АМЕРИКАНЦИ БЕСНЕ, КИНЕСКИ МОЋНИ ЗМАЈ ИДЕ У УАЕ? После одбијања продаје Ф-35 Емирати се окренули ка набавци Ј-20 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

26. 04. 2024. у 21:00

ТО је удар који САД можда нису ни очекивале. Након што је одбијен ловац пете генерације Ф-35 Лајтинг 2, његов савезник, Уједињени Арапски Емирати, наводно гледају у Кину како би појачали своју безбедност истраживањем (могућности набавке) свог стелт ловца пете генерације Ј-20.

АМЕРИКАНЦИ БЕСНЕ, КИНЕСКИ МОЋНИ ЗМАЈ ИДЕ У УАЕ? После одбијања продаје Ф-35 Емирати се окренули ка набавци Ј-20 (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Шансе да Ченгду Ј-20, двомоторни стелт борбени авион за све временске услове који је развила кинеска Chengdu Aerospace Corporation за Ваздухопловство Народне ослободилачке армије (ПЛААФ), постане део флоте УАЕ из дана у дан су све јачи.

Жеља УАЕ да набави борбени авион Ф-35 2020. године пореметила је нормализацију односа са Израелом. Израел је овај корак видео као покушај да се поткопа његова безбедносна доктрина одржавања војне супериорности у региону.

Израелска безбедносна доктрина је дуго давала приоритет војној супериорности над својим суседима тако што је или добијала најнапреднију војну технологију од САД или је ускраћивала земљама у свом суседству.

Чланак у National Interest тврди да би „ова тензија сада могла довести УАЕ према другим потенцијалним војним добављачима попут Кине“.

Фото: јутјуб принтскрин/Silja Pluton

Недавни ангажмани УАЕ и Кине указују на повећање сарадње, укључујући потенцијалну војну сарадњу, што је наглашено интересовањем УАЕ за кинеске авионе попут Ј-20 након њихове немогућности да обезбеде Ф-35. Ова промена би могла да преобликује регионалну војну динамику и утиче на стратешке везе између САД и Залива, додаје се у чланку.

Везе између два ваздухопловства, УАЕ и Кине, су у порасту. Генерал-мајор Салех Мохамед бин Мајрен Ал Амери, командант здружених операција за УАЕ, посетио је 23. априла Пекинг и састао се са генерал-потпуковником Чанг Дингчијуом, командантом Народноослободилачке војске-Ваздухопловних снага (ПЛААФ), у штабу Кине Министарство одбране.

Одлучивање за Ј-20 изгледа вероватно, пошто су УАЕ већ добили кинески Falcon L-15 напредни школски авион. Испорука Falcon L-15 се сматра као посао којим Кина добија упориште на одбрамбеном тржишту Блиског истока.

Ако УАЕ изабере Ј-20 за своју флоту, то би заиста променило утицај САД у региону, као што знамо. УАЕ играју утицајну улогу на Блиском истоку и кључни су партнер Сједињених Држава. Они сарађују на различитим питањима, укључујући одбрану, непролиферацију, трговину, спровођење закона, енергетску политику и културну размену.

Кинески медији су тврдили да би „појава врхунских ловаца као што је Ј-20“ изазвала ексклузивни образац снабдевања САД у региону. У чланку се наглашава да су УАЕ и друге земље богате нафтом на Блиском истоку увек куповале најбоље оружје за своје снаге, а с обзиром на то да је амерички Ф-22 “Раптор” (програм) укинут и да се чини да је америчка продајна стратегија "фаворизује" Ф-35 на Блиском истоку; то је прилика за кинеске ловце да уђу на Блиски исток.

Оно што ће бити со на рани је то што су САД тврдиле да је Ј-20 крађа америчког програма борбених авиона пете генерације. Новинска прича Пентагона из 2018. о годишњем извештају Министарства одбране о Кини помиње да би очигледне сличности између Ј-20 и Ф-35 могле бити резултат шпијунаже.

На први поглед, изгледа да Ј-20 показује неку сличност са Ф-35, посебно комбиновани предњи крај тела крила и унутрашње уграђене, конформне издувне цеви.

