У ИТАЛИЈИ ПЛАТА МАЊА НЕГО 1990: Убрзано тоне стандард на апенинском полуострву

ИТАЛИЈА је једина земља ЕУ где су зараде опале. Пре 30 година се зарађивало више него данас, па је Италија имала највећи реални пад плата међу великим економским силама. Само између 2021. и 2022. године вредност плата је пала за 7,3 одсто.

У ИТАЛИЈИ ПЛАТА МАЊА НЕГО 1990: Убрзано тоне стандард на апенинском полуострву

Фото: АП

У глобалне податке о смањењу зарада, које је објавио Европски институт за статистику (Евростат), улазе и они који се односе на зараде особа без сталних уговора, младих на пракси, као и на око два милиона људи који раде са сезонским уговорима у туризму и услугама, где се плаћа и на црно. Европска статистика оцењује да је реални пад примања у Италији драматичан. Главни узрок губитка куповне моћи Италијана је велика инфлација која је резулат рата у Украјини, уз галопирајући раст цена енергената.

Номиналне плате су порасле, али недовољно у поређењу са инфлацијом. Реалне зараде на Апенинском полуострву већ су опале за 2,9 процената између 1990. и 2020. године. Између 2019. и 2022. године просечна годишња плата сваког италијанског радника смањена је за приближно 1.000 евра. Ово је учинило Италију једном од земаља са најнижим растом плата у Европи, само је осам држава ЕУ повећањем примања надокнадило губитак куповне моћи услед инфлације. Италија није међу њима.

Највећи раст остварила је Француска, са повећањем од пет одсто, у Немачкој је порасла за 2,7 процента а у Чешкој за 4,4, док у Италији само за 1,1, недовољно да се избегне пад реалне вредности зарада. Чак 56 одсто Италијана зарађује мање од 1.300 евра, а само четири процента више од 2.850 евра месечно. Председник Себастијано Фада подсећа да већ дуго заговарана тема о гарантовању минималних зарада није уведена, јер су на политичкој сцени на делу многе конфронтације за и против.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОКТОР КОШАРКЕ, НИКОЛА ЈОКИЋ: Србину нико раван у једном важном статистичком параметру