БИЗНИСМЕНИ УДАРИЛИ НА ШОЛЦА : "Пуца" савезништво немачких компанија и државног врха
ДВЕ године ове владе изгубљене су кад је економија у питању, поручио је Зигфрид Русвурм, челник Удружења немачке индустрије канцелару Олафу Шолцу. Овако отворен оштар напад на шефа владе у Берлину прави је преседан, иако се бројне критике на федералну политику готово свакодневно чују, јер је мало која дирекно упућена Шолцу.
Осим тога, председници Удружење индустрије (БДИ) навикли су да од оснивања ове асоцијације, 1949. године, мало-мало па контактирају са државним врхом и моле га да политика помогне привреди. Управо зато је, подсећа Дојче веле, крајње неуобичајен оштар тон Русвурма и његов јавни напад на социјалдемократског председника владе. Али, такав потез има валидно објашњење, наводи медиј и истиче да, Удружење редовно комуницира и са "зеленим" министром привреде Робертом Хабеком и либералним министром финансија Кристијаном Линднером, али да код Шолца нема пролаз. На све тужбалице Удружења, канцелар одговара да је "кукњава песма трговца" и прослеђује их ресорним министарствима.
Русвурм подсећа да се погрешним путем једним делом кренуло још за време владавине демохришћанске канцеларке Ангеле Меркел, али да се потом економија нашла у слободном паду.
- Ова погрешна политика актуелног канцелара разлог је што немачка економија расте знатно спорије него готово све сличне државе и многи суседи у ЕУ - каже Русвурм. - То значи да систематски губимо од конкуренције и остајемо без свог удела на тржишту.
Представници немачке индустрије су још од наглог пораста цена енергената услед рата у Украјини, тражили од званичног Берлина субвенционисану цену за домаће произвођаче. Није им удовољено, уз образложење да "то значи узети новац неком другом да би се дао власницима фабрика".
И немачкој индустрији је јасно да су се околности у свету привреде промениле, али баш зато, њени челници траже расправу о томе које индустријске гране Немачка себи тренутно може да приушти и под којим условима.
- Ако нам је важан стратешки суверенитет, морамо да прихватимо да то има своју цену и да је повезано с већим трошковима. - Јер, у тим појединачним случајевима и субвенције су замисливе. Немам разумевања за трку у подршкама за нове фабрике чипова. Ако, међутим, Немачка буде једина која се држи коректних правила економске утакмице, онда не само да ће наше фабрике имати проблема у набавци, него ћемо и изгубити изузетно важну технологију коју имамо - поручује Русвурм и додаје да ће у догледно време, због промена у свету привреде, у Немачкој потпуно нестати неке индустријске гране.
Концерни најбоље прошли
НАЈВИШЕ су погођена мала и средња предузећа. Немачки међународни концерни, због растућих трошкова производње у земљи, лако могу да преселе производњу у иностранство. Управо то је и једно од објашњења зашто индекс Немачке берзе ДАX, који чине 30 највећих компанија у земљи, вртоглаво расте. Недавно је премашио и историјски рекорд од 18.000 бодова. Одлуке о премештању производње, добра су вест за међународне концерне, али не и за домаћу економију, закључују аналитичари.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)