домета дизајниран у Совјетском Савезу.
Развој Осе почео је 1960. године у Совјетском Савезу као одговор на амерички противракетни одбрамбени систем Маулер. Оса је ушла у службу у Совјетској армији 1971. године, док је Оса-М (НАТО номенклатуре СА-Н-4 Гецко), поморска верзија система, уведена 1972. године.
Надограђене верзије ракетног система укључују Оса-АК (СА-8Б Гецко Мод-0) и Оса-АКМ (СА-8Б Гецко Мод-1).
Извозне верзије ракетног система биле су на тржишту и под именом 9К33 Ромб. Ракетни систем и његове варијанте извезени су у многе земље по свету, па и Србију, Хрватску, Бугарску, Румунију и Украјину. Током сукоба у Украјини, пренели смо вести о неколико уништених Оса од стране руских дронова камиказа, а било је и руских губитака.
Противваздушни систем носи ракете дужине 3,2 м, пречника 0,21 м и тежине до 126 кг.
Ракета може да носи 14,5 кг високоексплозивне фрагментационе бојеве главе. Ракете почетне производне верзије имале су максимални домет од 10 км и максималну висину дејствовања од 5 км. Домети су повећани на неким верзијама система.
Бројне земље су модернизовале систем 9К33 Оса како би побољшале његове могућности детекције и домет пуцања након његовог ступања у употребу. Његова белоруска надоградња је позната као Оса-1Т, док се пољска надоградња зове Оса-АКМ-П1 Задло.
Руска новинска агенција ТАСС јавила је да је ракетни систем Оса-АКМ уништио 115 ваздушних циљева у борбеним мисијама у Украјини још у августу 2022. године.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕР: Лет СУ-25 у борбеним мисијама изнад зоне сукоба у Украјини
Препоручујемо
ФОРБС ТВРДИ: На западу забринути због брзог развоја руских дронова Герањ (ВИДЕО)
01. 06. 2024. у 19:06
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)