НЕМЦИ У ВОЈНИКЕ ПО СИЛИ ЗАКОНА? Берлин дорађује систем оружаних снага у светлу измењене безбедносне ситуације
СИСТЕМ немачких оружаних снага, интензивно се дорађује у светлу измењене безбедносне ситуације. Осим раније најављене генералне стратегије, коју Берлин пише први пут од окончања Хладног рата, новина је реформа регрутације да би се решио проблем хроничног недостатка војног кадра, објавио је лист Велт. Очекује се да ће Нацрт измена оружаног система, бити обелодањен почетком јуна. Крајње неуобичајено за законодавне поступке, предлози новина из пера Министарства одбране Немачке, још нису наишли на позитиван одјек у влади канцелара Олафа Шолца.
Још необичније је да на челу војног ресора стоји социјалдемократа Борис Писторијус, Шолцов страначки колега. С друге стране, измене подржава опозициона Хришћанско-демократска унија(ЦДУ) и у томе је усамљена на домаћем политичком паркету. Владајућа тространачка коалиција, социјалдемократа, Зелених и либерала, као и сам канцелар, нису одушевљени том идејом, баш као ни остале партије из табора опозиције. Шолц је јесенас оценио да "није добра идеја све ово преокренути".
Писторијус, међутим, "гура" промене, а недавно је свом америчком колеги Лојду Остину обећао јачи војни ангажман Берлина. Издвајање од два одсто БДП за одбрану само је почетак, а Немачка је на озбиљној прекретници, оцењује Дојче веле.
Министарство одбране Немачке припремило је неколико предлога за реформу регрутације. У јавности Писторијус је први пут је покренуо питање поновног увођења обавезног војног рока прошлог месеца, током представљања амбициозног свеобухватног плана војне реформе, чији је циљ да Немачка буде боље припремљена за евентуални оружани сукоб. Обавезно служење војног рока, укинуто је 2011. године, што се сада сматра огромном грешком.
Прошле недеље, Министарство је представило три опције, наводи недељно издање Дие Велт, позивајући се на интерне документе. Први и "најопрезнији" је "усмерен на искориштавање свих могућности за добровољно служење војног рока".
По првом плану, сви младићи са навршених 18 година, морају да буду пријављени у војсци и да добију информативне материјале о служби у Бундесверу. Они тада могу, ако желе, да попуне упитник о свом психичком и физичком стању и мотивацији за служење војног рока. Вољни да се придруже војсци, потом пролазе процену. Ова опција, описује се као варијанта која захтева само мање законске измене, а веома је значајна. Она је међутим, истиче Велт, потенцијално неадекватна, јер неће моћи да задовољи потребе за регрутовањем војника, између "30.000 и 40.000", годишње.
Друга опција, учинила би регистрацију обавезном за све немачке мушкарце од 18 и више година. И жене би Бундесвер контактирао, али на добровољној основи. Како пише Велт, овај модел је у Министарству оцењен као "веома прикладан из перспективе кадровског планирања који би омогућио да се затворе тренутни дефицити".
Поновно активирање обавезног војног рока, снажан је политички сигнал нашим партнерима у Европи, системским ривалима и у НАТО, такође се наводи у документу. Такве промене би могле да се уведу једноставном изменом закона, без потребе за изменом Устава, коментарише лист.
Трећа опција би увела "родно неутралан" модел регрутације и учинила би регистрацију и потенцијални војни рок обавезним за оба пола. Додатно би се увела алтернативна служба у медицинским или ватрогасним службама. Званичници министарства описали су овај модел као "опцију која највише обећава у погледу задовољавања потреба" војске.
И даље би била потребна "свеобухватна промена правног основа за успостављање обавезног служења војног рока и служења војног рока", наводи се у документима. Аутори реформе, међутим, признају да увођење оваквих промена "не би било лако због јасног скептицизма, посебно међу млађом генерацијом".
Безбедносна подршка ЕУ Украјини
ЕУ је саставила нацрт документа о дугорочној безбедносној подршци Украјини која подразумева да се у наредним годинама властима у Кијеву обезбеде веће количине оружја, војна обука и друге врсте помоћи, пренели су европски медији. Нацрт документа, који је протеклог викенда први обелоданио немачки лист Велт ам Зонтаг, садржи могуће европске безбедносне обавезе према Украјини, које би, према очекивањима званичника, требало да буду озваничене у јуну или у јулу ове године. У случају "будуће агресије" ЕУ и Украјина би, у року од 24 сата, одржале консултације о потребама Кијева и "брзо одредиле" редослед потеза у складу са тим потребама.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)