УАЕ И САД – ЉУБАВНА СВАЂА ИЛИ РАСКИД

Економски, УАЕ су највеће извозно тржиште Сједињених Држава у региону Блиског истока и Северне Африке. Преко 1.000 америчких фирми послује у УАЕ, а многе друге га користе као регионално седиште за пословање широм Блиског истока, северне Африке и делова Азије.

У погледу безбедносне сарадње, две земље су развиле јаке међувладине везе, укључујући блиску безбедносну сарадњу. САД имају амбасадора који борави у УАЕ од 1974.

Друга америчка медијска публикација, The Hill, објавила је 2023. да Емирати све више нагињу ка Русији и Кини ради економског раста и дипломатског утицаја. Кина је највећи глобални трговински партнер УАЕ без нафте, а УАЕ су други по величини трговински партнер Кине.

Фото: ЕПА

2021. године амерички обавештајци су сазнали за тајни војни објекат Кине у луци УАЕ. УАЕ су пристале да зауставе пројекат на инсистирање Америке, али је изградња обновљена до краја 2022. Прикључак за струју и воду, заједно са изградњом периметралног зида, урађен је за логистичку базу ПЛА.

Извештај у Вашингтон посту из 2023. године указује да су активности у луци у близини Абу Дабија један од ретких случајева да се УАЕ приклања кинеској војсци на рачун свог дугогодишњег савезника, САД.

Изграђене у оквиру „Пројекта 141“, логистичке базе су део кинеских планова да изгради глобалну војну мрежу од најмање пет прекоморских база и 10 локација за логистичку подршку до 2030.

Ф-35 и Ј- 20 Фото ЕПА / Free Images Pixabay


Ф-35 ПРОТИВ Ј-20

Локид Мартин Ф-35 Лајтинг 2 и Ченгду Ј-20 су два напредна борбена авиона пете генерације.

Ф-35 је једносед, једномоторни, вишенаменски ловац који су развиле Сједињене Државе. Дизајниран је за широк спектар мисија, укључујући борбу ваздух-ваздух и ваздух-земља. Ј-20, који је развила Кина, такође је ловац пете генерације са стелт могућностима.
Што се тиче домета, каже се да Ј-20 има већи домет од Ф-35. Ово му омогућава да пређе велике удаљености без допуњавања горива, што је витални фактор у стратешким ваздушним операцијама.

Ј-20 покреће домаћи мотор који се зове WS-15 турбовентилатор са накнадним сагоревањем. Ово му омогућава да достигне максималну брзину близу 2 маха (1.535 миља на сат) са плафоном од 60.000 стопа и дометом од скоро 700 миља.

Извештава се да је Ј-20 бржи од Ф-35. Речено је да је Ј-20 способан да ради при максималној брзини од 2,0 маха, што је брже од брзине Ф-35 при 1,6 маха.

Ј-20 такође има стeнд-оф ракетно лансирање – способност да остане ван домета непријатељске противваздушне одбране и нападне ракетама изван визуелног домета. Може да носи више оружја од Ф-35. Ј-20 се такође може похвалити нижим оперативним трошковима од Ф-35.

-Ј-20 ради са капацитетом попут „камиона бомбе“ да испоручи више убојних средстава од Ф-35 у једној мисији, јер може да полети са 27.998 фунти унутрашњег и спољашњег убојног средства, у поређењу са Ф-35 у “режиму звери”, који може да путује са 18.000 фунти оружја, написао је амерички стручњак за одбрану Крис Осборн.

Ф-35 има предност у односу на Ј-20 због своје напредне авионике и пакета сензора. Амерички ловац 5. генерације такође има могућност вертикалног полетања и слетања (ВТОЛ) и широк профил мисије.

Укратко, Ј-20 има предности у домету, капацитету наоружања и прикривености, док се Ф-35 истиче у авионици, управљивости и свестраности. Оба авиона представљају најсавременију технологију и редефинишу способности ваздушне борбе.

(eurasiantimes.com/Риту Шарма)

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (1)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом