НОВИ РУСКИ УДАРИ ПО РВ И ПВО УКРАЈНЕ: Страдали С-300, МиГ-29 и нови радар Пеликан (ВИДЕО)
РУСКА војска је извела још једну рунду удара на украјинске снаге, погађајући високо вредне циљеве у регионима Дњепропетровска и Харкова, укључујући ловац МиГ-29, ПВО систем С-300 и радар 79К6 Пеликан.
У Дњепропетровску су тактичке балистичке ракете уништиле борбени авион МиГ-29 у ваздухопловној бази Авијаторское, као и систем ПВО великог домета С-300ПС који је био распоређен у близини.
У међувремену у Харкову, радар 79К6 Пеликан дугог домета за осматрање распоређен у близини насеља Роздолне уништен је прецизном муницијом, највероватније вођеном бомбом ваздушног лансирања са додатим УМПК модулом.
Последњих месеци руска војска је појачала ударе на високо вредне циљеве украјинских снага иза линије фронта у зони својих војних операција, углавном користећи ракетни систем 9К720 Искандер и бомбе опремљене УМПК комплетима за једрење и навођење, попут ФАБ-500 М-62.
Ракетни удари су оштетили или уништили три украјинска ловца МиГ-29 у бази Авијаторскоје и уништили ПВО систем С-300ПС у оближњем насељу Љубимивка раније ове недеље о чему је веч писано.
МИГ-29
Недавни удари су истакли лош статус украјинске противваздушне одбране, која више нема способност да ангажује чак ни руске извиђачке беспилотне летелице које се користе за координацију ракетних, бомбашких и артиљеријских удара.
Око 40 МиГ-29А, МиГ-29С, МиГ-29МУ1 и МиГ-29МУ2 било је у служби кијевских снага пре почетка руске операције у Украјини пре више од две године. Прошле године Украјина је такође добила најмање 27 МиГ-29Г и МиГ-29АС из Пољске и Словачке.
Руска војска је оборила добар део од ових ловачких авиона или их уништила на земљи. Међутим тачан број се не зна. Упркос бројним надоградњама и фантастичним перформансама, ове авионе стижу године, те више нису толико ефикасни. Није познато ни колико је МиГ-ова 29 тренутно у служби украјинског вадухопловства.
ПВО С-300
Украјинске снаге су такође имале у употреби око 100 батерија С-300П, С-300ПТ, С-300ПС и С-300В1 пре почетка ескалације сукоба фебруара 2022. године. Кијев је од Словачке добио једну батерију С-300ПМУ у првих неколико месеци од ескалације сукоба.
Многи од ових система су такође уништени, оштећени или заробљени од стране руске војске, али као ни за авионе, тачан број преживелих се не зна. Руска војска је последњих месеци интензивирала ударе на вредне украјинске циљеве иза линије фронта.
Са друге стране радар Пеликан је релативно нов. Оружане снаге Украјине први пут су извеле успешно тестирање нове мобилне тродимензионалне радарске станице Пеликан 79К6 током стратешке вежбе „Рубиж 2016“.
КИЈЕВ У ЛОШОЈ ПОЗИЦИЈИ АЛИ СТИЖЕ АМЕРИЧКА И НЕМАЧКА ПОМОЋ
Данас се украјинско ваздухопловство али ни ПВО не може сматрати ефикасним. Покушаји Запада да оживе украјинску ваздухопловну моћ до сада су имали мало успеха узевши у обзир величину територије ове земље, док би свежи ПВО системи требало да стигну из Немачке, а од јуче сазнајемо и из САД.
Очекиваних такође времешних 60 ловаца Ф-16, који од западних партнера Кијеву почињу да стижу до краја пролећа, донекле може побољшати позицију украјинског ваздухопловства, међутим то је далеко од довољног. Они вероватно неће направити осетну разлику у односу на супериорно руско ратно вадухопловство.
Украјинска војна авијација је и пре ескалације сукоба очигледно била инфериорнија у свим аспектима од руске, али чак и тада, барем у првим фазама сукоба, Руси кренувши лаковерно и благо, нису искористили ову предност.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)