РУСИ НАПРЕДУЈУ КА УГЉЕДАРУ И КОНСТАТИНОВКИ: Потпуно заузета Новомихајловка руске снаге журе пре него стигне помоћ из САД (ВИДЕО)
ДОК се Американци припремају за опремање украјинских оружаних снага новим системима наоружања, укључујући нове ракете АТАЦМС, наводи се да су руске трупе у потпуности заузеле насеље Новомихајловка у правцу Доњецка.
Oчекује се да ће украјинска војска добити нове ракете АТАЦМС са дометом од 300 км као део америчког војног пакета помоћи.
ЈОШ ЈЕДНО НАСЕЉЕ У РУКАМА РУСА
Детаљније и према новим ажурирањима релевантних медија, руска војска је успешно завршила операцију заузимања Новомихајловке у правцу Доњецка. Ово достигнуће даје руским трупама могућност да даље напредују у овом сектору фронта.
Руски извори јавили су да руска војска тренутно „чисти“ подручје око насеља, међутим, већина украјинских војника је претходних дана већ масовно побегла из Новомихајловке. Конкретно, речено је да је 155. бригада маринаца Москве протерала јединице украјинске војске са тог подручја.
За Русе, заузимање Новомихајловке сматра се великим успехом, јер ће помоћи снагама да прошире своје тактичке способности и боље координирају напад на оближњи Углендар и да се тиме приближе Константиновки.
Операција руских трупа заузимања Новомихајловке била је прилично компликована и тешка, преносе Руси и додају да је то село донедавно било један од најкритичнијих утврђених центара украјинске војске, дајући му приступ у правцу јужног Доњецка и околина од Угљедара.
РАКЕТЕ АТАЦМС ЗА КИЈЕВ
У другим недавним вестима, с обзиром на то да је Представнички дом САД одобрио пакет помоћи Украјини, очекује се да ће Кијев добити нове системе наоружања, укључујући ракете дугог домета АТАЦМС. Ове ракете показују способност да погоде непријатељске циљеве чак и на удаљености од 300 километара.
Пакет војне помоћи који треба да буде достављен украјинским оружаним снагама има укупну вредност од 61 милијарду долара и одобрен је са вишемесечним закашњењем због приговора републиканаца из америчког Конгреса.
Након одобрења Представничког дома САД, документ ће бити послат Сенату САД и ако га он одобри, ићи ће на коначан потпис америчком председнику Џоу Бајдену.
Очекује се да ће неки од система укључених у пакет почети да се испоручују у Украјину врло брзо, чак и током следеће недеље.
Украјински председник Володимир Зеленски изјавио је недавно да ће ракете дугог домета АТАЦМС “помоћи Украјини да погоди ваздушне базе на привремено окупираном Криму одакле Русија лансира прецизно навођене ракете”.
ГЕНЕРАЛ БРАУН: МАЛИ РИЗИК ОД ЕСКАЛАЦИЈЕ
Председник Комитета начелника генералштабова Оружаних снага САД, генерал Чарлс Браун, у вези са перспективом снабдевања Кијеву ракетама проширеног домета АТАЦМС, најавио је смањење ризика од ескалације у Украјини.
Према његовим речима, „уздржан одговор“ Русије на серију недавних напада УАВ у унутрашњости земље омогућио је Пентагону да прилагоди своју анализу ризика од испоруке балистичких пројектила Украјини.
Сматрам да ризик од ескалације није тако висок као што је можда био на почетку процеса, рекао је амерички генерал на састанку са вашингтонском групом војних посматрача.
С тим у вези, Браун је позвао Конгрес на брзо усвајање пакета помоћи Кијеву. Он је додао да ће се Украјина у догледној будућности суочити са континуираним гранатирањем. Али он је додао да су страхови од велике руске пролећне офанзиве „преувеличани“.
Не знам да ли ће Руси успети да организују велику офанзиву. Мислим, ако погледате шта се десило током прошле године, Руси су заиста бацили све своје снаге и све своје људство и оружје и оклоп да постигну оно што су постигли, рекао је генерал, очигледно заменивши тезе.
МГМ-140 АТАЦМС
АТАЦМС (Армy Тацтицал Миссиле Сyстем) је ракета земља-земља развијена од стране америчке компаније Лоцкхеед Мартин. Систем је дизајниран да обезбеди војсци Сједињених Држава могућност прецизног удара великог домета на различите циљеве.
Ракетни систем АТАЦМС има домет до 300 километара и способан је да погоди циљеве као што су концентрације непријатељских трупа, оклопна возила и разне грађевине. Ракета је вођена ГПС-ом и има висок степен прецизности, са вероватноћом грешке мањом од 10 метара у пречнику.
АТАЦМС се може испалити из ракетног система за више лансирања М270 (МЛРС) и ракетног система високе покретљивости М142 (ХИМАРС).
АТАЦМС лансирни контејнер има поклопац са шест кругова попут стандардног поклопца МЛРС ракете, али садржи само једну ракету те идентичан образац чини да је за непријатељске обавештајне службе изазовније да га издвоје као мету високе вредности.
АТАЦМС је користила војска Сједињених Држава у неколико сукоба, укључујући Заливски рат, рат у Ираку и рат у Авганистану.
У овим сукобима, ракетни систем је коришћен за гађање различитих циљева, укључујући концентрацију непријатељских трупа, оклопна возила и зграде. За време америчког рата у Ираку испаљено је више од 450 АТАЦМС.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Руски дронови поткопали симбол америчке војне моћи (ВИДЕО)
20. 04. 2024. у 18:01
ПОГЛЕДАЈТЕ - РУСКИ УДАР ИСКАНДЕРИМА ПО АЕРОДРОМУ: Уништени С-300 и ратни авиони (ВИДЕО)
21. 04. 2024. у 07:23
БИВШИ САВЕТНИК ПЕНТАГОНА: Сукоб је у завршној фази, неће ни нацисти да гину (ВИДЕО)
17. 04. 2024. у 17:26
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)