АМЕРИЧКИ СТУДЕНТИ ПРОТИВ РАТА У ГАЗИ: Демонстранти захтевају прекид ватре и да се факултети одрекну веза са Израелом
МАСОВНИ протести студената на угледним универзитетима широм САД због рата у Појасу Газе отргли су се контроли у понедељак када је полиција ушла у кампусе ухапсивши неколико десетина академаца. Органи реда су најпре деловали на факултету у Њујорку, а затим у кампусу универзитета Јејл у Конектикату где су привели најмање 47 демонстраната, док је Колумбија због протеста отказала наставу уживо.
Академци у САД су убрзо почели да се буне против сукоба на Блиском истоку и да развијају шаторска крила и на другим универзитетима широм земље, на Берклију, Технолошком инситуту Масачусетса (МИТ), Универзитету у Мичигену, Емерсон колеџу и Тафтсу.
На Јејлу већ данима на стотине академаца протестује, захтевајући од Универзитета да прекине везе са произвођачима војног оружја. Управа је небројено пута апеловала на студенте да се разиђу или ће се у супротном суочити са дисциплинским мерама. Упркос упозорењима, студенти су наставили са окупљањем због чега је морала да реагује полиција. Иста сутуација одиграла се и у Њујорку, где су се демонстранти упорно огушавали о претње надлежних. Полиција је у понедељак упала у гужву рушећи шаторе које су студенти раније поставили, а дошло је и до мањих сукоба са демонстрантима који су одбијали да оду, тражећи прекид ватре у енклави. Ухапшено је више од 150 особа.
- Нећемо стати, нећемо се одморити - викали су студенти, пренео је британски "Гардијан".
Полиција је морала да реагује и прошле седмице, када је председник Универзитета Колумбија Немат Минуш Шафик позвао њујоршку станицу да "очисти" шаторски камп на његовом главном травњаку од студената који захтевају да се колеџ одвоји од компанија које су повезане са Израелом. Више од 100 студената ухапшено је у четвртак под оптужбом за упад на територију факултета, а учесници су суспендовани. Шафик је истакао да су тензије у кампусу искоришћене и појачане преко појединаца који нису повезани са Колумбијом, а који су дошли у кампус да "следе своје циљеве".
Власти Универзитета у Њујорку саопштиле су да су примиле извештаје о "застрашујућим повицима и неколико антисемитских инцидената". Демократска конгресменка Кети Менинг, која је у понедељак обишла Колумбију, рекла је да је тамо видела демонстранте који су позивали на уништење Израела. Чланови протестних група негирали су антисемитизам, тврдећи да је њихова критика резервисана за израелску државу и њене присталице.
Амерички председник Џозеф Бајден је одговарајући на питање новинара о протестима студената рекао да "осуђује и антисемитске протесте и оне који не разумеју шта се дешава са Палестинцима".
У међувремену, сукоби у Појасу Газе су се наставили. Изралеске одбрамбене снаге (ИДФ) бомбардовале су север енклаве, што је локлано становништво описало као једно од најјачих гранатирања последњих недеља. Истовремено, службе Хитне помоћи у Појасу Газе извукле су тела 283 Палестинаца из масовне гробнице у медицинском комплексу Насер у Кан Јунису након повлачења ИДФ, известио је Си-Ен-Ен. Јуче ујутру је на истом месту пронађена су још 73 тела.
Дете погине сваких 10 минута
ПРЕМА последњим подацима министарства здравља у Гази, до сада је у сукобима настрадало више од 34.000 Палестинаца, док је агенција УН за помоћ палестинским избеглицама (УНРВА) објавила узнемирујући податак да у енклави на сваких 10 минута погине по једно дете.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)