ОДЗВОНИЛО ПРЕВАРАМА У МЕЂУГОРЈУ: Понтификат папе Фрање, Госпа није управник поште који свакодевно шаље своје поруке
СВЕТА Столица је објавила нова правила за регулисање натприродних појава и тиме је стигла одлука Ватикана да разбије наводна указивања Мадоне, а против митомана, превараната и „верског маркетинга“ након бројних прекорачења па тако и у случају Међугорја.
У Документу Дикастера за доктрину вере (објављеном у петак на конференцији за штампу) а који је започео рад 2019. у ревидирању правила, којег је одобрио папа, а након пекорачења и у случају Међугорја као феномена натприродног прецизирано је како „натприродним се неће више проглашавати осим у ванредним случајевима за које одлучи лично папа“, бискупи ће међутим у договору са Црквом у Риму моћи да дају зелено светло за ходочашће „народу божијем“. Тако Црква неће више бити укључена у званично дефинисање натприродних феномена за које би могло бити потребно дуго времена да се детаљно проуче.
Текст кардинала Виктора Мануела Фернандеза префекта Дикастера за Науку вере, теолога од поверења папе Фрање и монсињора Арманда Матеа секретара истог Декастера, ступа на снагу 19. маја на велики католички празник Духови, тим чином стигло се до ажурирања процеса „наводних натприродних феномена“, а предвиђено је шест различитих поглавља за разликовање „натприродних појава“, од одобрења до негативне пресуде, а Црква ће се ограничити на одобравање побожности и ходочашћа. Тако ће се избегавати „компликоване ситуације“, од економске одбране до злоупотребе од секташког понашања па до психопатологије „које изазивају забуну код верника“, обрачунавајући се са варалицама и подвалама у заштити верника.
Иако у Документу нема појединачних имена и места која су служила за претекст на које појаве се односе нова правила, Међугорје се истиче на првом месту у медијима као повод за нова правила подразумевајући бројна најновија „указивања“ стога је било неопходно појашњавање и пооштравање, тако ће на сцени бити нови критеријуми за анализу и могуће прихватање или одбацивање случајева у којима само „повика указивања“ неће моћи више имати утицаја на медијско извештавање о контроверзним Маријиним указивањима, јер се веома често у последње време како у Италији тако и у бројним другим земљама појављују случајеви наводних визионара, уплаканих Богородица, углавном сузе крви, привиђења разних врста често способних да наруше лаковерност многих верника.
Нова верзија смерница које је 1978. године написала бивша Света канцеларија, а пре појаве интернета и случаја Међугорје такође спада у нова правила. Света Столица је морала да предузме акцију успостављајући веома прецизне тачке за разлучивање о феноменима, упозоравајући и базу поклоника и локалних пастира који су можда умешани у контекст мање или више мистериозних случајева за које се верује да су натприродни.
Све што је раније било дефинисано било је пре појаве интернета, много пре друштвених медија и вештачке интелигенције, пре 11. септембра, пре пада Берлинског зида, пре рата у Југославији. И пре наводних указивања Мадоне у Међугорју у граду у БиХ у којем се 1981. догађало нешто „натприродно“ чиме се ризиковало да се помеша са манипулацијом, политичким инструментализовањем и ходочасничким послом.
Понтификат папе Фрање је између осталог означавао не малу озбиљност чак у на познатим догађајима са огромном побожном привлачношћу попут оне у Међугорју а својевремено речима „Госпа није управник поште који свакодневно шаље поруке“ и више пута понављао у поводу наводних визија у одређеним интервалима и у одређено време.
Указивање мадоне у Међугорју Из извештаја о Међугорју Комисија кардинала Камила Руинија формирана 2010, основао је папа Рацингер, радила је четири године и предала потом извештај папи Фрањи о истраживању. Из извештаја резултира да је првих седам маријанских указивања која су се десила између 24. јуна и 3. јула 1981. шесторици визонара проглашено истинитим али се папа Фрања увек изражавао са скептицизмом о указивању Мадоне у босанском граду иако је Комисија позитивно оценила приказивања у тој првој фази, затим истражујући скептицизам према одређеним „пословним“ дешавањима никада није објављен у целости.
У једном интервјуу (маја 2023.) кардинал Руини је изјавио како је папа Фрања два пута морао да интервенише на његову молбу да „заустави оне у Ватикану који су желели да спрече нашу Комисију за истраживање о Међугорју да заврши свој рад“, не одговоривши на питање ко је имао интерес да омета рад Комисије, чак иако је папа желео да сачува Међугорје на пасторалном нивоу као место молитве и као одредиште за милионе ходочасника сваке године.
Почетком маја 2023. формирана је и Радна група за борбу против обмана јер је превише људи било преварено, Међународна опсерваторија за указивања и мистичне појаве повезане са Мадоном почела је да проучава тај феномен и помаже бискупима који затраже помоћ. Схватила се доктринарна грешка, проблеми морала али и менталне болести, неоравдано богаћење, преваре и обмане неспособних: толико је проблема који су се могли сакрити иза наводних указивања и то у таквом порасту да је Црква морала да крене са испитивањима привиђења и мистичних појава повезаних са Маријом и са обманама које се ковитлају око њеног лика.
Препоручујемо
ПАПА ФРАЊА УПУТИО АПЕЛ: Рат је обмана и пораз, мир се постиже кроз братство
11. 05. 2024. у 23:00
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (3)